"No Beauty In Plastic". Daniel Petryczkiewicz o fotografii ekologicznej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 20:00
- Jako mieszkaniec podwarszawskiego Konstancina zastanawiałem się, jak to możliwe, że żyję w uzdrowisku, a smog nie pozwala mi oddychać. Postanowiłem przyjrzeć się temu jako fotograf od sportu i lifestyle'u - opowiada Daniel Petryczkiewicz. - Chciałem zderzyć piękno ciała z brutalistyczną rzeczywistością - dodaje. 
Audio
  • Daniel Petryczkiewicz o fotografii ekologicznej i projektach #NoBeautyInPlastic oraz #BeautyInTheSmog (Ratujemy świat/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ThomasWolter/pixabay.com

Wrażliwość na naturę jest ze mną od dawna. Kontakt z przyrodą sprawiał mi frajdę już za dzieciaka. Najchętniej spędzałem czas na działce mojej babci Daniel Petryczkiewicz

Nie ma piękna w smogu i plastiku

Projekt składa się z dwóch cykli #BeautyInTheSmog oraz #NoBeautyInPlastic. - Pierwsze zdjęcie pewnie by nie powstało, gdyby nie kolega fotograf, który wrzucił zdjęcie z maską smogową. Pomyślałem: o, nie. Ktoś kradnie mi temat - wspomina gość Czwórki. 

Po smogu Daniel Petryczkiewicz wziął na warsztat plastik. - To całoroczny problem. Żeby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się do sklepu - opowiada. - Wszystkie warzywa i owoce zawinięte w folię, która niczemu nie służy i zostanie wyrzucona od razu po rozpakowaniu zakupów w domu! Do tego litry wody sprzedawanej w plastiku. Plastikowy ocean zalewa nas. Postanowiłem to pokazać i wzbudzić kontrowersje, żeby zostać zauważonym - tłumaczy.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Daniel Petryczkiewicz (@daniel_petryczkiewicz_photo)


Fotografia estetyczna czy efektywna?

Petryczkiewicz zaprosił do sesji utalentowanych sportowców - m.in. Weronikę Zarębę, tancerkę pole dance oraz Marysię Gawlik i jej partnera Juliana Wacha. Umieścił ich w postapokaliptycznej scenerii i tym samym zmusił widza do refleksji: czy tak będzie wyglądała nasza planeta, jeśli nic nie zrobimy? - Kwintesencją odpowiedzi na to pytanie jest słowo "mniej". Przygotowując się do sesji, nie myślałem może o śladzie węglowym, który zostawię, ale starałem się pracować jak najbardziej efektywnie - tłumaczy fotograf. - Stawiam na naturalność, nawet jeśli jest ona niewygodna czy brzydka - dodaje.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Daniel Petryczkiewicz (@daniel_petryczkiewicz_photo)

Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem w mediach społecznościowych. Udostępniono ją 35 tysięcy razy, a jej ogólny zasięg to ponad 3 miliony ludzi.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Daniel Petryczkiewicz (fotograf, autor projektu "No Beauty In Plastic")

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 14.18

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak