Asfalt- definicja brzmienia. Rozmowa z Marcinem 'Tytusem' Grabskim

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 14:00
Powstała 21 lat temu, dziś w katalogu ma takich artystów jak m. in. O.S.T.R., Taco Hemnigway, Otsochodzi i Hades. Jej szef, Marcin 'Tytus' Grabski do dziś z uwagą odsłuchuje nadesłane dema i przyznaje, że nie ma przepisu na sukces w rapie.
Audio
  • Marcin 'Tytus' Grabski o dwóch dekadach Asfalt Records, kobietach w rapie i świeżej krwi (Wszystko gra/Czwórka)
Marcin Tytus Grabski
Marcin 'Tytus' Grabski Foto: Paweł Żuczkiewicz/Asfalt Records

Czytaj także
Jakub Chuptyś 1200x660.jpg
Rap według Gargamela, czyli muzyka na całe życie

Prymitywny nie znaczy popularny

- Decyzja po odsłuchu opiera się na moim subiektywnym guście. Te numery muszą mi się podobać - mówi gość Czwórki. - Tak się składało, że przez ostatnie dwie dekady to, co trafiało w mój gust, podobało się też innym. Osiągało sukces komercyjny i artystyczny - dodaje. - Nie jest tak w Polsce, że najpopularniejsze rzeczy w Polsce są prymitywne, co najdobitniej udowodnili Podsiadło i Hemingway - dodaje

Sukces to nie tylko sprzedaż płyt

Choć hip-hop w Polsce cieszy się wciąż rosnąca popularnością, o sukcesie artysty niekoniecznie decyduje sprzedaż płyt. - Są raperzy, którzy wyprzedają koncerty, albo mają świetne wyniki w digitalu. Są też tacy, którzy przyciągają zainteresowanie marek i reklamodawców - wyjaśnia.

Pieniądze są środkiem, nie celem. Jeśli szef wytwórni podejmie kilka złych decyzji, przestanie wydawać artystyczne projekty Marcin 'Tytus' Grabski

Czytaj także
Bogna Świątkowska Kacper Ponichtera 1200.jpg
Bogna Świątkowska: każde pokolenie ma swój problem do wykrzyczenia

Gdzie się podziały raperki?

W tej chwili Asfalt Records nie ma kontraktu z żadną kobieta. - Gdybym dostał interesujące demo od rapującej dziewczyny albo od producentki, to płeć miałaby drugorzędne znaczenie - tłumaczy szef wytwórni . - Dlaczego na tysiąc raperów przypada tylko dwadzieścia rymujących dziewczyn? Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć - dodaje.     

Idzie nowe: Otsochodzi na święta i O.S.T.R. przed końcem roku

W audycji znalazł się także najnowszy numer Otsochodzi "Kevin", a Marcin Grabski opowiedział m.in. o niespodziance, którą szykuje O.S.T.R.

Tytuł audycji: 40 lat rapu w Czwórce

Audycję prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Marcin 'Tytus' Grabski (założyciel i szef Asfalt Records)

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 9.05

kul/kd

Czytaj także

Przemysław Jankowiak, czyli 1988 o życiu przed i po Synach

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 12:50
- Nie lubię słowa kariera, a jeśli myślę o sukcesie, to raczej szukając innych sposobów na zarobek. Nie chcę tylko i wyłącznie żyć z muzyki, bo wtedy musiałbym iść na kompromisy - mówi Przemysław Jankowiak, który jako 1988 z Robertem Piernikowskim tworzy duet Syny. - Owszem, chciałbym kiedyś zagrać na stadionie, ale myślę, że nigdy aż tylu ludzi nie skuma tego, co robimy - dodaje.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hip-hop z pogranicza. Meek, Oh Why? o "Zachodzie"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 16:10
"Zachód" to nowa płyta Mikołaja Kubickiego, który nagrywa jako Meek, Oh Why?. - Przestałem fiksować na punkcie stworzenia utopijnej rzeczywistości, bo dotarło do mnie, że to ślepy zaułek. Odbyłem więc podróż na trasie: słowa - rzeczywistość, w kierunku na Zachód, w stronę lepszego świata - opowiada artysta. 
rozwiń zwiń