"40 lat rapu w Czwórce". Co jest najważniejsze w tej muzyce?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:41
Z okazji jubileuszu w naszym studiu u Numera Raza pojawili się raperzy, producenci i promotorzy kultury: Ero, Miły ATZ, Proceente, Marcin Flint, DJ 600V i DJ Eprom. 
Audio
  • Historia rapu w Polsce i na świecie - najważniejsze momenty (40 lat rapu w Czwórce)
Raperzy i producenci muzyczni w studiu Czwórki
Raperzy i producenci muzyczni w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

rap_event 1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Akcja "40 lat rapu w Czwórce" >>>

- 40 lat temu rynek rapowy w Polsce wyglądał zupełnie inaczej. Inni byli ludzie i ich problemy, inaczej brzmiał głos tamtego pokolenia - mówili zgodnie goście Czwórki: Ero Miła Tz, Proceente, Marcin Flint, DJ 600V, Numer Raz. - Na początku tej muzyki w Polsce chodziło o to, by o coś walczyć. Było antysystemowo, wywrotowo, albo po prostu na przekór ówczesnym muzycznym, popowym trendom. Tę walkę wyczuwało się w powietrzu. Teraz oczywiście to się zatarło, choć chyba wciąż o coś walczymy. Walka jest wpisana w naszą naturę.


- Miałem kilka lat, a starsza siostra "katowała" w domu rapy. To były polskie rzeczy, a potem przyszły czasy amerykańskiego zachodniego wybrzeża, m.in. 2Paca - wspominał Miły ATZ. A jak opowiadał, z ówczesnego rapu wcale nie było daleko do klasycznego metalu. - To było "Word Is Bond" House of Pain. Numer zaplątał się gdzieś między nagrania Sepultury, a Slayera, które na kasetach podsuwali mi koledzy-metaluchy. Wtedy zakochałem się w tej muzyce - mówił Marcin Flint. A jak podsumowywał gospodarz audycji,  


Co jeszcze miało wpływ na rozwój polskiego rapu i co dziś jest w nim najważniejsze? O historii tej muzyki, o jej przesłaniu, idei, ale także o tym, co w rapie urzekło gości Czwórki - w nagraniu dyskusji ze studia. W programie raperzy mówili też o wpływie krążka Kazika "Spalam się", ale także Franka Kimono i amerykańskich artystów MC Hammera czy raperki Yo-Yo - na polski rap.Akcja "40 lat rapu w Czwórce" to projekt, w którym obchodzimy czterdziestą rocznicę wydania pierwszej rapowej płyty - "Rapper’s Delight" formacji The Sugarhill Gang, dzięki której istniejąca od 1973 roku nowojorska kultura hip-hopowa trafiła do mainstreamu. Przez cały dzień na antenie Czwórki emitowane były też materiały reporterskie dotyczące środowiska hip-hopowego, znanych postaci świata rapu, rozwoju tego gatunku w kraju i na świecie oraz miejsca hip-hopu m.in. w kulturze popularnej.

***

Tytuł audycji: "40 lat rapu w Czwórce"

Prowadzi: Michał Witak

Goście: Ero, Miły ATZ, Proceente, Marcin Flint, DJ 600V

Data emisji: 18.12.2019

Godzina: 19.03

kd

Czytaj także

Tau: płytą zachęcam do tego, by się zatrzymać

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 22:00
- Płyta jest bardzo spójna pod względem brzmieniowym. Włożyliśmy w jej powstanie mnóstwo pracy - mówił w Czwórce Piotr Kowalczyk, polski raper, wokalista, beatboxer i producent muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Avi wybrał Włochy. Powraca z albumem "Spis dzieł sycylijskich"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 22:01
- Wszystko zaczęło się od numeru "Moya", po którym ludzie zaczęli nazywać mnie Sycylijczykiem. Wszystkie podróże do Włoch z moją mamą także miały na mnie duży wpływ. A potem powstał utwór "Pieta" - opowiada Avi w rozmowie z Numerem Razem.
rozwiń zwiń