"To nie mrok, tylko melancholia". Moderat o płycie "More D4TA"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 16:00
Sześć lat fani zespołu Moderat musieli czekać na ich nową płytę. Album "More D4TA" dokumentuje okres zmagania się uczuciem izolacji oraz przeładowania informacjami.  
Moderat
ModeratFoto: Birgit Kaulfuss/Monkeytown Records/mat. prasowe

20 lat na scenie. Historia dobrej zabawy

- Praca nad tą płytą przypominała sytuację, w której trzech twórców zamyka się w swojej bańce i ignoruje wszystko, co na zewnątrz, a kiedy dochodzi do wydania płyty, konfrontuje się z tym, jak ludzie odbierają ich sztukę - opowiada Sascha Ring, znany także jako Apparat. - W tym roku mija 20 lat, odkąd działamy jako Moderat. Na początku żartowaliśmy sobie, że robimy to dla siebie, że jeśli będziemy koncertować, to dla małej publiczności. Nawet kiedy nagrywaliśmy pierwszą płytę, to też traktowaliśmy to jako zabawę. Potem zaczęliśmy grywać na dużych festiwalach, a nasze trasy koncertowe trwały kilka miesięcy.  

"Utknęliśmy w Moderacie" 

"More D4TA" ukazał się po dłużej przerwie, bo - jak podkreśla rozmówca Gosi Jakubowskiej - muzycy potrzebowali dla siebie przestrzeni. - Moderat miał być odskocznią od naszych solowych projektów, ale w pewnym momencie stał się głównym zajęciem. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że trochę w nim "utknęliśmy", postanowiliśmy dać sobie czas. Nigdy nie wiemy, jak długo taka przerwa potrwa, bo potrafimy ze sobą nie rozmawiać nawet przez dwa lata, ale nigdy nie żegnamy się z fanami, bo jesteśmy bardzo ostrożni w takich deklaracjach - zaznacza. Sascha Ring przyznaje także, że dzięki takiemu systemowi pracy, muzycy czują, jakby za każdym razem poznawali się od nowa, ale pewne cechy ich muzyki pozostają stałe. - Komponowanie przychodzi nam naturalnie, dajemy się temu ponieść. Sporo także eksperymentujemy, ale dbamy, by to wszystko brzmiało jak Moderat - wyjaśnia producent.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Moderat (@moderat)

"More D4TA". To nie mrok, tylko melancholia

Dla fanów grupy "More D4TA" jest płytą dość mroczną, Sascha twierdzi, że to melancholia, charakterystyczna dla wcześniejszych produkcji niemieckiego tria. - W naszych nowych produkcjach jest natomiast pewne napięcie, które może wydawać się mroczne. Niektórzy łączą to z czasem pandemii, ale nie chcieliśmy tworzyć pandemicznej płyty - opowiada. - Nagrywaliśmy ją odizolowani od świata, a kiedy skończyliśmy pracę i wyszliśmy ze studia, dostrzegliśmy, że rzeczywistość ostatecznie jednak miała wpływ na brzmienie "More D4ATA". 

MODERAT - MORE D4TA - EASY PREY | Moderat

Materiał z nowej płyty Moderat - w składzie Sascha Ring, Gernot Bronsert i Sebastian Szary - zaprezentuje na koncercie, który odbędzie 23 lipca w ramach festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Posłuchaj
54:42 2022_05_14 18_05_11_PR4_Plantacja_Dzwiekow.mp3 Moderat powrócił. Sascha Ring opowiada o albumie "More D4TA" (Plantacja dźwięków/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Plantacja dźwięków

Prowadzi: Gosia Jakubowska 

Data emisji: 14.05.2022 

Godzina emisji: 18.05

kul

Czytaj także

Rat Kru i Zdzisława Sośnicka w rytmie betonowej samby

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 13:50
21 lutego 2022 roku ukaże się nowy album elektroniczno-rap-rave’owego duetu Rat Kru. Płytę "Winogrady" promuje "Aleja gwiazd" - cover wielkiego przeboju z lat 80. z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ze sceny - za decki. Historia Beskres by Kamp!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 13:00
Radek Krzyżanowski i Michał Słodowy to członkowie tria Kamp!, którzy na potrzeby klubowych imprez stworzyli kolektyw didżejski Beskres.
rozwiń zwiń