Rat Kru i Zdzisława Sośnicka w rytmie betonowej samby

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 13:50
21 lutego 2022 roku ukaże się nowy album elektroniczno-rap-rave’owego duetu Rat Kru. Płytę "Winogrady" promuje "Aleja gwiazd" - cover wielkiego przeboju z lat 80. z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej. 
Rat Kru
Rat KruFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Mamy śmieszne twarze, ale muzykę traktujemy serio

Lew Winogradzki i Rat One - członkowie Rat Kru - mówią, że są "zagubionym ogniwem polskiej elektroniki". Ich muzyka to mieszanka elektroniki z rapem i popem utrzymana w klimacie brzmień lat 90. 28 lutego 2020 roku ukazał się ich debiutancki album "Rok Szczura". - Ten krążek to nie początek, tylko podsumowanie pewnego etapu - mówili w Czwórce. 

Po dwóch latach muzycy powracają z nowym materiałem. Album "Winogrady" ukaże się 21 lutego. Znajdzie się na nim dziewięć autorskich kompozycji w stylu tzw. betonowej samby, częściowo znanych już z koncertów i z opublikowanych wcześniej teledysków. - Ludzie myślą, że jak mamy śmieszne twarze, to robimy też śmieszną muzykę. Tymczasem my traktujemy to poważnie. Robimy taneczne numery, ale jak się posłucha uważnie tekstów, to już nie jest tak zabawnie - przyznają goście Czwórki. - Puszczamy oko do publiki, która umie czytać między wierszami.

Rat Kru w Alei Gwiazd 

Gościnnie na krążku pojawią się: Mery Spolsky, Paprodziad, Rau Performance, a krążek promuje utwór "Aleja gwiazd", który w latach 80. wykonywała Zdzisława Sośnicka. - Propozycję, żeby zrobić cover tego numeru, podrzucił nam kumpel. Zajęło nam to dwa dni i zagraliśmy "Aleję" na koncercie. Ludzie świetnie przyjęli naszą wersję i od tego wszystko się zaczęło - wspomina Lew Winogradzki. - Kiedy tylko posłuchałem oryginalnej wersji, w głowie natychmiast pojawił mi się nowy aranż. Nie musiałem przy nim siedzieć i dłubać, po prostu wizję od razu przełożyłem na bity - dodaje Rat One.

Posłuchaj
06:50 CZWÓRKA Muzyczny lunch - rat kru 17.02.2022.mp3 Rat Kru o własnej wersji "Alei gwiazd" i nowej płycie (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Posłuchaj także:

"Aleja gwiazd" w ujęciu Rat Kru to bezkompromisowa dekonstrukcja słynnej kompozycji Romualda Lipki do słów Marka Dutkiewicza, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego szacunku do oryginału, znanego z wykonania Zdzisławy Sośnickiej. Duża w tym zasługa Iwony Skv - artystki związanej z formacją Shyness i z Rebeką. - To była najlepsza kandydatka do tego numeru. Sprawę mieliśmy ułatwioną, bo Iwona przyjaźni się z Witkiem, czyli Rat One - wyjaśnia Lew.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez RAT KRU (@ratkrumusic)

Aleja gwiazd / Zdzisława Sośnicka

Lew Winogradzki jako Bogusław Linda

Do piosenki powstał teledysk inspirowany filmami z lat 90. - w tym obrazem "Sara" w reżyserii Macieja Ślesickiego, z Agnieszką Włodarczyk i Bogusławem Lindą w rolach głównych. - Wzięliśmy ten film na warsztat, bo ma w sobie romantyzm, który jest niezbędny, żeby dziś sprzedać piosenkę - śmieje się Lew Winogradzki. - Klip odwołuje się do archetypu pradawnego protektora, wiernego obrońcy. Jest to historia trudnej miłości wbrew nakazom i społecznym regułom, a sam utwór, obecny w popkulturze od zawsze, stanowi doskonałe tło dla tej miłosno-bandyckiej opowieści.

RAT KRU feat. Iwona Skv - Aleja Gwiazd (Official Video) / KayaxTV

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez RAT KRU (@ratkrumusic)

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Goście: Rat Kru w składzie: Lew Winogradzki i Rat One

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 13.15.15

kul

Czytaj także

Jubileusz Noviki: wiem kiedy odpuścić, żeby iść dalej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 13:30
Kiedy słyszy, że jest legendą polskiej elektroniki - kręci głową. Gdy ktoś mówi o niej "królowa chill outu" - śmieje się. Ale przecież wie, że bez niej scena klubowa wyglądałaby zupełnie inaczej, a my nie usłyszelibyśmy tylu fajnych numerów. W tym roku mija 20 lat, odkąd na scenie pojawiła się Kasia "Novika" Nowicka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bovska: każdy singiel jest dla mnie momentem słońca

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 13:00
Ostatni czas obfituje w single Bovskiej. Ukazał się już "Barometr" i "Dzika". Teraz przyszedł czas na "System Error", artystce zależało, żeby ukazał się zimą. 
rozwiń zwiń