Okulary dla Ukrainy - studenci UW pomagają

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 18:07
Okulary dla Ukrainy to akcja studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Wszyscy uchodźcy z Ukrainy mogą się do niech zgłaszać na badanie i dobranie okularów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Billion Photos

W ramach akcji "Badania wzroku i okulary dla Ukrainy" studenci Optometrii i Okulistyki prowadzą badania wzroku dla uchodźców i rozdają okulary. Sami zajmują się m.in. modulacją oprawek. − Zdarza się, że uciekający przed wojną w Ukrainie docierają do Polski bez okularów. Część z nich nie ma aktualnych badań albo zostały one wykonane nieprecyzyjnie − mówi dr hab. Jacek Pniewski, kierownik kierunków Europejskie Studia Optyki Okularowej i Optometrii (ESOOiO) oraz Optometria, który koordynuje działania wolontariuszy.

Akcja studentów już trwa. W ciągu dwóch tygodni przebadano ponad trzydzieścioro pacjentów. To osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. 

Samo badanie wzroku wykonują magistranci i magistrantki. Soczewki oprawiają studenci i studentki studiów licencjackich. Justyną Kiermasz i Marleną Bobrowską, wykładowczynie Uniwersytetu i doświadczone optometrystki pomagają w przypadku trudniejszych wyzwań. 

Akcja studentów nie udałaby się bez wsparcia firm zewnętrznych, które za symboliczną złotówkę przekazują wolontariuszom szkła do okularów, a oprawki to modele wycofane z ekspozycji. 

Akcja "Badania wzroku i okulary dla Ukrainy" odbywa się w Akademickim Centrum Kształcenia Optometrystów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Pasteura 7 w Warszawie. Badanie trwa około godziny. Zapisy odbywają się przez system rezerwacji elektronicznych.

Poza tym w audycji sprawdzimy, kto znalazł się w finale Studenckiego Nobla. Jak zawsze szukano wyjątkowo aktywnych studentów.

W programie też zapowiedź konferencji mentoringowej Politechniki Warszawskiej. To wyjątkowe międzypokoleniowe spotkanie studentów, absolwentów, mentorów, wykładowców, pracowników Politechniki Warszawskiej, przedstawicieli świata kultury, biznesu i nauki.

***

Na audycję Strefa Studenta zapraszamy we wtorek (17.05) po godz. 14.05. Program poprowadzi Weronika Puszkar.

pj

Czytaj także

Pomoc Ukrainie. Artyści łączą siły w polsko-ukraińskim projekcie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 18:14
Do Polski przybyło już ponad 3 miliony Ukraińców, część z nich wciąż szuka dachu nad głową, inni zaś rozglądają się za pracą. Wśród nich jest spora grupa artystów przeróżnych sztuk. Klara Williams wpadła na pomysł, jak im pomóc. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Ukrainą" - jakie wsparcie dla studentów z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:45
Od początku wojny na Ukrainie blisko sześć tysięcy ukraińskich studentów zgłosiło się na polskie uczelnie. Szkoły wyższe przygotowują się na przyjęcie kolejnych i wdrażają programy pomocowe. Jednym z nich jest program "Solidarni z Ukrainą". 
rozwiń zwiń