Polskie Radio
Section05
okulary

Kosmiczne technologie w naszych domach

Kosmiczne technologie to część naszej codzienności, w większym stopniu, niż mogłoby nam się wydawać. Technologicznym rozwiązaniom stosowanym podczas lotów w kosmos lub w wojskowości zawdzięczamy m.in. lekkie szkła naszych okularów, mikrofalówkę, obecność produktów instant w sklepach czy telefony z aparatem fotograficznym. – Tych technologii jest cała masa – mówi bloger Beniamin Jursa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan wynalazek Józef Niewiarowski kosmos technologie okulary USA NAUKA

Studenci organizują bezpłatne badania wzroku i okulary dla uchodźców

Wśród uchodźców z Ukrainy zdarzają się też osoby, które docierają do Polski bez okularów: zapomniały ich, zgubiły je bądź zniszczyły w czasie długiej drogi. Pomagają im studenci - pracownicy Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząc akcję bezpłatnych badań dla osób uciekających przed wojną.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uchodźcy pomoc Uniwersytet Warszawski okulary badania wzrok Tomasz Miara Trójka

Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem komputera?

W czasie trwającej pandemii koronawirusa dzieci oraz młodzież w większym wymiarze spędzają czas przed ekranem komputerów, telewizorów czy smartfonów. Co dzieje się z oczami, gdy za długo korzystamy z urządzeń elektrycznych? Dlaczego wieczorem przed snem nie należy korzystać ze smartfona?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie dziecka okulary szkoła komputery smartfony telewizor społeczeństwo Joanna Racewicz wzrok