Polskie Radio
Section05
okulary

Studenci organizują bezpłatne badania wzroku i okulary dla uchodźców

Wśród uchodźców z Ukrainy zdarzają się też osoby, które docierają do Polski bez okularów: zapomniały ich, zgubiły je bądź zniszczyły w czasie długiej drogi. Pomagają im studenci - pracownicy Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząc akcję bezpłatnych badań dla osób uciekających przed wojną.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uchodźcy pomoc Uniwersytet Warszawski okulary badania wzrok Tomasz Miara Trójka

Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem komputera?

W czasie trwającej pandemii koronawirusa dzieci oraz młodzież w większym wymiarze spędzają czas przed ekranem komputerów, telewizorów czy smartfonów. Co dzieje się z oczami, gdy za długo korzystamy z urządzeń elektrycznych? Dlaczego wieczorem przed snem nie należy korzystać ze smartfona?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie dziecka okulary szkoła komputery smartfony telewizor społeczeństwo Joanna Racewicz wzrok

Zamaskowani okularnicy. Co zrobić, by okulary nie parowały?

W całym kraju - w związku z pandemią koronawirusa - obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, wewnątrz budynków użyteczności publicznej i w środkach transportu. To wyzwanie dla okularników. Jak nosić maseczkę, by nie parowały okulary? Odpowiedzi na to pytanie poszukał Rafał Regulski.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus maseczki Grzegorz Jankowski Karolina Rożej okulary Poradnik - koronawirus

Nasze oczy są w coraz gorszej kondycji. Jak o nie zadbać?

Kwarantanna sprawiła, że więcej czasu spędzamy przed monitorami. Osoby pracujące, zamiast spotykać się z klientami czy kontrahentami twarzą w twarz, prowadzą wideokonferencje lub komunikują się z nimi za pomocą e-maili. Dzieci biorą udział w lekcjach online, z kolegami rozmawiają przez komunikatory. Wiele placówek kulturalnych nie funkcjonuje, więc wolny czas częściej spędzamy przed telewizorem. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Roman Czejarek okulary