"Solidarni z Ukrainą" - jakie wsparcie dla studentów z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:45
Od początku wojny na Ukrainie blisko sześć tysięcy ukraińskich studentów zgłosiło się na polskie uczelnie. Szkoły wyższe przygotowują się na przyjęcie kolejnych i wdrażają programy pomocowe. Jednym z nich jest program "Solidarni z Ukrainą". 
Uczelnie w Polsce przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy.
Uczelnie w Polsce przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy.Foto: shutterstock/Matej Kastelic

Studenci z Ukrainy rejestrują się na polskich uczelniach. Na Uniwersytecie Warszawskim powstała platforma, która umożliwia zaaplikowanie na cały okres studiów lub na kontynuowanie nauki rozpoczętej na Ukrainie. Z kolei Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wraz z Uniwersytetem Gdańskim stworzyli program "Solidarni z Ukrainą", który ma wspierać studentów, doktorantów i naukowców.


"Solidarni z Ukrainą" konferencja w Gdańsku

- W ramach programu "Solidarni z Ukrainą" polskie uczelnie mogą otrzymywać środki na kształcenie studentów i doktorantów, którzy są uchodźcami z Ukrainy - mówi Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. - Środowisko akademickie natychmiast po wybuchu wojny na Ukrainie zaczęło starania o uruchomienie programów pomocowych i tutaj NAWA przychodzi z pomocą uczelniom.

W ramach działań programu, w Gdańsku, w dniach 12-13 maja odbędzie się konferencja. - Jesteśmy wdzięczni Uniwersytetowi Gdańskiemu za udzielenie gościny. Słowo "solidarność" znaczy coś wyjątkowego, szczególnie w Gdańsku - tłumaczy gość audycji. - Podczas konferencji będziemy omawiać nie tylko program "Solidarni z Ukrainą", sposoby przydzielania funduszy, ale także będziemy się zastanawiali nad przyszłością współpracy polsko-ukraińskiej po zakończeniu konfliktu.


Niezastąpieni wolontariusze

Jak zapowiada dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, wydarzeniu towarzyszyć będzie także panel poświęcony wolontariatowi. - Nie wyobrażamy sobie tej konferencji bez tego panelu. To przecież wolontariusze stanęli na pierwszej linii pomocy uchodźcom z Ukrainy i nadal działają. Często są to studenci z Ukrainy, którzy wcześniej rozpoczęli edukację w Polsce, a teraz pomagają swoim rodakom - wyjaśnia gość Czwórki. - Ich działalność na uczelniach jest potrzebna i dzięki nim nasz program będzie mógł przynieść pomoc większej liczbie ukraińskiej młodzieży.


Posłuchaj
04:42 Strefa Studenta/Strefa Studenta - Studenci_Ukraina - Solidarni z Ukrainą 10.05.2022.mp3 O programie "Solidarni z Ukrainą" opowiada Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Uniwersytet Warszawski pomaga

Do przyjęcia studentów z Ukrainy przygotowuje się także UW, który wraz ze Studenckim Centrum Informatyzacji stworzył ogólnopolską platformę rekrutacji kandydatów z Ukrainy. Serwis umożliwia wyszukiwanie kierunków studiów, ofert pracy, a także wolontariatu na polskich uczelniach. Studenci z Ukrainy mogą także znaleźć tam informacje, gdzie można znaleźć pomoc w kwestiach tłumaczenia i spraw prawnych. Platforma jest dostępna w wersji polskiej, ukraińskiej i angielskiej pod adresem ukraina.irk.edu.pl.

- Przyjęliśmy uchwałę, na mocy której na poszczególnych kierunkach studiów rezerwujemy miejsca dla studentek i studentów z Ukrainy - mówi Kamil Bonas, przewodniczący Samorządu Studentów UW. - Wszystkie osoby, które chcą przystąpić do kształcenia się na UW, mają dwie możliwości: jedna to rozpoczęcie nauki wraz z nowym rokiem akademickim i przystąpienie do rekrutacji, która trwa na przełomie czerwca i lipca. Drugą opcją jest kontynuacja studiów i tutaj wymagany jest osobisty kontakt z biurem ds. rekrutacji UW.

Zobacz także:


Stypendia i zapomogi

Studenci z Ukrainy mogą także liczyć na wsparcie finansowe. W systemie jest również dostępna oferta stypendiów i zapomóg, o które mogą się ubiegać na UW żacy z Ukrainy. - Studenci mogą też występować o zapomogi. To najszybsza forma pomocy bezpośredniej dla takich osób - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Ukraińscy żacy mogą liczyć na zapomogi do 5 tysięcy. Na mocy ustawy, osoby z Ukrainy są zwolnione z limitu wystawianych zapomóg, dzięki czemu w ciągu roku mogą korzystać z nich kilkukrotnie.


Posłuchaj
04:05 Czwórka/Strefa Studenta - studenci Ukraina pomoc UW 10.05.2022.mp3 O wsparciu dla studentów z Ukrainy na Uniwersytecie Warszawskim opowiada Kamil Bonas, przewodniczący Samorządu Studentów UW (Strefa Studenta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Grażyna Żebrowska (dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej), Kamil Bonas (przewodniczący Samorządu Studentów UW)

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. "Wykorzystujemy technologię w służbie dobra"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:31
- Staramy się wykorzystywać technologię w służbie dobra i bezpieczeństwa - mówił w rozmowie z Czwórką Jacek Siatkowski, szef fundacji Tech To The Rescue, która rozpoczęła inicjatywę "Tech For Ukraine". Projekt ma na celu wsparcie obywateli Ukrainy przez programistów i firmy technologiczne z całej Polski i nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci dla uchodźców z Ukrainy - mapa miejsc noclegowych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 13:30
Los uchodźców z Ukrainy nikogo nie pozostawia obojętnym, a Polacy czynnie zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Pomagają także studenci z Krakowa, którzy stworzyli specjalną interaktywną mapę miejsc noclegowych.
rozwiń zwiń