Dla wojskowych i dla cywili. Jak wyglądają studia na Wojskowej Akademii Technicznej?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 16:40
Coraz więcej młodych osób interesuje się Legią Akademicką. Część z nich idzie jeszcze dalej i rozpoczyna studia na uczelniach wojskowych. Okazuje się jednak, że i cywile mają taką możliwość. Wojskowa Akademia Techniczna stoi dla nich otworem. 
Reprezentanci Wojskowej Akademii Technicznej w Czwórce. Od lewej: Michał Grabarczyk, kpr. pchor. Wiktoria Oszczy  i por. mgr inż. Artur Kłosiński.
Reprezentanci Wojskowej Akademii Technicznej w Czwórce. Od lewej: Michał Grabarczyk, kpr. pchor. Wiktoria Oszczy i por. mgr inż. Artur Kłosiński.Foto: Czwórka

Studia w rygorze

Legia Akademicka to projekt skierowany do studentów m.in. uczelni cywilnych, którzy w trakcie nauki chcą odbyć szkolenie wojskowe. Jeśli natomiast ktoś myśli o tym, żeby przyszłość związać z mundurem, może wybrać studia na Wojskowej Akademii Technicznej. - Życie na naszej uczelni jest bardzo uporządkowane i w pewnym sensie przypomina służbę wojskową. Żeby wyjechać na weekend do domu, musimy dostać przepustkę, a na co dzień obowiązują nas przepustki stałe, które umożliwiają nam opuszczenie kampusu, ale tylko w konkretnych godzinach - opowiada kpr. pchor. Wiktoria Oszczyk. - "Porządek dnia" kończy się o 21.45 capstrzykiem, a nieprzestrzeganie regulaminu wiąże się z odpowiednimi konsekwencjami. 

Jak wygląda test sprawnościowy?

Studia wojskowe w Polsce trwają od pięciu do sześciu lat, a dostanie się do grona żaków nie jest łatwe. Test sprawnościowy składa się z kilku etapów, m.in. podciągnięć na drążku i biegu. Ćwiczenia mają na celu sprawdzenie kondycji i ogólnej motoryki kandydatów. - Dziewczyny mierzą się na dystansie 800 metrów, chłopcy - 1000 metrów - mówi kpr. pchor. Wiktoria Oszczyk. - Przed pójściem na WAT biegałam i chodziłam na siłownię. Ale teraz można skorzystać z aplikacji "Żołnierz RP" z kalkulatorem i zestawem ćwiczeń. - Zachęcam też do korzystania z mediów społecznościowych WAT-u. Tam można zobaczyć, jak testy sprawnościowe wyglądają w praktyce - podpowiada por. mgr inż. Artur Kłosiński. - Na youtube’owym kanale naszej uczelni jest film dokumentujący przebieg takiego testu. W oparciu o niego można przygotować się do egzaminów.

WAT - science | UczelniaWAT

Przebieg studiów wojskowych

Student studiów wojskowych od pierwszego dnia studiów staje się żołnierzem w czynnej służbie wojskowej. Na pierwszym roku jest powoływany do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zaczyna pełnić zawodową służbę wojskową (po złożeniu odpowiedniego wniosku). Studia wojskowe kończą się egzaminem magisterskim i egzaminem oficerskim (z przedmiotów wojskowych). Absolwenci otrzymują więc dwa dyplomy: tytuł magistra inżyniera oraz patent oficerski i mianowanie na stopień podporucznika. Mają też zapewnioną pracę jako żołnierze zawodowi. 

Sprawdź też:

Studenci cywilni na WAT-cie

Ale Wojskowa Akademia Techniczna jest też otwarta na cywili. - Studiuję biocybernetykę i inżynierię biomedyczną, nowy i przyszłościowy kierunek na moim wydziale, z którego jestem bardzo zadowolony. Kiedy byłem w technikum i myślałem o tym, co chcę robić w przyszłości, wiedziałem, że będzie to inżynieria biomedyczna. Jak się jednak później okazało, to nie jest powszechnie dostępny kierunek na polskich uczelniach, dlatego wybrałem WAT - opowiada Michał Grabarczyk. Student studiów cywilnych realizuje program politechniki, a po zakończeniu studiów otrzymuje tytuł inżyniera/licencjata (I stopień) lub magistra inżyniera/magistra (II stopień).

Posłuchaj
16:31 CZWÓRKA Strefa studenta - WAT 24.01.2023.mp3 Wojskowa Akademia Techniczna - jak wyglądają studia na tej uczelni? (Strefa studenta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: kpr. pchor. Wiktoria Oszczyk (studentka wojskowa), por. mgr inż. Artur Kłosiński (absolwent WAT i laureat konkursu MON na systemy bezzałogowe), Michał Grabarczyk (student cywilny)

Data emisji: 24.01.2023

Godz. emisji: 14.15

kul/kor