Matura 2021. Język niemiecki - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:37
Matura z języka niemieckiego wcale nie musi być straszna. Wystarczy wiedzieć, jak przejść przez jej najtrudniejsze etapy. 
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

1200_matura_shutterstock.jpg
Matura z języka angielskiego. Z nami powtórzysz materiał!

Maturzyści nierzadko stresują się zadaniami słuchowymi podczas pisemnej części egzaminu z języka obcego oraz odpowiedzią ustną. - Pierwsze, co musimy zrobić, to wywnioskować sytuację i kontekst rozmowy, której słuchamy. Czy rozmawiają mężczyźni, czy kobiety, i gdzie się znajdują. Czy są szumy w tle, czy rozmowa prowadzona jest w budynku, czy na zewnątrz. Następnie na podstawie słów kluczowych jesteśmy w stanie poznać sens wypowiedzi, czyli to, czego dotyczy rozmowa, co mówi jedna strona i jakie są reakcje drugiej - radziła w rozmowie z Czwórką dr Anna Jędrzejczyk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Wszechnicy Polskiej.

Posłuchaj
03:43 Powtórka z niemieckiego.mp3 Jak przejść przez najtrudniejsze etapy matury z języka niemieckiego? (Stacja Nauka/Czwórka)

PAP DPA Maurizio Gambarini.jpg
Seriale w służbie nauki. "Dark" jak lekcja niemieckiego

Abiturienci obawiają się także odpowiedzi ustnych, bo stresuje ich wizja błędów, które mogą popełnić. - W nauce języka obcego chodzi o to, by przekazać daną treść w sposób automatyczny, spontaniczny, ale jednocześnie zrozumiały dla drugiej strony - tłumaczyła dr Anna Jędrzejczyk. - Możemy więc dopuszczać błędy, jeśli mimo tego jesteśmy w stanie zrealizować nasz cel komunikacyjny - podkreślała. Do matury ustnej z języka niemieckiego warto przygotowywać się w parach. - Stwórzmy sobie listę zwrotów i zdań, których planujemy użyć, ale egzaminy ustne polegają na interakcji, więc wymagają kontaktu z rozmówcą - tłumaczyła ekspert. 

Czytaj także:

Jedną z metod na naukę języka obcego jest oglądanie filmów i seriali w oryginale - w tym przypadku po niemiecku, bez lektora czy napisów. Przykładem, z którego nauczyć się można poprawnej niemczyzny, jest "Dark". W serialu oglądamy współczesne Niemcy oraz te z lat 80., ale bez względu na to, w której dekadzie rozgrywa się akcja, aktorzy porozumiewają się "wysokim niemieckim", czyli tzw. Hochdeutsch z elementami języka potocznego. To format języka, którego wymaga się podczas egzaminów, odmiana, która uznawana jest za "poprawną" i "pozbawioną naleciałości".

Zobacz więcej "Dark" do nauki języka niemieckiego >>>

***

W ubiegłym roku materiały do matury z języka niemieckiego powtarzaliśmy m.in. w audycji Stacja Nauka, a przygotowywała je Adrianna Janiszewska

kd