Banja Luka - co warto zobaczyć w głównym mieście Republiki Serbskiej?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 13:00
W audycji tym razem zwiedzamy Bośnię i Hercegowinę! W zachodniej części tego kraju położona jest Banja Luka, miasto będące tamtejszym centrum religijnym i ważnym punktem na kulturowej mapie kraju.
Banja Lucka - Sobór Chrystusa Zbawiciela
Banja Lucka - Sobór Chrystusa ZbawicielaFoto: shutterstock/Emma7

- Republika Serbska to obok Federacji Bośni i Hercegowiny jedna z dwóch części na które dzieli się Bośnia i Hercegowina - mówi prowadząca audycję Martyna Matwiejuk. - To jest twór stworzony, by bronić interesów Serbów mieszkających w tym kraju, w którym w pierwszej połowie lat 90. toczyła się bardzo ciężka i krwawa wojna domowa.

Gorące źródła Banja Luki

Banja Luka, określana mianem stolicy Republiki Serbskiej jest drugim co do wielkości miastem w całym kraju. Znajdziemy tam nie tylko interesujące relikty przeszłości, ale także źródła termalne o leczniczych właściwościach. - Rozwój miasta napędzany był od zawsze dzięki górskiej rzece Vrbas. To na jej brzegach już w starożytności osiedliły się pierwsze ludy - opowiada gospodyni audycji. - W pierwszych wiekach naszej ery odkryto w jej okolicach gorące źródła wody termalnej. Kąpiele w nich mają pomagać na problemy reumatologiczne czy skórne. Woda ta dobrze też oddziałuje także na układ nerwowy.


Do zwiedzania i rozrywki

W Banja Luce znajdziemy także interesujące relikty przeszłości, do jednych z najbardziej popularnych należy Twierdza Kastel, której mury wrosły w tkankę miejską miasta. Banja Luka to także liczne cerkwie, a jedną ze słynniejszych i prawdziwym symbolem miasta jest Sobór Chry­stusa Zba­wi­ciela. Warto odwiedzić także liczne muzea, a także wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i festiwalach. Do jednego ze słynniejszych należy festiwal muzyki elektronicznej Fresh Wave.


Źr. Youtube/A City of Natural Diversity || Banja Luka 2022 || Ljepote Bosne i Hercegovine


Tanio i przyjemnie

Zwiedzanie Banja Luki i Bośni polecają Klaudia i Szymon autorzy bloga "Czorni w podróży". - Dla polskich turystów to kierunek bardzo atrakcyjny cenowo. Możemy się tam dostać samolotem za ok. 150 zł. W Bośni jest dość tania i bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa. Za nocleg na dwie osoby możemy zapłacić tylko 100 złotych za pokój w dobrym standardzie - opowiadają. - Ceny na miejscu porównywalne są do tych w Polsce sprzed inflacji, więc jest to bardzo miłe dla portfela.


Ulice Banja Luka
Ulice miasta Banja Luka

Sprawdź też:

W audycji także zdradzamy skąd w języku polskim określenie "pleść banialuki" i jak przyrządzić mocną, pyszną kawę. 


Posłuchaj
21:11 Czwórka/Światła wielkiego miasta - Banja Luka 20.05.2023.mp3 Z Martyną Matwiejuk zwiedzamy Banja Lukę (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Goście: Klaudia i Szymon (autorzy bloga Czorni w podróży)

Data emisji: 27.05.2023

Godzina emisji: 10.11

aw/mgc