Polskie Radio
Section05
Bośnia i Hercegowina

Pożary w Czarnogórze i Chorwacji. Podgorica apeluje o pomoc

Władze Czarnogóry zaapelowały o międzynarodową pomoc w gaszeniu pożarów, które szaleją wzdłuż wybrzeża adriatyckiego. - Nasze siły są niewystarczające do ugaszenia pożarów o takiej skali - powiedział Stevan Katić, przedstawiciel samorządu miasta Herceg Novi. Z wybrzeża Czarnogóry ewakuowano około 100 osób, w tym turystów. Pożary lasów odnotowano również w Chorwacji. Również Zagrzeb rozważa zwrócenie się po pomoc międzynarodową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czarnogóra pożar Bałkany Bośnia i Hercegowina

"Bałkany mają problem ze spełnieniem kryteriów akcesyjnych"

W Trieście rozpoczął się Szczyt Bałkanów Zachodnich. W spotkaniu biorą udział liderzy Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii, a także prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz przedstawiciele UE. Sytuację na Bałkanach w Polskim Radiu 24 komentował Marco Babić z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bałkany Unia Europejska Albania Bośnia i Hercegowina Czarnogóra Kosowo macedonia Serbia

Andrzej Duda w Słowenii. Rozmowy trzech prezydentów

Polska wspiera ambicje Bośni i Hercegowiny dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej, a także - gdyby były takie aspiracje - starania o członkostwo w NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Słowenii, podczas spotkania na Zamku Strmol z prezydentem Borutem Pahorem oraz przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladenem Ivaniciem.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Słowenia Bośnia i Hercegowina ŚWIAT

W Warszawie o rozszerzeniu UE. V4 mówi "tak"

We wtorek w Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, państw Bałkanów Zachodnich i krajów sąsiedzkich. W Polsce pojawiła się również szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Rozmawiali m.in. o perspektywach rozszerzenia UE. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentowała dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska grupa wyszehradzka Bałkany Grecja migracja imigranci w Europie Bliski Wschód POLSKA Czechy Węgry Słowacja Czarnogóra Serbia macedonia Albania Kosowo Bośnia i Hercegowina Komisja Europejska Ukraina Holandia