Polskie Radio
Section05
Bośnia i Hercegowina

PROSTO Z BRUKSELI Nowy kraj w UE? Szefowa KE: rozpoczynamy negocjacje

Jest pozytywna decyzji Komisji Europejskiej w sprawie negocjacji członkowskich z Bośnią i Hercegowiną i zalecenie, by unijne rządy je rozpoczęły. Ukraina jest o krok dalej, bo zgoda na start rokowań zapadła pod koniec ubiegłego roku, ale latem miał być zatwierdzony plan negocjacji, a to stoi obecnie pod znakiem zapytania. Komisarz do spraw rozszerzenia z Węgier chce bowiem odwlec decyzję do jesieni. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska polityka Bośnia i Hercegowina

Akcesja Bośni i Hercegowiny do UE. Von der Leyen: warunkiem jest dalsza integracja europejska

W stolicy Bośni i Hercegowiny - Sarajewie gości dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wraz z premierami Niderlandów i Chorwacji. W czasie spotkania z władzami kraju pochwaliła je za postępy w drodze integracji europejskiej, jednocześnie ostrzegła, by ten kierunek został zachowany.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bośnia i Hercegowina Ursula von der Leyen korupcja prawo ŚWIAT Europa

Amerykańskie myśliwce przeleciały nad Bośnią i Hercegowiną. "Dowód na gotowość reakcji USA w obliczu gróźb secesji"

W poniedziałek nad Bośnią i Hercegowiną zorganizowano ćwiczenia wojskowe sił specjalnych USA i BiH. Zapowiadająca je wcześniej ambasada USA zaznaczyła, że udział Amerykanów "ma być dowodem na gotowość reakcji w obliczu secesjonistycznych aktywności w kraju".
Zobacz więcej na temat:  Bośnia i Hercegowina ŚWIAT Bałkany Serbia USA F-16 samoloty Europa

Masakra w Srebrenicy - Rosja neguje ludobójstwo. To mechanizm relatywizowania aktualnych zbrodni na Ukrainie

Od początku wojny przeciwko Ukrainie Rosjanie zintensyfikowali kampanię negowania ludobójstwa w Srebrenicy, próbując relatywizować zbrodnie, o które oskarża się żołnierzy rosyjskich - mówi w czwartek w rozmowie z Radiem Wolna Europa Marina Maier, autorka raportu opublikowanego przez Centrum Pamięci w Srebrenicy na wschodzie Bośni i Hercegowiny.
Zobacz więcej na temat:  Srebrenica Bośnia Bośnia i Hercegowina Rosja Ukraina ŚWIAT

Rosja grozi Bośni i Hercegowinie? "To typowy język dyplomacji rosyjskiej"

"Rosja zastrzega sobie prawo do proporcjonalnej reakcji, jeśli Bośnia i Hercegowina przystąpi do NATO lub jakiejkolwiek organizacji wrogiej Moskwie" - napisano w oświadczeniu rosyjskiego ambasadora w Sarajewie, Ihora Kałabuchowa. - To typowy język dyplomacji rosyjskiej - zauważa Łukasz Kobeszko z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja NATO Paweł Lekki wojna na Ukrainie Bośnia i Hercegowina

"Kwestia niepodległości decyduje się dziś na wielu frontach". Artykuł premiera w bałkańskim dzienniku

Polski nie było na mapach przez 123 lata, ale istniała w sercach Polaków. Historia upadku i odrodzenia Polski jest niestety dość mało znana na Zachodzie - czytamy w artykule premiera Mateusza Morawieckiego opublikowanym w piątek na łamach wydawanego w Bośni i Hercegowinie dziennika "Dnevni list".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka historia Polski Święto Niepodległości Mateusz Morawiecki Bośnia i Hercegowina