Syrakuzy: Ucho Dionizosa, groźna ryba i lotnisko na jachcie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 08:30
Jedno z najpiękniejszych miejsc na południu Europy liczy sobie 2700 lat. Cyceron pisał, że to najwspanialsze z greckich miast, dziś Syrakuzy to perła Sycylii.
Syrakuzy na Sycylii
Syrakuzy na SycyliiFoto: shutterstock/ DaLiu

Kamień, na którym siadają mewy

Historia tej miejscowości związana jest najpierw ze starożytnymi Grekami, a później Rzymianami. W Syrakuzach urodził się, żył i zginął Archimedes, przebywali tam także m.in. Platon, Ajschylos czy Epicharm oraz ewangelista Łukasz czy apostoł Paweł. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od Fenicjan i oznacza "kamień, na którym siadają mewy". Syrakuzy położone są nad samym Morzem Jońskim, w świecie starożytnym składały się z pięciu dzielnic. Najmłodsza z nich - Neapolis - praktycznie jest najstarszą, bo utworzono tam Park Archeologiczny. Można w nim oglądać grecki teatr z V w. p.n.e. i amfiteatr rzymski, lasek bambusowy oraz Ucho Dionizjusza. - To grota skalna, która mierzy 23 metry i ma niezwykłą akustykę uwydatniającą nawet szept - opowiada autorka audycji - Martyna Matwiejuk.

Miecznik - symbol sycylijskiej kuchni 

Kuchnia sycylijska jest bogata, zróżnicowana, zdrowa i zaskakująca. Jednym z kulinarnych symboli wyspy jest przerażająca ryba - miecznik inaczej nazywany włócznikiem. - To niezwykle drapieżna i bardzo szybka ryba, której szczęka ma kształt długiego miecza i stanowi 1/3 długości jej ciała - wyjaśnia prowadząca audycję. - Połów mieczników na wyspie rozpoczął się w miejscowości Mesyna i do dziś można tam oglądać drewniane łodzie, które swój rodowód mają w starożytnym Egipcie. Mieczniki znajdują się na liście czerwonych gatunków zagrożonych wyginięciem, na Sycylii uchodzą za rarytas. Są drogie, ale dostępne: w supermarketach oraz na najsłynniejszym targu na Sycylii - na wyspie Ortigia.

Posłuchaj
16:50 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - syrakuzy 19.03.2022.mp3 Syrakuzy poza szlakiem. Co warto zobaczyć w sycylijskim miasteczku? (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

Ortigia Street Market - co warto kupić?

Ortigia to historyczne centrum Syrakuz, zwane też po prostu Starym Miastem. Na obszarze pół kilometra kwadratowego mieszczą się dwa i pół tysiąca lat historii - z przepięknym Piazza del Duomo, którego ozdobą jest katedra Santa Maria delle Colonne oraz niezwykłym targiem ulicznym Ortigia Street Market, gdzie można kupić ryby, owoce morza, bakłażany, pistacje, wędliny, sery, zaskakujące smakiem czekolady, wina i mnóstwo innych pyszności.

Sprawdź także:

Kwestia rozmiaru

Syrakuzy były potęgą starożytnego świata, dziś są miejscem, w którym widać potęgę pieniądza. Mieszkańcy Sycylii mówią, że w sezonie letnim na wybrzeżu jońskim można przekonać się, czym milionerzy różnią się od miliarderów: pierwszy ma wielki jacht, drugi - na jachcie parkuje helikopter. 

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 19.03.2022

Godzina emisji: 10.15

kul