Najprzyjaźniejsze kraje - Portugalia wygrywa w Europie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 11:20
Expat Insider 2021 to ranking, który prezentuje najbardziej przyjazne kraje na świecie. Sprawdzamy, gdzie według ankietowanych najlepiej zamieszkać.
Według Expat Insider 2021 najprzyjaźniejszym w Europie miejscem do zamieszkania jest Portugalia.
Według Expat Insider 2021 najprzyjaźniejszym w Europie miejscem do zamieszkania jest Portugalia.Foto: shutterstock/Syda Productions

InterNations, międzynarodowa organizacja społeczna, publikuje rankingi krajów najprzyjaźniejszych dla emigrantów. Zestawienie Expat Insider 2021 zawiera listę 59 państw, a w badaniu wzięło udział ponad 12 tysięcy respondentów. W rankingu brano pod uwagę takie kategorie, jak łatwość nawiązywania nowych przyjaźni i to, czy w danym miejscu czujemy się jak w domu. Na szczycie listy między innymi znajdują się Tajwan i Meksyk.


Portugalia najbardziej przyjazna w Europie

Wśród najprzyjaźniejszych krajów europejskich ankietowani najczęściej wskazywali Portugalię. - Na jednym z blogów wyczytałam, że wybiera się ten kraj za lekkość życia i kontakt z naturą - mówi Ewa Protasewicz, współautorka bloga podróżniczego. - Wydaje mi się, że jest to dobre podsumowanie. W pełni mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić. Myślę, że ilość dni słonecznych w roku oraz przyjazny klimat to czynniki dominujące.

Portugalia uplasowała się szczególnie wysoko w kategorii "czuć się jak w domu". Jak zauważa blogerka, składa się na to kilka czynników. - Wydaje mi się, że tam poziom życia jest zachodni, jednak utrzymanie jest tańsze. Dzięki temu też łatwiej się odnaleźć - tłumaczy. - Do tego dochodzi mentalność Portugalczyków, którzy mają w sobie specyficzny luz. To może sprzyjać temu, że niezależnie od tego, skąd się przyjeżdża, można się tam poczuć jak w domu.


Aktywniej i bez stresu

O tym, jak się mieszka w Portugalii, Ewa wie z pierwszej ręki. - Obserwuję rodzinę, która przeprowadziła się z Polski do Portugalii ponad rok temu. Stwierdzili, że odkąd tam mieszkają, ich codzienne życie stało się bardziej aktywne, natomiast dużo bardziej pozbawione stresu i pędu - opowiada. - Wydaje się, że to dziwna mieszanka. Zapewne to dzięki pogodzie oraz ilości słonecznych dni w roku, które sprzyjają temu, żeby wychodzić, podziwiać naturę, spacerować wzdłuż wybrzeża. Jednocześnie nie ma w tym tego wielkomiejskiego czy zachodniego pędu.

Zobacz także:

Z innych europejskich krajów można wymienić Grecję, do której należy ósme miejsce w rankingu. Irlandia znalazła się na pozycji szesnastej, a Hiszpania na dwudziestej. Meksyk zajął pierwsze miejsce w kategorii "znajdowanie przyjaciół", ostatnie miejsca w tej kategorii przypadły Austrii, Danii, Szwecji, Czechom i Szwajcarii.


Posłuchaj
04:15 Czwórka/Pierwsze Słyszę - ranking najbardziej przyjazne kraje 2021 _18.03.2022.mp3 W audycji mówimy o Expat Insider 2021 - rankingu, który pokazuje najbardziej przyjazne kraje na świecie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMałgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 7.35

aw

Czytaj także

Dopaminowa moda? To kolorowy trend najbliższych miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 14:50
Z początkiem nowego roku pojawiają się w sieci prognozy dotyczące trendów na nadchodzące miesiące. W najbliższym sezonie rządzić będzie kolor, czyli dopaminowa moda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń