Sycylia - wyspa trzeszczących mebli i szumiących na dachu lasów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:22
- Sycylia to wyspa, a po włosku wyspa to "isola", co oznacza izolację - mówi Magdalena Ciach-Baklarz, autorka bloga "Italia poza szlakiem". - Z tego względu Sycylia bardzo różni się od Włoch kontynentalnych, również w kwestii domów - dodaje. 
Sycylia
SycyliaFoto: pixabay

shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

Sycylia jest wyspą, którą oblewają trzy morza: Tyrreńskie, Śródziemne i Jońskie. Na jej terenie położone są 3 aktywne wulkany. Zdarzają się trzęsienia ziemi. To wszystko wpływa na jej panoramę i architekturę domów. Krajobrazu dopełnia duży miks kulturowy, świadectwo wielu epok. - Mamy tu ślady po bytności Arabów czy Normanów - mówi znawczyni Włoch. - Jeśli bierzemy pod uwagę to, jak wyglądają domy na Sycylii, to spotkamy zarówno piękne pałace, jak i wielkie kamienice z dużymi mieszkaniami zdobionymi w środku. Jednak przeciętny Sycylijczyk mieszka w domu, który jest mały, nadgryziony zębem czasu, a w przeszłości prawdopodobnie także trzęsieniem ziemi albo wybuchem wulkanu - zwłaszcza, gdy leży we wschodniej części wyspy - dodaje. - Takich śladów nie odnajdziemy w innych regionach Włoch - dodaje.  


Posłuchaj
05:32 czwórka stacja kultura 18.05.2021 sycylia.mp3 Jak się mieszka na Sycylii? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Sycylijskie miasteczka znajdują się na wzgórzach - wiecznie trzeba się wspinać. - Osoby, które mieszkają na Sycylii, muszą pokonywać wiele schodów lub brnąć przez uliczki prowadzące pod górę. Tam zabudowa jest ciasna, zwarta, raczej nie ma dużych balkonów czy tarasów. A jeśli zdarzy się ogródek, to też wygląda inaczej niż na kontynencie. Zwykle są w nim drzewa cytrynowe, pomarańczowe, rosną kapary - opisuje rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Sycylijczycy każdą możliwą przestrzeń obsadzają roślinami w doniczkach. Mają ciasne domy, ale kochają zieleń Magda Ciach-Baklarz 

Wiele z sycylijskich domów to zabudowa wielowiekowa, niektóre z nich pamiętają nawet czasy średniowiecza. Budynki mają skośny dach, są niskie, szersze lub węższe. - Tam jest dom przy domu sąsiad przy sąsiedzie. Często nowsze budynki są wciśnięte w dawniej wolne miejsce - opowiada Magda Ciach-Baklarz. - To, co mi się podoba w tych zwykłych prostokątnych domach, to wykorzystanie dachów - Sycylijczycy sadzą na nich piękne lasy. Rośliny umieszczają wszędzie, gdzie to możliwe. Kochają je - dodaje.


Alaska shutter 1200 Gustavo Frazao.jpg
Alaska. Na dwóch mieszkańców przypada tu jeden niedźwiedź

Posłuchaj także:


Sycylijskie domy w przeważającej części są bardzo skromne - i na zewnątrz, i w środku. - Meble często przechodzą z pokolenia na pokolenie. Solidne drewniane szafy dziedziczone są po przodkach - opowiada blogerka. - Ale w ogrodach i przed domami nie brakuje też plastikowych krzeseł. Proste stoliki obowiązkowo nakryte są ceratą - dodaje. 

Magda Ciach-Baklarz podkreśla, że wyspiarze szczególnie dbają o wyposażenie swych domów. Nawet jeśli jest proste, wieloletnie i widać już na nim znak czasu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 10.31

pj

Czytaj także

Holandia. Wielkie okna, krzywe domy i haki na suficie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:11
Gdy zwiedzamy świat nie zawsze nie zawsze mamy okazję zajrzeć do domów mieszkańców różnych krajów, ale nie w Holandii. Jej mieszkańcy nie mają nic do ukrycia, nie używają zasłon, do ich domów, przez wielkie okna można zerkać o każdej porze dnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru - kolorowo, z hamakiem i ochroną

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 13:45
Domy w Peru przypominają te w Hiszpanii, ale mają też wiele cech spotykanych w Ameryce Południowej. Bardzo często drzwi otwiera portier, który pilnuje rodziny. Domy są kolorowe i wielorodzinne. Meblem niezbędnym zaś jest tutaj hamak. Dookoła świata szlakiem mieszkań sprawdzamy, jak mieszkają Peruwiańczycy.
rozwiń zwiń