Dystres związany ze zmianą klimatu - co to jest?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 16:08
- Nie ma wątpliwości, że zmiana klimatu, ale też postępująca dewastacja środowiska naturalnego zwiększają ryzyko chorób, ale także zaburzeń psychicznych - mówi w Czwórce psycholog społeczny Dr Marzena Cypryańska-Nezlek.
Zmiany klimatyczne mają nie tylko wpływ na środowisko, ale także zdrowie psychiczne
Zmiany klimatyczne mają nie tylko wpływ na środowisko, ale także zdrowie psychiczneFoto: shutterstock/ Piyaset

Gwałtowne skutki zmian klimatu nie tylko oddziałują na naszą planetę, ale także przekładają się na nasze życie. W wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak pożary, powodzie, susze, ludzie tracą zdrowie, bliskich, dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa.

- To także zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych, nie tylko depresji, ale także zespołu stresu pourazowego czy zaburzeń lękowych - tłumaczy gość audycji. - Problemem są nie tylko bezpośrednie skutki zmian klimatycznych, ale także sama świadomość obecnych i przyszłych zagrożeń.

Coraz więcej osób przyznaje, że martwi się o to, jaka będzie przyszłość. Odczuwa lęk, przygnębienie, smutek, żal, złość, zagubienie, stany bezradności i poczucie niemocy. - Te uczucia są źródłem dyskomfortu, wręcz mówimy o cierpieniu psychicznym i w literaturze naukowej stan jest określany jako dystres związany ze zmianą klimatu - wyjaśnia psycholog. - W języku potocznym popularny jest termin depresja klimatyczna. Nie jest on jednak ogólnie przyjęty przez ekspertów.

Nawet czytanie o tym, jakie skutki niosą zmiany klimatyczne, może powodować niepokój i obniżenie nastroju. Jak mówi gość Czwórki, na zmiany klimatu jesteśmy narażeni wszyscy. Jednak szczególnie na takie negatywne stany emocjonalne są narażone osoby, które są zaangażowane w sprawy związane z ochroną środowiska. Jest to zjawisko, które jest obserwowane u naukowców, a także, działaczy i aktywistów ekologicznych. Poczucie bezradności potęguje brak działań systemowych i bierność rządów. Nie każdy wie, jak sobie z nim poradzić.  


Posłuchaj
12:02 Czwórka/ Świat.3.0 depresja klimatyczna 04.09.2022.mp3 Dr Marzena Cypryańska-Nezlek opowiada o stanach psychicznych związanych ze zmianą klimatu (Świat.3.0/Czwórka)

 

Psycholog radzi, żeby nie bać się pojawiających się emocji. W radzeniu sobie z ich regulowaniem pomaga wsparcie społeczne. Ważne, żeby rozmawiać także z innymi, żeby nie zostawać samemu z tymi emocjami. Istotna jest też edukacja. Żeby poznać ten problem, należy sięgać do sprawdzonych i rzetelnych źródeł informacji. Pomocne może być też działanie, ale bez poczucia winy, że się robi za mało, i umartwiania.

- U części osób te stany emocjonalne są bardzo intensywne, utrzymują się przez dłuższy czas i mogą dezorganizować życie - zauważa Marzena Cypryańska-Nezlek. - Wtedy już warto zwrócić się o fachową pomoc, żeby nie trwać w stanie, który odbiera radość życia i nie pozwala normalnie funkcjonować.

***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Dr Marzena Cypryańska-Nezlek (psycholog społeczny, kieruje Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych w SWPS)

Data emisji: 04.09.2022

Godzina emisji: 13.35

aw