Podniebne taksówki - czy to transport przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 17:55
W dobie korków i zapchanych ulic taksówki powietrzne jawią się jako lek na całe zło. Na świecie prowadzone są już testy pierwszych z nich. Sprawdzamy, jak mogłyby funkcjonować.
Na świecie trwają testy pierwszych pojazdów powietrznych
Na świecie trwają testy pierwszych pojazdów powietrznychFoto: shutterstock/ Suwin

Testy pierwszych taksówek powietrznych odbywają się na razie bez pasażerów i pilotów. Jednak, jak zapowiadają ich twórcy, pierwsze loty komercyjne mogą się odbyć już za trzy lata.


Potrzebne regulacje

Na ulicach naszych miast jest coraz ciaśniej. Na pewno transport powietrzny rozwiązałby problemy komunikacyjne miast. Oprócz doboru odpowiedniego środka transportu wiąże się to z wieloma kwestiami. - Pojawia się wiele rzeczy, na które trzeba będzie zwrócić uwagę. Przede wszystkim są to regulacje prawne - mówi Damian Śmigielski, mechanik samochodowy. - Obecnie mamy kontrolę dotyczącą ruchu powietrznego, więc zapewne potrzebne byłyby właściwe zgody - mówi. 

Jak zauważa gość Czwórki, z całą pewnością należałoby wyznaczyć strefy latania. - W powietrzu mamy coraz więcej dronów, które wykorzystywane są w codziennych działaniach - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - To się cały czas się to rozwija, więc trzeba by było także popracować nad kodeksem ruchu powietrznego. W moim przekonaniu powinny to być pojazdy autonomiczne. Należałoby się także zastanowić nad punktami, gdzie pasażerowie mieliby wchodzić do takiego pojazdu - dodaje.


Rozwiązanie dla majętnych

Jak wszystkie nowinki zapewne pierwsze rozwiązania będą drogie. Początkowo mogą stanowić alternatywę dla ludzi bardziej zamożnych i biznesmenów. - Inną kwestią jest zapotrzebowanie na takie usługi i ilość osób, które mogłyby z nich korzystać. Wtedy koszt jednostkowy mógłby być mniejszy - zauważa Damian Śmigielski. - Też rodzi się pytanie o poziom hałasu, który będą takie powietrzne pojazdy generowały. Potrzebują one bowiem czterech lub ośmiu wirników nośnych.

 

Źr. Youtube/Taksówki powietrzne. Pierwsze komercyjne loty już za 3 lata?

Podniebny kodeks

Podobnie jak w lotnictwie komunikacyjnym konieczne będzie także stworzenie procedur do lotów i procedur awaryjnych, w przypadku jakiegoś zdarzenia. Ważna będzie także konstrukcja takich pojazdów. - Chodzi o to, żeby były jak najlżejsze i zużywały jak najmniej paliwa. Najlepiej, żeby napęd był ekologiczny - zauważa gość audycji. - Konstruktorzy samolotów od dawna już na to zwracają uwagę, więc  w tym przypadku nie może być inaczej. I oczywiście, ważne, żeby taki pojazd mógł polecieć jak najdalej.

Źr. Youtube/Italdesign Official/ PopUp

- Ludzie się rozwijają, próbujemy wprowadzić turystyczne loty na księżyc. Może więc za 50 lat to będzie normalne, że będziemy latać do pracy pojazdem, który będzie przy okazji ekologiczny - dodaje Damian Śmigielski.  


Posłuchaj
26:39 Czwórka//Świat 3.0 - podniebne taksówki - 08.01.2023.mp3 Damian Śmigielski, mechanik samolotowy o taksówkach podniebnych i eko transporcie (Świat 3.0/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Damian Śmigielski (mechanik samolotowy)

Data emisji: 08.01.2023

Godzina emisji: 9.45

aw