Logo Polskiego Radia
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 19.08.2021

Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce

Liczba wypadków drogowych w 2020 roku zmalała w porównaniu do 2019. Nie jest to jednak powód do dumy i okazja do świętowania sukcesu – przyczyną nie jest tu bowiem większy poziom bezpieczeństwa i rozsądku wśród kierowców, a sytuacja pandemiczna, która niejako wymusiła na nas ograniczenie mobilności i podróży. Które z polskich tras są statystycznie najniebezpieczniejsze?

W roku 2020 policja otrzymała zgłoszenia o 23 540 wypadkach na drogach publicznych (o 22 procent mniej niż w roku poprzednim) i o 382 046 kolizjach (o 16 procent mniej w porównaniu z rokiem 2019). Statystki są jednak dalekie od optymistycznych.

Mimo mniejszej liczby wypadków, nadal wysoka pozostaje liczba ofiar śmiertelnych. W 2020 na drogach zginęły 2862 osoby - to zaledwie o 14 procent mniej, niż w roku ubiegłym. Choć procentowy udział liczby wypadków spowodowanych w obszarze niezabudowanym wynosi tylko ok. 33 proc., to zginęło w nich aż 56 procent wszystkich ofiar. Do większości zdarzeń dochodziło przy dobrej pogodzie.

Które drogi można uznać za najbardziej niebezpieczne?

W Polsce siecią najbardziej rozbudowanych dróg są drogi krajowe i to właśnie na nich dochodzi do największej liczby wypadków. Niechlubny rekord w tym zakresie osiągnęła krajowa "siódemka" – mówi komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Posłuchaj
00:19 drogi 1.mp3 Statystyki dot. DK7 (Wysokie Obroty/PRK)

Trwają prace nad poprawą bezpieczeństwa na DK7. Roboty prowadzone są aktualnie m.in. między Rabką a Myślenicami (na północ od Krakowa), na odcinku w kierunku Mazur (za Płońskiem), a także na Mazowszu – od Okęcia w kierunku Radomia.

Wszystkie prace na drodze położonej na południe od Warszawy mają zostać zakończone w 2023 roku. GDDKiA ogłosiła również przetarg na przygotowanie budowy trzech bezkolizyjnych skrzyżowań na tzw. Zakopiance w okolicach Głogoczowa.

Kolejną z niebezpiecznych dróg jest DK94. To darmowa alternatywa dla płatnej na niektórych odcinkach autostrady A4. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona autostradą i obowiązują na niej inne limity prędkości.

Posłuchaj
00:28 drogi 2.mp3 Droga Krajowa 94 - długa i niebezpieczna (Wysokie Obroty/PRK)

W roku 2020 na DK94 doszło do 265 wypadków, w których zginęły 32 osoby, a 326 zostało rannych (dla porównania w tym samym czasie na autostradzie A4 miało miejsce 126 wypadków, w wyniku których 23 osoby poniosły śmierć, a 150 zostało rannych). Także i tutaj trwają prace modernizacyjne. W ubiegłym roku rozbudowano odcinek wraz z rondem turbinowym w Modlnicy (woj. Małopolskie), co kosztowało budżet Państwa ok. 14 mln zł. Kolejny etap zakłada rozbudowę trasy w kierunku Szyc.

Niebezpiecznie jest również na drodze krajowej nr 91 (alternatywie dla autostrady A1) oraz nr 12. Jak często dochodziło tam do wypadków? O tym komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Posłuchaj
00:31 drogi 3.mp3 Droga Krajowa 91 - dane dot. wypadków (Wysokie Obroty/PRK)

 

00:32 drogi 4.mp3 DK12 - informacja o wypadkach w 2020 roku (Wysokie Obroty/PRK)

Statystki dotyczące bezpieczeństwa na DK8 ulegają stałym zmianom. Dawniej uznawana była za najbardziej niebezpieczną trasę w Polsce. Jak jest teraz?

Posłuchaj
00:34 drogi 5.mp3 Droga Krajowa nr 8 - najdłuższa DK w Polsce (Wysokie Obroty/PRK)

-

Okazuje się, że w porównaniu z drogami krajowymi, autostrady są zdecydowanie bezpieczniejsze. Jak często dochodzi na nich do wypadków?

Posłuchaj
01:10 drogi 6.mp3 Wypadki na autostradach (Wysokie Obroty/PRK)

W ramach ogłoszonego Programu Budowy Dróg Krajowych, do 2033 roku wybudowanych zostanie kilka nowych odcinków dróg ekspresowych. Założono również budowę 100 obwodnic, których oddanie ma nastąpić maksymalnie w 2030 roku.

Wprowadzane niedawno zmiany w przepisach dot. ruchu drogowego mogą znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa na ulicach polskich miast i wsi. Pamiętajmy jednak, że to nie przepis prowadzi samochód – Ty jesteś kierowcą i wyłącznie od Ciebie zależy, czy zastosujesz się do litery prawa.


R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: