Polskie Radio
Section05
statystyka

Rzut monetą mniej sprawiedliwy, niż się wydawało. W matematyce jest miejsce na losowość?

Wbrew powszechnej opinii wyniki rzutu monetą nie zawsze są równie prawdopodobne dla każdej ze stron - informuje pismo "arXiv". W ramach eksperymentu 48 osób rzucało monetami wybitymi w 46 krajach, co dało łącznie 350 757 rzutów monetą. Za każdym razem uczestnicy sprawdzali, czy moneta wylądowała tą samą stroną do góry co w chwili wypuszczenia.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki matematyka statystyka badania monety obliczenia NAUKA

Ile jednoosobowych firm działa w Polsce? Niejasny obraz tego sektora przedsiębiorczości

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce z roku na rok staje się coraz ważniejszą kwestią w dyskusji o kondycji rynku pracy. Tymczasem statystyka publiczna pokazuje niejasny obraz tego sektora przedsiębiorczości. Analizy utrudnia też brak spójnych baz danych oraz opracowań dotyczących różnic w przedstawianych zakresach informacji - piszą analitycy Polskiego instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma działalność gospodarcza ZUS Główny Urząd Statystyczny statystyka

W ciągu dekady liczba wypadków z udziałem dzieci spadła o ponad połowę!

W ostatnim dziesięcioleciu liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci zmalała o 51 proc. - przekazała kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS Maria Dąbrowska-Loranc. Dodała, że Polska odnotowuje szybszą poprawę bezpieczeństwa najmłodszych niż wiele państw Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  rower dziecko bezpieczeństwo dzieci Polskie Radio Kierowców społeczeństwo statystyka wypadek

Statystyka: znienawidzona, wyśmiewana, niezrozumiana, a jednak bardzo ważna

Statystyka to sposób na rozumienie świata: dzięki niej możemy dociekać, analizować i przewidywać, jak kreuje się nasza rzeczywistość – zarówno w skali mikro, jak i makro. Jednak dla większości ludzi statystyka wydaje się bardzo skomplikowana i nudna. Jednak chcemy czy nie, statystyka jest ważnym elementem naszego życia.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA statystyka społeczeństwo dane ANALIZA gus Główny Urząd Statystyczny Michał Kowarski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

O ile wzrosły ceny nowych samochodów?

Rynek motoryzacyjny zmaga się z wieloma problemami. Trudności związane z dostępem do półprzewodników oraz przerwane łańcuchy dostaw to tylko jedna strona globalnego kryzysu w branży samochodowej. Wszystkie zmiany ostatecznie widoczne są w jednym: cenie pojazdu. Jak zmieniały się one w ostatnich latach?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 rynek półprzewodniki łańcuch dostaw sprzedaż handel statystyka

Wsparcie dla ofiar katastrof drogowych. Jak walczyć z powypadkową traumą?

Udział w wypadku to trauma zarówno dla ofiar, jak i ich rodzin. Potrzebna jest wtedy wielospecjalistyczna pomoc: psychologiczna, finansowa, jak i prawna. W jaki sposób radzić sobie z własną głową? 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze wypadek śmierć statystyka regiony policja policja polska służby i bezpieczeństwo psychologia rodzina społeczeństwo psychiatria prawo

Rekordowy lipiec w PKP Intercity. Polacy ruszyli pociągami na wakacje

Tegoroczny lipiec był kolejnym rekordowym miesiącem pod względem liczby pasażerów przewiezionych przez PKP Intercity. Z usług przewoźnika skorzystało blisko 6,5 mln pasażerów, co oznacza, że był to miesiąc z najwyższą frekwencją w historii przewoźnika - poinformowało PKP Intercity we wtorkowym komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny PKP Intercity statystyka społeczeństwo podróże

USA: w ubiegłym roku na drogach zginęło prawie 43 tysiące osób

W ubiegłym roku na amerykańskich drogach zginęło 42 915 osób, czyli ok. 118 każdego dnia. To wstępne dane, ale jeśli się potwierdzą, będą oznaczały, że 2021 rok był najtragiczniejszy na amerykańskich drogach od 16 lat.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Stany Zjednoczone USA Nowy Jork Polskie Radio wypadek samochód statystyka społeczeństwo bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze

Na motocyklach giną głównie młodzi

Blisko połowa motocyklistów i motorowerzystów, którzy w ubiegłym roku zginęli na polskich drogach to osoby w wieku poniżej 34 lat. 95 proc. ofiar śmiertelnych i 87 proc. rannych w wypadkach tych pojazdów to młodzi mężczyźni - wynika z danych przekazanych przez Instytut Transportu Samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochody samochód kierowca kierowcy bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze drogi prawo policja policja polska statystyka wypadek społeczeństwo motocykl POLSKA