Nowe Technologie

Nadchodzi internetowa rewolucja - 5G i miliardy urządzeń w sieci

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 17:00
Już niedługo będziemy musieli radyklanie zmienić nasze pojmowanie internetu, a co za tym idzie - urządzeń mobilnych. Sieć 5G będzie nie tylko nieporównywalnie szybsza od obecnej 4G/LTE, ale też umożliwi łączenie w wielkie platformy setkom miliardów urządzeń
Audio
  • Aleksandra Bojanowska, PR Manager Intela w rozmowie z PolskieRadio.pl o sieci 5G i internecie rzeczy
Sieć 5G zmieni nasze pojmowanie internetu rzeczy i może wpłynąć na rozwój systemu tzw. inteligentnych miast (smart cities)
Sieć 5G zmieni nasze pojmowanie internetu rzeczy i może wpłynąć na rozwój systemu tzw. inteligentnych miast (smart cities)Foto: Shutterstock/jamesteohart

5G ma być nowym standardem w telefonicznej sieci komórkowej. Na razie ciężko określić dokładną datę wejścia w życie tego sytemu nowej generacji, ale eksperci wskazują, że może to nastąpić już w 2020 roku.

Co oznacza 5G dla przeciętnego użytkownika internetu? Przede wszystkich kosmiczną prędkość. Wyobraźmy sobie dostęp do mobilnego internetu, który może osiąga nawet 100-300 Gbps. Dla porównania, obecnie rozwijane technologie LTE pozwalają na dostęp do internetu z przepustowością do 300 Mbps (średnia prędkość dzisiejszych sieci 4G/LTE to około 10-30 Mb/s).

Przełom w pojmowaniu internetu rzeczy


Serwis specjalny
Internet 1200.jpg
Nowe technologie

Mamy więc nawet 100 razy szybsze połączenie z internetem niż w obecnym standardzie i 10 razy szybsze niż obecnie dostępne najszybsze połączenia stacjonarne w naszym domu.

Imponujące, ale nie tylko o prędkość w tej rewolucji chodzi. To już widzieliśmy na oczywiście odpowiednio niższą skalę, gdy z 3G przechodzono na standard 4G. 5G to jednak zapowiadany milowy krok technologiczny, który ma nam zaoferować o wiele więcej.

Kolejną zaletą sieci mają być bowiem niskie opóźnienia, które sięgać będą zaledwie kilku milisekund (obecnie jest to około 20 ms). To świetna informacja szczególnie dla osób które wreszcie będą mogły bez problemów korzystać z gier sieciowych.

Kluczowa jest też infrastruktura. Owszem - szacuje się, że na nowe inwestycje tylko w samej Europie będzie trzeba wydać od 300 do 500 mld euro. Ale operatorom te środki powinny zwrócić się w szybkim czasie. Wszystko to za sprawą zwiększenia zasięgu sygnału, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię - co długofalowo znacząco obniży koszty. Przewiduje się, że zasięg zwiększy się 1000 razy, a zużycie energii spadnie aż o 90 procent. Olbrzymia zaleta zarówno dla operatorów, jak i użytkowników sieci 5G.

Internet rzeczy, fot. Shutterstock/a-image Internet rzeczy, fot. Shutterstock/a-image

Najważniejsza rewolucja, ściśle powiązana jest jednak z tzw. "internetem rzeczy". W tej chwili sygnał przesyłany jest z centralnych baz operatora. W 5G urządzenia będą mogły nawiązywać bezpośrednie połączenia, jeśli tylko będą odpowiednio blisko siebie. A do tego mamy jeszcze inteligentne zarządzanie przepustowością. Nie tylko obniży to obciążenie sieci, ale też pozwoli wejść na zupełnie inny poziom w podłączaniu do internetu poszczególnych urządzeń.

Setki miliardów połączonych użytkowników

Najprościej wyjaśnią to liczby. Eksperci szacują, że do obecnej sieci może być podłączonych około 5 miliardów użytkowników. Wyobraźmy sobie, że ta pojemność wzrasta teraz do setek miliardów użytkowników i podłączonych z internetem maszyn.

To jest właśnie ta rewolucja, która ma zmienić nasze życie. W założeniu - udrożni ruch w miastach, udoskonali opiekę zdrowotną, zmodernizuje przemysł, znacząco wzmocni korzystanie z autonomicznych samochodów, dronów, czy wesprze rozwój wirtualnej rzeczywistości. A to tylko niektóre zastosowania, które powoli zaczynają funkcjonować.

Lekarz przeprowadzający operację za pomocą zestawu VR i specjalnej rękawicy na pacjencie, przebywającym w zupełnie innym miejscu, podłączonym do specjalnego robota? Science-fiction? Specjaliści z branży komputerowej zapewniają, że nie. To nie tak odległa, jakbyś się nam mogło wydawać przyszłość.

Samochody natychmiastowo przesyłające między sobą dane, a także łączące się ze stacjami paliwowymi, czy sygnalizacją świetlną? Inteligentne domy, budynki, czy nawet miasta, zarządzające systemem transportu, sieci elektrycznych, czy usuwania odpadów? Tak - to jest wizja przyszłości, którą 5G ma nam przybliżyć.

Rewolucja już się rozpoczęła

Przykłady takich zastosowań można było zobaczyć na specjalnej prezentacji w warszawskiej siedzibie Intela w specjalnym IoT (Internet of Things - przyp.) lab. Intel od początku przygląda się najnowszym rozwiązaniom w tej dziedzinie i już aktywnie angażuje się w rozwiązania z zakresu medycyny, administracji publicznej, czy handlu.

IoT lab Intela w Warszawie, fot. PolskieRadio.pl

- To już się dzieje. Czasami nawet nie jesteśmy świadomi tego, że np. poruszając się po mieście - dane wokół nas są zbierane, analizowane i mamy do czynienia z inteligentnym miastem, inteligentnym domem - powiedziała portalowi PolskieRadio.pl Aleksandra Bojanowska, PR Manager w firmie Intel.

Jedna z największych firm z branży komputerowej na świecie zdaje sobie sprawę, że rewolucja nadchodzi bardzo szybko. - Przewiduje się, że do 2020 roku będziemy mieli połączonych 50 mld urządzeń na świecie. To jest imponujące - podkreśla Aleksandra Bojanowska.

Choć 5G i co za tym idzie - przełom w koncepcji internetu rzeczy - to jeszcze pieśń przyszłości - już teraz możemy powoli dostrzegać idące za nią zmiany. Na prawdziwą rewolucję musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Podejrzewa się, że indywidualni klienci będą mieli dostęp do nowego standardu sieci w 2025 roku, ale z tego, co o 5G mówią eksperci - warto się uzbroić w cierpliwość.

YouTube/WatchMojo.com

Marcin Nowak, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internet i nowe technologie zmieniają polski system edukacji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 16:12
Kształtowanie kompetencji cyfrowych u dzieci można zacząć już w podstawówce. Nauka programowania nie tylko pozwala im rozwinąć logikę i kreatywność, lecz także jest korzystna z punktu widzenia przyszłości rynku pracy.
rozwiń zwiń