Nowe Technologie

Więcej sportowych emocji dzięki nowym technologiom

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 10:00
Innowacyjne rozwiązania wirtualnej rzeczywistości, łączność 5G, drony oraz technologia powtórek Intel Replay 360 - to wszystko czeka na fanów sportu już podczas zbliżających się zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczang.
Obiekt Alpensia Olympic Ski Jump Center, gdzie podczas zimowych igrzysk w PjongCzang odbędą się zawody w skokach narciarskich
Obiekt Alpensia Olympic Ski Jump Center, gdzie podczas zimowych igrzysk w PjongCzang odbędą się zawody w skokach narciarskichFoto: KoreaKHW / Shutterstock.com

Męczy Was oglądanie zawodów z tych samych ujęć w telewizji? Chcielibyście poczuć się, jak kibice zasiadający na najlepszych miejscach na stadionie podczas najważniejszych wydarzeń sportowych? Szykujcie się na długo oczekiwaną rewolucję. W dniach 9 - 25 lutego 2018 roku w trakcie zimowych igrzysk w Korei Południowej po raz pierwszy będziemy mogli emocjonować się wielką imprezą sportową z zupełnie nowej perspektywy.


Serwis specjalny
virtual reality VR 1200 F.jpg
Nowe Technologie

Wszystko to za sprawą długoterminowego partnerstwa technologicznego podpisanego pomiędzy Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) a Intelem.

W ramach niedawno zawartej umowy już w Pjongczang Intel dostarczy technologię wirtualnej rzeczywistości do oglądania rywalizacji sportowców w czasie rzeczywistym, która pozwoli fanom bez wychodzenia z domu poczuć się, jak na stadionie.

- Ogłoszone niedawno  partnerstwo Intela i MKOI to szereg technologii i rozwiązań, które zapewnią widowni na całym świecie jeszcze większe emocje. Dotychczas jedyną możliwością dla większości widzów było śledzenie transmisji przed telewizorem. Teraz, dzięki dostarczonym przez nas technologiom, będą mieli oni okazję wejść w sam środek akcji i ponieść się niepowtarzalnej atmosferze, bez potrzeby fizycznej obecności na trybunach - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Krzysztof Jonak, Country Manager Poland z Intela.

Przedstawiciel firmy dodał, że chodzi przede wszystkim o zastosowanie technologii Intel True VR, która umożliwia dowolny wybór punktu widzenia oglądanych rozgrywek, śledząc je z bliska, niezależnie od posiadanych gogli do wirtualnej rzeczywistości.

-  Co ważne, przy pomocy tego rozwiązania odbędzie się transmisja na żywo aż 16 rozgrywek Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Obejmie ona na przykład skoki narciarskie, czy łyżwiarstwo figurowe - wszystko to z poziomu najlepszych miejsc premium na trybunach, oczywiście bez wychodzenia z domu. Docelowo reszta rozgrywek nieobjęta transmisją na żywo dostępna będzie także w trybie "na życzenie" - dodał w wywiadzie dla PolskieRadio.pl.

Jeśli przegapimy, jakąś ważną akcję na stadionie - dzięki technologii Intel 360 będziemy mogli obejrzeć powtórki z perspektywy dowolnego miejsca na stadionie.

YouTube/Intel

W przyszłości widzowie przed telewizorami będą więc mogli doświadczyć tego, co fani siedzący w pierwszym rzędzie trybuny.

Oprócz tego Intel dostarczy także drony z technologią Intel RealSense. - To niezwykle lekkie urządzenia, które ważą mniej niż 0,5 kilograma. Te same modele tworzyły wcześniej spektakularne pokazy świetlne, podczas których aż 500 jednostek sterowanych było przez zaledwie jednego operatora. Poza funkcją rozrywkową drony będą miały także inne zadanie - będą one kontrolować całość rozgrywek oraz dostarczać dane, które nie są możliwe do pozyskania przy użyciu standardowych metod. Będzie to miało realny wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo całego wydarzenia - wyjaśnił Krzysztof Jonak.

YouTube/Intel® RealSense™

W przypadku sportu niezwykle istotną kwestią jest także wykorzystanie sztucznej inteligencji. Zaawansowane mechanizmy pozwolą w zbieraniu dokładnych statystyk, analizowaniu i prognozowaniu, chociażby kondycji uczestników. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest także wykorzystanie sieci 5G. - Niespotykana dotąd przepustowość sieci pozwoli na błyskawiczne przesyłanie ogromnej ilości danych, a następnie dostarczenie ich w czasie rzeczywistym do każdego miejsca na świecie - podkreślił

Współpraca MKOl i Intela obejmuje zimowe igrzyska olimpijskie PjongCzang 2018, igrzyska olimpijskie Tokio 2020, zimowe igrzyska olimpijskie Pekin 2022 i igrzyska olimpijskie w 2024 roku.

man, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak