Nowe Technologie

Co wiemy o polskich internautach?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 11:50
Przeciętnie polski internauta spędza przed komputerem do 5 godzin dziennie. Korzysta zarówno z laptopa i komputera stacjonarnego, jednak laptopa używa zdecydowanie częściej do celów prywatnych, a komputera do celów zawodowych.
Co wiemy o polskich internautach?
Foto: Glow Images/East News

Najmniej liczną grupą są użytkownicy tabletów. Polski internauta więcej czasu poświęca na czytanie informacji czy przeglądanie Internetu niż korzystanie z mediów społecznościowych lub granie. Takie są wnioski badania TNS Polska, przeprowadzonego na zlecenie Microsoft w ramach akcji „Bądź ergo-pozytywny!” (www.ergopozytywni.pl)

 Wyniki badania Microsoft pokazują, że:

  •  37% internautów spędza przed komputerem od 3 do 5 godzin, a 36% badanych od 1-2 godzin. Liczną grupę stanowią także osoby, które spędzają przed komputerem ponad 6 godzin dziennie – taką odpowiedź wskazało 21% badanych.
  • Trzech na czterech internautów korzysta z laptopa i komputera stacjonarnego. Laptop częściej wykorzystywany jest do celów prywatnych (67%), a komputer stacjonarny do celów zawodowych (45%). 13% badanych zadeklarowało korzystanie z tabletu.
  • Wśród najczęściej wykonywanych czynności przy komputerze znalazło się przede wszystkim surfowanie po Internecie (37%), komunikacja (22%) oraz pisanie i tworzenie dokumentów (14%). Tylko 8% wskazało korzystanie z mediów społecznościowych jako najczęstszą czynność wykonywaną przy komputerze. Granie zostało wymienione jedynie przez 6% ankietowanych.

Internauci używają zarówno klawiatury laptopa, jak i klawiatury tradycyjnej (odpowiednio 65% i 61%). Tylko 9% badanych korzysta z klawiatur dotykowych w tabletach. Ponad połowa respondentów (59%) uważa, że funkcjonalność klawiatury wpływa na komfort pracy, podobnie jak doskonałe dopasowanie urządzenia do dłoni, które wskazało 53% badanych. Jeszcze więcej Internautów wskazało jako ważne dla komfortu pracy jest dopasowanie do dłoni i funkcjonalność myszy komputerowej – odpowiednio 63% i 64%. Z myszy komputerowej korzysta 88% ankietowanych.

Badania pokazują, że klawiatury wymieniamy na nowe głównie w przypadku usterki (67%) lub zużycia sprzętu (51%). Co ciekawe - popularniejsza jest wymiana klawiatury z całym urządzeniem (21%), niż wymiana sprzętu w przypadku braku komfortu podczas korzystania z obecnej klawiatury (5%).

Badania zostały przeprowadzone w ramach akcji „Bądź ergo-pozytywny!”, w której Microsoft informuje na temat tego, jak zaaranżować ergonomiczne stanowisko, by pracować  zdrowo i komfortowo. Firma opatrzyła w wybranych sklepach ergonomiczne myszy i klawiatury znaczkiem akcji.

Więcej informacji o akcji, lista partnerów i porady, jak zaaranżować zdrowe i komfortowe środowisko pracy można znaleźć na stronie www.ergopozytywni.pl.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Ergonomia ma przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 11:57
Microsoft rozpoczyna akcję „Bądź ergo-pozytywny!”, w ramach której będzie upowszechniać wiedzę na temat ergonomii pracy z komputerem. Już co piąty internauta spędza przed komputerem ponad 6 godzin dziennie, a 91% badanych zdarzało się odczuwać przy tym zmęczenie oczu, bóle pleców czy nadgarstków.
rozwiń zwiń