Nowe Technologie

Pirackie oprogramowanie - biznes który generuje straty?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 16:49
Dystrybucja pirackiego oprogramowania to już biznes - w 2013 roku straty w polskich przedsiębiorstwach, wywołane przez pirackie oprogramowanie mogą sięgnąć 6 miliardów złotych. Z kolei użytkownicy prywatni w Polsce będą musieli poświęcić łącznie nawet 9 milionów godzin (na świecie - 1,5 miliarda) na zidentyfikowanie i usunięcie skutków działania malware’u pobranego wraz z pirackimi aplikacjami.
Pirackie oprogramowanie MS Office
Pirackie oprogramowanie MS Office

 

Co trzeci komputer, na którym jest zainstalowane nieoryginalne oprogramowanie, jest narażony na infekcję wirusem – wynika z badań, przeprowadzonych przez IDC na zlecenie firmy Microsoft.

Opublikowane badanie IDC “The Dangerous World of Counterfeit and Pirated Software”, przeprowadzone na zlecenie firmy Microsoft jest częścią kampanii Play it Safe, mającej na celu uświadomienie zagrożenia związanego z piractwem oprogramowania.

Na potrzeby badania przeanalizowano 270 stron i sieci P2P, pobrano 108 aplikacji, zbadano 155 dostępnych płyt CD i DVD z oprogramowaniem oraz przeprowadzono ankiety wśród 2077 prywatnych użytkowników komputerów i 258 menedżerów i dyrektorów IT. Badanie prowadzony były w Brazylii, Chinach, Niemczech, Indiach, Meksyku, Polsce, Rosji, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i USA. Wyniki wskazują, że źródłem pirackiego oprogramowania jest w 45 procentach Internet (serwisy online i sieci P2P) - 78 proc. z tego oprogramowania zawiera spyware, a 36 proc. – trojany i adware.

„Osadzanie złośliwych aplikacji w pirackim oprogramowaniu to jedna z nowszych metod atakowania użytkowników, nieświadomych potencjalnego zagrożenia” – powiedział Krzysztof Janiszewski z warszawskiego biura Microsoft, odpowiedzialny za ochronę własności intelektualnej. „Działanie malware’u umożliwia dziś nie tylko kradzież danych, ale też śledzenie każdego kroku użytkownika, również z wykorzystaniem kamer i mikrofonów podłączonych lub wbudowanych w urządzenie. Oszczędzanie na oryginalnym oprogramowaniu może okazać się bardzo kosztowne”.

Raport przedstawia także sytuację na rynku konsumenckim w Polsce: 

  • w ciągu ostatnich dwóch lat 49 proc. użytkowników miało istotne problemy z zainstalowanym nieoryginalnym oprogramowaniem, w 64 proc. tych przypadków źródłem aplikacji był Internet;
  • 51 proc. pirackiego oprogramowania zainstalowanego przez osoby znane respondentom przysparza problemów z bezpieczeństwem komputera;
  • użytkownicy najbardziej boją się utraty danych (43 proc.) i kradzieży tożsamości (29 proc.);
  • 81 proc. użytkowników wykorzystuje swój domowy komputer do pracy, a 26 proc. łączy się z niego z aplikacjami firmowymi.

 „Badania IDC potwierdzają, że działania policji we właściwy sposób odpowiadają na obecną strukturę dystrybucji podrobionego oprogramowania. W ostatnich latach skutecznie przechwytujemy coraz więcej pirackich programów, rozpowszechnianych szczególnie przez Internet, np. na aukcjach internetowych. Mimo dużej skuteczności naszych operacji, zalecamy użytkownikom komputerów szczególną ostrożność przy kupowaniu oprogramowania - pozorna oszczędność na aukcji internetowej może nas kosztować utratę cennych danych, a nawet tożsamości w Internecie” – powiedział Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

IDC przeanalizowało także sytuację na rynku biznesowym, gdzie instalowane przez użytkowników programy mogą stać się istotnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa firmowych zasobów – w Polsce ponad połowa przypadków awarii komputerów służbowych jest spowodowana złośliwym oprogramowaniem znajdującym się na komputerach pracowników. Instalację oprogramowania innego niż dostarczone przez pracodawcę deklaruje na świecie 57 proc. pracowników, przy czym tylko 38 proc. menedżerów IT przyznaje, że takie zdarzenia mają miejsce. W Polsce ta rozbieżność jest jeszcze większa – odpowiednio 39 proc. i 4 proc., choć 56 proc. polskich menedżerów IT dostrzega w prywatnych instalacjach zagrożenie dla bezpieczeństwa informatycznego firmy.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

FireEye nowe podejście do bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 14:25
Rosnąca liczba zagrożeń pochodzących z internetu sprawia, że tradycyjne metody zabezpieczeń przestają być wystarczająco skuteczne. FireEye ma ambicje zapełnić tę lukę.
rozwiń zwiń