Nowe Technologie

Jakich zagrożeń możemy spodziewać się w 4Q 2013

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 17:06
Firma Trend Micro opublikowała raport o stanie cyberbezpieczeństwa w trzecim kwartale tego roku – TrendLabs Q3 2013 Security Roundup.
Jakich zagrożeń możemy spodziewać się w 4Q 2013

Ostrzega w nim przed coraz powszechniejszymi stronami pishingowymi, zagrażającym urządzeniom Apple, a także znaczącym wzrostem liczby złośliwego oprogramowania, zagrażającego użytkownikom usług bankowych online. Autorzy dokumentu doradzają zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie świątecznych zakupów, aby uniknąć kradzieży danych osobowych i finansowych.

„Jako że konsumenci coraz częściej decydują się na wygodę, którą zapewniają systemy bankowości elektronicznej, cyberprzestępcy sprawniej i szybciej tworzą narzędzia, służące do wykorzystania nieświadomych ofiar” – mówi Rik Ferguson, Global VP Security Research w firmie Trend Micro. „Co więcej, system iOS – tradycyjnie uważany za bezpieczną przystań wolną od zagrożeń – nie tylko znajduje się na celowniku akcji phishingowych, lecz jest też atakowany z rosnącą intensywnością. Z naszych badań wynika, że okres świątecznych zakupów, kiedy sprzedawcy i konsumenci będą masowo korzystać z platform mobilnych, może być idealną okazją do nadużyć.”

  • Po nagłym skoku liczebności stron phishingowych atakujących systemy Apple w drugim kwartale tego roku (5,8 tys. według stanu z maja), ich liczba utrzymywała się na stałym poziomie przez cały trzeci kwartał – w czerwcu wykryto ich 4,1 tys., w sierpniu 1,9 tys., a we wrześniu 2,5 tys. Zmusza to do zadania pytania o nowe potencjalne cele cyberprzestępców w czwartym kwartale, kiedy wedle szacunków, firma Apple sprzeda 31 mln iPhone’ów i 15 mln iPadów.

„Przeprowadzone przez nas badania wskazują, że w ciągu ostatnich miesięcy liczba złośliwego oprogramowania i aplikacji, które są niebezpieczne dla użytkowników systemu Android, przekroczyła 1 milion. Nie tylko użytkownicy Androida są narażeni na ryzyko. Zaobserwowaliśmy także duży wzrost złośliwego oprogramowania wymierzonego w inne systemy, szczególnie iOS i Windows Phone. Smartfony znajdują się w kręgu zainteresowania cyberprzestępców, którzy stale doskonalą techniki łamania zabezpieczeń na tych urządzeniach – wyjaśnia Rik Ferguson.

  • W trzecim kwartale analitycy Trend Micro zidentyfikowali ponad 200 tys. przypadków infekcji złośliwym oprogramowaniem wymierzonych w systemy bankowości internetowej. Jeśli chodzi o liczbę ataków, trzy kraje znalazły się w czołówce: prawie ¼ wszystkich ataków (23 proc.) miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, 16 proc. w Brazylii, a 12 w Japonii.
  • W obu najczęściej atakowanych krajach europejskich – Niemczech i Francji – liczba infekcji wynosiła zaledwie 3 proc. wszystkich incydentów, co może być związane z rozpowszechnionymi w regionie wymogami wielostopniowego potwierdzania transakcji bankowych online.
  • Poza liczebnością ataków wzrosła także liczba wyszukanych technik kamuflażu wykorzystywanych przez przestępców. Ta tendencja obserwowana jest także w krajach Europy Środkowo-Wschodnej. Rosnąca popularność smartfonów w tym regionie spowodowała dynamiczny rozwój zagrożeń skierowanych w użytkowników mobilnych usług bankowych.

W porównaniu z poprzednim kwartałem zaobserwowaliśmy duży wzrost szkodliwego oprogramowania dla urządzeń z systemem Android w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraje takie jak Rosja czy Ukraina znalazły się w pierwszej dziesiątce państw, na terenie których pobrano największą liczbą szkodliwego oprogramowania na telefony komórkowe z systemem Android. W pozostałych  częściach tego regionu sytuacja wygląda podobnie” - mówi Peter Lupsic Manager dla Europy Środkowo-Wschodniej, firma Trend Micro.autor: Trend Micro

Czytaj także

Bezpieczeństwo przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 10:00
RSA dział zabezpieczeń firmy EMC opublikował raport specjalny rady Security for Business Innovation Council (SBIC), w którym przedstawiono zasady tworzenia przyszłościowego programu bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2013 Q3: największe zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 10:34
FireEye Labs, działający w firmie FireEye zespół ds. badania i analizowania zagrożeń, przedstawił zestawienie najważniejszych informacji o globalnym środowisku zagrożeń w III kwartale 2013 r.
rozwiń zwiń