Polskie Radio
Section05
phishing

Oszuści próbują zarobić na rozliczeniu PIT. Uwaga na fałszywe SMS-y!

Ministerstwo Finansów ostrzega podatników przed fałszywymi SMS-ami dotyczącymi dopłaty lub niedopłaty, wynikającej z PIT. – Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyła do podatników żadnych wiadomości SMS, które miałyby dotyczyć tematyki zwrotu lub niedopłaty podatku – poinformowała aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo pit oszustwa sms Ministerstwo Zdrowia Szymon Taranda podatki Podatki 2022 phishing

Uwaga: coraz więcej oszustw phishingowych. Policja ostrzega

Policja informuje, że "liczba oszustw phishingowych od 2015 r. nieprzerwanie rośnie". Wykazali również pięć najczęstszych technik wykorzystywanych do tego rodzaju przestępstw. Mowa tutaj m.in. o fałszywych wiadomościach SMS, szkodliwych oprogramowaniach ukrytych pod akceptacją regulaminu oraz oszustwach na platformie OLX.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA phishing policja społeczeństwo oszustwa cyberzagrożenia cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo GOSPODARKA

SMS-y dotyczące paczek i nieudanych doręczeń. Uwaga na oszustów!

Przedświąteczny czas to okres wzmożonych zakupów, również internetowych. W prezentowej gorączce warto zachować czujność. Oszuści coraz częściej podszywają się pod firmy kurierskie i dostawców przesyłek. Fałszywe wiadomości docierają głównie za pomocą SMS. Policja apeluje, by pod żadnym pozorem nie klikać w linki i nie podawać danych. Brak ostrożności może zakończyć się utratą konta bankowego i zgromadzonych na nim pieniędzy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo phishing sms kurier dostawcy Piotr Łodej

Dane osobowe na wagę złota. Od tego oszust rozpoczyna skok na kasę

Pozyskanie danych osobowych to dla oszusta pierwszy sukces. Dzięki temu jest o krok bliżej do popełnienia przestępstwa na znacznie większą skalę, które pozwoli "spieniężyć" wcześniejsze zabiegi. Metod jest bardzo dużo – zwykła ufność ofiary, brak ostrożności, lenistwo czy wreszcie niefrasobliwość. Każda z tych cech może skutkować ogromnymi stratami finansowymi.  
Zobacz więcej na temat:  hakerzy dane osobowe phishing cyberprzestępczość cyfryzacja oszustwa GOSPODARKA

Hakerzy "łowią" ofiary. Uwaga na fałszywe maile

Coraz więcej ekspertów przestrzega  przed włamaniami do naszych komputerów - na konta czy do poczty e-mail. A złodzieje stają się coraz sprytniejsi.  Jak pokazuje raport firmy Ironscale, cyberprzestępcy w 95 procentach przypadków wykorzystują metodę tak zwanego phishingu, czyli przesyłania e-maili z potencjalnie niebezpieczną zawartością, które do złudzenia przypominają "zwykłą" korespondencję, na przykład od znajomych, rodziny czy naszego banku.
Zobacz więcej na temat:  phishing e-mail hakerzy