Polskie Radio
Section05
zagrożenie

Dzieci i internet. Jak kontrolować treści, które dziecko ogląda w internecie?

Internet jest narzędziem, do którego mamy dostęp cały czas, z różnych urządzeń. Dzieci oraz młodzież nie zawsze zdają sobie sprawę m.in. z zagrożeń w sieci. Jak kontrolować treści, które dziecko ogląda w internecie? Jak nauczyć dzieci rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych? Ile godzin dziennie dziecko może spędzać przed ekranem? 
Zobacz więcej na temat:  internet technologie dzieci młodzież zagrożenie społeczeństwo psychologia Maciej Kurzajewski

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla elektrycznych hulajnóg? Tak będzie w Czechach, może być i w Polsce

Wózki golfowe, segwaye, a przede wszystkim hulajnogi elektryczne, będą musiały być objęte obowiązkowym OC – tak zadecydował rząd Czech. To kolejny kraj, który wprowadza takie przepisy, a nad podobnymi pracuje również polski rząd. A wszystko to dlatego, iż kierowcy przede wszystkim hulajnóg nie rozumieją, że mimo niewielkich gabarytów ich pojazdy mogą stanowić spore zagrożenie zarówno w ruchu, jak i w bezruchu – porzucone na środku chodnika.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA miasto hulajnoga zagrożenie ubezpieczenie Kraków Czechy Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka

Na Śląsku powstała skuteczna apka informująca o ekstremalnych zagrożeniach pogodowych

Śląscy naukowcy stworzyli skuteczną aplikację, która monitoruje i ostrzega przed ekstremalnymi anomaliami pogodowymi. Na razie działa w 39 miastach w promieniu 200 km od stacji meteorologicznej w Goczałkowicach, ale już zapowiadane jest stałe poszerzanie obszaru powiadomień.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pogoda zagrożenie burza wiatr alert pogodowy aplikacja mobilna komórka Radosław Nałęcz Trójka

Wakacyjna kampania dot. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu nieletnich. Ważne treści dla dzieci i rodziców

Warto wiedzieć, w co się nie pakować - to przekaz państwowej komisji ds. pedofilii skierowany przy okazji wakacji do młodych ludzi i ich rodziców. Na TikToku, Instagramie oraz w pociągach PKP ruszyła kampania mówiąca o zagrożeniach związanych z przemocą seksualną oraz sposobach jej zapobiegania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo dzieci młodzież wakacje zagrożenie pedofilia

Fontanny miejskie jako pomysł na ochłodę w upał: kuszące, ale niebezpieczne

Kiedy w mieście upał, czasami trudno znaleźć odrobinę chłodu. Może zmoczenie się wodą z miejskiej fontanny pomoże? Na pewno, jednak równocześnie pojawia się inne zagrożenie: szkodliwymi bakteriami, które mogą się w niej znajdować. – Takie kąpiele mogą mieć przykre konsekwencje – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie miasto woda upały zagrożenie alergia bakterie Józef Niewiarowski Piotr Firan Trójka

Automatyzacja gospodarstw domowych: bardzo wygodna dla ludzi, ale czy bezpieczna?

Rośnie liczba gospodarstw domowych, które decydują się na wdrażanie nowinek technologicznych, np. systemów utrzymujących stałą temperaturę. Przyspieszenie cyfryzacji domów jest widoczne także w innych dziedzinach. Wg badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego digitalizacja przyśpiesza m.in. w segmencie typowych prac domowych, jak sprzątanie. Wg badań ponad 40 procent prac, które wykonujemy w domu, przed 2030 zacznie wykonywać sztuczna inteligencja.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka domowa robot pomoc zagrożenie sieć domowa hacker Witold Lazar Trójka

Ożywili i zbadali „wirus zombie” sprzed 50 tys. lat! Czy zagraża człowiekowi?

Francuscy naukowcy "ożywili" prehistoryczny "wirus zombie", który przez blisko 50 tys. lat był zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Co więcej, przy okazji zrobili to także z 13 innymi typami wirusów jedynie trochę młodszych! Teraz wszystkie są dokładnie badane, a wyniki pozwalają poznać bardzo mało znany świat mikrobów sprzed tysięcy lat. Ważne pytanie brzmi: czy ludzie są bezpieczni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA wirusy prehistoria zagrożenie Józef Niewiarowski Syberia Witold Lazar Trójka

Adrenalina: dodaje życiu ostrości, ale bywa śmiertelnie niebezpieczna

Adrenalina określana mianem "hormonu strachu" jest niezwykle ważnym związkiem i towarzyszy nam przez cały dzień: jej wyrzuty do krwi, mniejsze lub większe, dają energię do działania. Jednak jak mówi stare przysłowie: co za dużo, to niezdrowo. Zbyt duży poziom adrenaliny i zbyt długie jej działanie może być bardzo groźne dla organizmu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA stres zagrożenie strach emocje Piotr Firan Trójka adrenalina hormony

Europa płonie! Wielkie pożary na zachodzie kontynentu, groźnie także w Polsce

Na całym kontynencie, od Portugalii i Hiszpanii, przez Francję i Włochy, aż po Słowenię i Grecję wybuchają groźne pożary. Przyczyną są niezwyczajnie wysokie temperatury i często nieostrożność człowieka. Również w Polsce, w związku z sytuacją pogodową, sytuacja jest trudna.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pożar las Europa zagrożenie zmiany klimatyczne Aleksander Ziemiańczyk Piotr Łodej Trójka