Nowe Technologie

Tablet PC do pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 08:33
Badanie „Rynek tabletów w Polsce” przeprowadzone na zlecenie polskiego oddziału Microsoft w październiku 2013 r. potwierdza tezę, iż obecnie tablety są najczęściej wykorzystywane do konsumpcji treści.
Tablet PC do pracy
Foto: materiały prasowe

Problemy z obsługą programów biurowych, brak możliwości podłączenia klawiatury i myszki czy tworzenia skomplikowanych dokumentów – to jedne z najczęściej wskazywanych wad tabletów w badaniu przeprowadzonym na zlecenie polskiego oddziału Microsoft.

Odpowiedzią na te ograniczenia stanowią tablety PC z Windows 8.1, które budzą zainteresowanie coraz większej grupy potencjalnych nabywców.

  • Posiadacze tabletów głównie korzystają na nich z poczty elektronicznej (72%), szukają informacji w wyszukiwarkach (64%), korzystają z serwisów informacyjnych (60%) czy przeglądają swoje zdjęcia (45%). Praktycznie nie zdarza się, aby tablet był dla nich jedynym narzędziem pracy, nawet w kombinacji ze smartfonem.
  • Najczęściej jest to urządzenie wykorzystywane równolegle z komputerem stacjonarnym, laptopem i smartfonem (16%) lub laptopem i smartfonem (6%).

Najczęściej wskazywane wady tabletów to ich duże ograniczenia funkcjonalne. Widać to szczególnie w odpowiedziach osób, które zadeklarowały, że nie zamierzają nabyć takiego urządzenia.

  • Jako przyczynę takiej decyzji wskazują niefunkcjonalność klasycznych tabletów (17%) i brak możliwości pracy na nich (17%).
  • Także użytkownicy tych urządzeń jako wady wymieniali m.in. problemy z obsługą programów biurowych (40%), brak możliwości podłączenia klawiatury i myszki (33%), trudność w tworzeniu skomplikowanych dokumentów (33%) czy brak zaawansowanych programów biurowych (18 proc.).

Rozwój oferty tabletów PC z Windows 8.1 może znacząco zmienić strukturę rynku i podejście użytkowników. Wśród planujących zakup tabletu lub tabletu PC niemal 40% rozważa urządzenia wyposażone właśnie w system operacyjny Microsoft.

Kampania pomiarowa UKE

Na tablety zwrócił uwagę również Urząd Komunikacji Elektronicznej wskazując, że ponad połowa skontrolowanych urządzeń będących w obrocie na polskim rynku nie spełnia wymogów formalnych lub technicznych. Wśród wad, na które zwrócono szczególną uwagę znalazły się m.in. napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach zasilania, które mogą zakłócać pracę innych urządzeń podłączonych do tej samej sieci zasilającej oraz natężenia pola zaburzeń, które mogą zakłócać pracę innych urządzeń działających w otoczeniu. Więcej na temat kampanii pomiarowej

  • Tablety PC, czyli urządzenia z Windows 8.1, pozwalają w pełni wykorzystać możliwości systemów Microsoft, nie tylko do konsumpcji treści, ale i ich tworzenia. Oferują interfejs dotykowy, ale i tradycyjne narzędzia, jak klawiatura i myszka, dzięki czemu użytkownik może wybrać tryb pracy w zależności od preferencji i sytuacji. Ponadto można na nich zainstalować wszystkie programy, które działają na laptopach, włącznie z programami magazynowymi, księgowymi, czy sterownikami drukarek. Przez wbudowane porty takie jak USB, mini USB czy HDMI, tablety PC z Windows 8.1 można podłączyć do drukarki i wielu innych zewnętrznych urządzeń. Tablety PC oferują zalety tradycyjnego tabletu, nie tracąc na wydajności pod kątem realizacji biznesowych zadań, jaką znamy z laptopa. Wymiary mniejsze od standardowego laptopa powodują, że łatwo można zabrać go ze sobą w podróż. Z kolei długi czas pracy na baterii – nawet do 10 godzin, pozwala na wykonywanie zadań przez cały dzień bez podłączenia do ładowarki np. w czasie służbowego lotu.

Badanie zostało przeprowadzone przez Brainlab w dniach 2 – 7 października 2013 r. na reprezentatywnej grupie 530 internautów.autor: Mariola Czapkiewicz

Zobacz więcej na temat: badanie microsoft tablet
Czytaj także

Tablet do podróży

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 09:05
Większość pracowników ze służbowego tabletu korzysta podczas podróży. Taką odpowiedź wskazało blisko trzy czwarte ankietowanych. Dużej części z nich urządzenie przydaje się także po pracy. Ponad 60 proc. badanych zabiera swój tablet po godzinach, by dalej na nim pracować.
rozwiń zwiń