Nowe Technologie

Co to są ANSI lumeny i do czego służą?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 09:55
Z określeniem „lumen” najczęściej spotykamy się przy zakupie urządzeń, które są źródłem światła. Oznacza się w ten sposób żarówki i oświetlenie LED. Z lumenem spotkamy się również przy wyborze projektora.
Co to są ANSI lumeny i do czego służą?
Foto: Glow Images/East News

Definicja lumena: „Jest to strumień świetlny wysłany w jednostkowy kąt bryłowy przez punktowe źródło światła o światłości jednej kandeli umieszczone w wierzchołku tego kąta.” (Źródło: Wikipedia) Innymi słowy, jest to jednostka natężenia światła. W powyższej definicji nie została uwzględniona powierzchnia, na którą światło pada (od tego jest jednostka lux), ale dla uproszczenia można przyjąć, że im większa ilość lumenów generowana przez źródło światła, tym powierzchnia jest lepiej oświetlona.

Czym się różni lumen od ANSI lumena?

W potocznym rozumieniu jednostki lumen i ANSI lumen rzadko są postrzegane jako odrębne pojęcia. Tymczasem różnica między nimi istnieje i jest znacząca. Obie służą do określenia ilości światła generowanego przez źródło, ale ANSI lumen spełnia swoja funkcję z większą precyzją.  ANSI jest to amerykański instytut (American National Standards Institute), którego zadaniem jest ustalanie norm technologicznych obowiązujących w USA.

Procedura pomiary ANSI lumenów zawiera się czterech krokach:

 1. Obliczyć powierzchnię padania światła (w m2). Powierzchnia musi być koloru białego.
 2. Za pomocą fotodetektora zmierzyć strumień światła w 9 różnych punktach powierzchni padania światła.
 3. Wyciągnąć średnią z 9 pomiarów.
 4. Pomnożyć wynik pomiaru (wyrażony w luxach) przez powierzchnię padania światła. W ten sposób uzyskuje się wynik w lumenach.

Powyższa procedura ma na celu standaryzację pomiaru jasności projektorów, w celu uniknięcia rozbieżności w danych podawanych przez różnych producentó

Czego ANSI lumeny nie uwzględniają?

Mimo opracowania standardu pomiaru światła generowanego przez projektor, metoda ANSI nie jest bezbłędna. Przedstawia ona ilość lumenów w idealnych warunkach. Podczas gdy na jasność obrazu wpływ mają również takie czynniki jak:

 • wielkość ekranu,
 • materiał i kolor powierzchni, na którą pada światło,
 • światło płynące z otoczenia,
 • zmęczenie oka użytkownika,
 • technologie wykorzystywane przez producentów do ulepszenia jakości obrazu.

Podział projektorów ze względu na ilość generowanych ANSI lumenów

Na rynku istnieje cała gama projektorów o różnej ilości generowanych ANSI lumenów: od 10 do kilkudziesięciu tysięcy. Oprócz mocy różnią się one dodatkowymi funkcjami. Poniżej znajduje się zestawienie popularnych typów:

Do 200 ANSI lumenów – projektory kieszonkowe

Ich główną zaletą jest możliwość zabrania wszędzie ze sobą. W celu zapewnienia jak największej uniwersalności urządzeń, producenci wyposażają je w dodatkowe funkcje. Na przykład, projektor Philips PicoPix 2480, oprócz lampy o mocy 80 ANSI lumenów posiada także:

 • możliwość pracy do 2 godzin na zasilaniu bateryjnym
 • wbudowany odtwarzacz plików audio/foto/wideo (z napisami)
 • wbudowany głośnik
 • wbudowana pamięć
 • możliwość podłączenia do tabletu/smartfona (Anroid, iOS)

Przedział cenowy: od 700 zł do 1500 zł

Do 1500 ANSI lumenów – projektory do kina domowego

Projektory wchodzące w skład zestawów kina domowego o mocy do 1500 ANSI lumenów sprawdzają się w zaciemnionych pomieszczeniach, lub podczas oglądania filmów po zmroku. W takich warunkach jakość odwzorowania kolorów oraz szczegółowość obrazu jest wysoka. Projektory te zwykle wyświetlają obraz w rozdzielczości HD (720p).

Przedział cenowy: od 1700 zł do 2800 zł (dla projektorów o rozdzielczości 720p)

Do 2500 ANSI lumenów – projektory do kina domowego i użytku biurowego

W przypadku projektorów biurowych oraz multimedialnych często istnieje konieczność wyświetlania obrazu w dzień, w pomieszczeniu, które nie jest do końca zaciemnione. Lampa takiego projektora powinna mieć jasność na poziomie 2000-2500 ANSI lumenów. Projektory te zwykle potrafią wyświetlić obraz w rozdzielczości Full HD (1080p) a także w 3D.

Przedział cenowy: od 1900 zł do 3500 zł (dla projektorów o rozdzielczości co najmniej 720p)

Do 5000 ANSI lumenów – projektory do wyświetlania dla dużej grupy osób

W szkołach i na uczelniach projektory powinny być w stanie wyświetlać obraz dla dużej grupy osób, przy pełnym świetle słonecznym lub sztucznym, aby istniała możliwość tworzenia notatek w trakcie prezentacji. Obraz wyświetlany musi być odpowiedniej wielkości i posiadać wysoki kontrast, aby był widoczny również przez osoby siedzące w dalszych rzędach. W tego typu projektorach znajdziemy zaawansowane funkcje służące do ustawiania geometrii obrazu (niwelowanie zniekształceń trapezowych).

Przedział cenowy: od 5200 zł do 12500 zł (dla projektorów o rozdzielczości Full HD)

Powyżej 5000 ANSI lumenów – projektory plenerowe, do obsługi imprez masowych

Projektory powyżej 5000 ANSI lumenów służą do wyświetlania obrazu w salach kinowych oraz na imprezach plenerowych (np. koncerty).

Przedział cenowy: od 10 000 zł wzwyżautor: Opracowanie JT

Zobacz więcej na temat: led projektor

Czytaj także

PIKO projektor Acer C120

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 00:00
Projektor Acer C120 pozwala uwolnić się od notebooka. Dzięki multimedialnym funkcjom portu USB, takim jak USB Slide Show, multimedia można wyświetlać bezpośrednio z pamięci USB. Rozwiązania te zapewniają zupełnie nową swobodę urządzania improwizowanych projekcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Acer K130: projektor mieszczący się w dłoni

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 00:00
Acer prezentuje niezwykle poręczny projektor K130, który jest tak lekki i kompaktowy, że podczas projekcji można trzymać go w dłoni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vivitek Qumi: projektor, który potrafi olśnić!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 00:00
Vivitek Qumi Q5 ma znakomite parametry: wybitną, jak na kieszonkowe (pico) projektory LED jasność - aż 500 ANSI lumenów, znakomity kontrast 10.000:1 i rozdzielczość WXGA (720p). Może pracować  korzystając  wyłącznie  z  baterii,  a  funkcja  prezentacji  bezprzewodowej - czyni  go pierwszym całkowicie bezprzewodowym projektorem na rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projektor hybrydowy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 00:00
Acer K750 jest pierwszym na świecie projektorem o rozdzielczości 1080p wyposażonym w hybrydowe źródło światła laser/LED, które zwiększa nasycenie barw o 55% pozwalając na uzyskanie wyjątkowej jakości obrazu przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
rozwiń zwiń