Nowe Technologie

PC Tools Internet Security 2012 - test subiektywny

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 23:00
PC Tools, producent oprogramowania zabezpieczającego dla komputerów PC, wydał najnowszą wersję flagowego programu: PC Tools Internet Security 2012. W naszym teście staramy się odpowiedzieć na pytanie: czy najnowsza wersja oprogramowania jest lepsza od poprzedniej.
PC Tools Internet Security 2012
PC Tools Internet Security 2012

Instalacja


W najnowszej wersji produktu PC Tools instalator narzędzia został usprawniony. Teraz mamy do wyboru 2 metody instalacji:  podstawową i zaawansowaną. Ta druga cechuje się m.in. możliwością zrezygnowania z instalacji Browser Defender'a. Instalacja oprogramowania, w zależności od posiadanego przez nas sprzętu,  trwa średnio 7 minut. Nowością w tej wersji jest to, że poszczególne pliki instalatora, pobierane są bezpośrednio z chmury, dzięki czemu instalacja przebiega sprawniej. 


Ekran głównyEkran menu głównego został całkowicie  przemeblowany.  W głównym widoku po lewej stronie znajdziemy zestawienie ochrony, które wyświetla takie informacje jak liczba wykrytych zagrożeń i wykonanych skanowań, przeskanowanych elementów oraz przeprowadzonych aktualizacji definicji bazy wirusów. Po prawej stronie widać stan ochrony: Firewall,  Anty-Spam,  oraz Intelli-Guard. Z głównego ekranu mamy dostęp do 5 głównych funkcji programu. Ochrona w czasie rzeczywistym (IntelliGuard) składa się z 9 modułów: m. in.  z modułu ThreatFire z ActiveDefense z oryginalną opatentowaną  technologią „zero-day” PC Tools.


W pakiecie otrzymujemy: • Anty-Spam  (Microsoft Outlook oraz Mozilla Thunderbird) • Anty-Virus (oduł antywirusowy z funkcją analizy heurystycznej i behawioralnej(ThreatFire)) • Firewall


Co się polepszyło?Przede wszystkim odczuwalne jest zmniejszone zapotrzebowanie na  moc obliczeniową procesora oraz RAM. Powoduje to, że pakiet można śmiało instalować na urządzeniach z procesorem Atom, gdzie praca oprogramowania nie spowoduje odczuwalnego spadku sprawności. Nowością w tej wersji są alerty informujące o fałszywych stronach, które wyświetlają pop-up’y. Ponieważ w pracy często  korzystamy z pakietu biurowego czy przeglądarki plików PDF, warto odnotować, że pliki te (Word)  otwierają się w najnowszej wersji dużo szybcie,j niż gdybyśmy korzystali z pakietu Nortona. Tutaj naprawdę PC Tools zasługuje na duży plus. Kolejnym ważnym udogodnieniem jest to, że  aktualizacja programu do nowszej wersji przebiega bez ingerencji użytkownika.


Użytkownikowi nie pozostaje nic więcej, jak tylko uruchamianie klawiszy wyświetlanych kolejno na ekranie. Na pochwałę zasługuje technologia skanowania plików w chmurze. Program przy skanowaniu tą metodą ogranicza do zera wyświetlanie fałszywych alarmów. Co również jest ważne, mamy możliwość wyłączenia skanowania w chmurze.


Co trzeba jeszcze dopracować?O ile zapotrzebowanie na pamięć RAM jest niewielkie (poniżej 50 MB), to samo skanowanie wykorzystuje już do 300 MB. Niewątpliwym minusem jest wolne otwieranie i zamykanie systemu. Na testowanym przez nas sprzęcie z systemem Windows XP z procesorem P4 oraz  na komputerze z Windows 7, problem ten występował  nieustannie. Różnica uruchamiania i zamykania systemu  bez antywirusa, w stosunku do włączonego oprogramowani,a wynosiła prawie 8 sekund. Na dłuższą metę może być to irytujące.


Podsumowanie W moim rankingu program uzyskał 5 na 6 z możliwych gwiazdek. gdyż nie ma programu idealnego. Za  rozsądne pieniądze otrzymujemy pełny, i co najważniejsze, skuteczny pakiet zabezpieczeń. Program PC Tools Internet Security 2012 można nabyć już za 30 złotych, z roczną licencją na 3 stanowiska komputerowe do użytku w domu oraz w firmie.


PLUSY • Wysoka wydajność ochrony za rozsądną cenę • Częste aktualizacje bazy wirusów

 • Oparty na silniku Spyware Doctor

 • Cena

 • Szybkie skanowanie


MINUSY • Czasami drobne bugi w spolszczeniu

 • Długa instalacja

 • Spowalnianie uruchamiania/zamykania systemu