Nowe Technologie

Testy sieci o przepustowości 2 Tbit/s

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 12:47
Badania przeprowadzone przez Huawei i Vodafone wykazały możliwość transmisji danych z prędkością 2 Tbit/s na odległość ponad 3 000 kilometrów.
Testy sieci o przepustowości 2 Tbits
Foto: Glow Images/East News

 

Na tym odcinku osiągnięto 20-krotnie wyższą  przepustowość infostrady w stosunku do obecnie dostępnych systemów 100Gbit/s. Rozwiązanie pozwala na pobranie 40 filmów w jakości HD w ciągu zaledwie 1 sekundy. Jest to kolejny kamień milowy w rozwoju systemów przesyłu danych.

„Jesteśmy liderami w obszarze technologii i wdrożeń sieci 100G. Pracujemy także nad uzyskaniem wiodącej pozycji w sektorze sieci o jeszcze wyższej przepustowości. Współpraca z Vodafone i innymi operatorami na całym świecie, dowodzi naszych kompetencji i gotowości do budowania zaawansowanych sieci światłowodowych” – powiedział Jack Wang, Dyrektor ds. sieci przesyłu w Huawei.

Rynek 100G

Potrzeby rynku operatorskiego rosną w szybkim tempie, a wraz z nimi liczba komercyjnych wdrożeń bazujących na technologii 100G. Równocześnie branża szuka nowych rozwiązań w zakresie systemów przesyłu danych wykraczających poza ten standard.

  • Testy przeprowadzone przez Huawei i Vodafone za pomocą najnowocześniejszych technologii, takich jak: flex oDSP, super SD-FEC, i flex modulation format wykazały rekordową odległość transmisji danych – 1 500 km przy wykorzystaniu międzykanałowego wysokowydajnego powiązania widma w oparciu o PDM-16QA, oraz drugą rekordową odległość przesyłu – 3 325 km przy zastosowaniu rozwiązania Nyquist PDM-QPSK.
  • Obydwie transmisje odbyły się z wykorzystaniem włókien G.652 i wzmacniaczy optycznych (EDFA). W czasie testów nie zastosowano elektrycznej regeneracji sygnału. Testy zostały zrealizowane na sieci szkieletowej Vodafone, przechodzącej przez kilka dużych miast w środkowych i południowych Niemczech.

Aby pomóc klientom w optymalizacji architektury sieci telefonicznej oraz wdrażaniu sieci transportowych nowej generacji, Huawei przeprowadził pierwsze na świecie testy sieci WDM 2T oraz ogólnoeuropejskie testy sieci 400G. Według firmy konsultingowej Ovum (dane za 3Q 2012), Huawei zajmuje pierwsze miejsce na rynkach sieci WDM/OTN, 40G, 100G oraz optycznych.autor: Cezary Tchorek-Helm

Zobacz więcej na temat: firma Niemcy vodafone