Nowe Technologie

Co nowego od AVG?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 21:05
Co nowego ma do zaoferowania znana firma zajmująca się oprogramowaniem antywirusowym? Dlaczego ich nowy produkt jest tak ceniony przez graczy? Jak się sprawdza w małych i średnich przedsiębiorstwach?
AVG Internet Security
AVG Internet Security

 

W przeprowadzonym przez nas wywiadzie przedstawiciele dystrybutora AVG zaprezentowali nową odsłonę (2013) AVG Internet Security, AVG Antywirus oraz AVG PC TuneUp służący do optymalizacji komputera. Dwa pierwsze z wymienionych (Internet Security oraz Antywirus) występują także w wersji biznesowej, przeznaczonej dla większej ilości stanowisk, czyli dla małych i średnich firm. Ponadto sam Antywirus w wersji domowej występuje w darmowej, podstawowej wersji, oraz płatnej, bardziej rozszerzonej. Czym się różni od swoich poprzedników i konkurentów?

Antywirus

Jak mówi przedstawiciel AVG Radosław Klimek: „Podstawowa różnica między wersją darmową a komercyjną to pełne wsparcie techniczne”. Oznacza to, że każdy użytkownik, który kupi pełną wersję programu dla użytkowników indywidualnych może liczyć na pomoc za pośrednictwem maila, telefonu, a także „jeśli oczywiście użytkownik tego sobie życzy, możemy zalogować się na jego komputer, sprawdzić co się dzieje i usprawnić działanie tego komputera. Dla użytkowników wersji darmowej pozostaje forum, na którym mogą zgłaszać swoje problemy, choć jak mówi Robert Wach „z doświadczenia też wiem, że jeżeli ktoś zadzwoni albo napisze maila i jest użytkownikiem tej wersji darmowej, no to koledzy zawsze pomogą”.

Kupno wersji komercyjnej wiąże się z nabyciem licencji – jednakże tutaj producent wyszedł frontem do klienta, ponieważ wersja „domowa”, czyli tańsza może objąć swoją licencją aż do 10 komputerów, (choć cena rośnie z każdym kolejnym stanowiskiem). W zasadzie jest, więc to rozwiązanie także dla małych firm. Wersja biznesowa, dla średnich firm, pozwala podpiąć pod jedną licencję więcej niż 10 komputerów (wliczając w to także maszyny z systemem serwerowym). Licencję można wykupić na dowolny okres do 3 lat włącznie, choć jak podkreślają przedstawiciele AVG w wywiadzie długość zależy de facto od tego „jak sobie klient życzy”.

Korzyść dla gracza

Z pewnością wielu użytkowników programów antywirusowych narzeka na długie skanowania w poszukiwaniu wirusów i nadmierne obciążanie komputera z tym związane. AVG w ramach programu Internet Security opracowało system, według którego program skanuje tylko te pliki, które były zmieniane od czasu poprzedniego skanowania, co znacząco skraca jego długość i obciążenie komputera. Robert Wach opisuje to: Po pierwszej instalacji jest gruntowne skanowanie, zbudowanie bazy danych, informacji o plikach znajdujących się na komputerze […] Pierwsze skanowanie zawsze będzie trwało dłużej jest to trzydzieści-czterdzieści minut, przy czym graf sobie zbuduje bazę danych informacji o plikach, kolejne skanowanie jest przeprowadzane tylko na tych plikach, które ulegną zmianie na przestrzeni czasu od poprzedniego skanowania. Czyli jeśli dany plik nie był nadpisywany, nie był modyfikowany w żadnym stopniu, skanowanie jakby nie odbywa się, jest pomijane w tym momencie. Bo wiadomo, nie było modyfikowane, więc nie mogło być nic do niego doklejone, dopisane, w ten sposób kolejne skanowania, zamiast każde trwać dwadzieścia minut, to trwają one kilka minut”.

Inną interesującą funkcjonalnością w Internet Security 2013 jest AVG Advisor, który monitoruje zużycie pamięci podręcznej przez wybrane programy (na przykład przeglądarki) i gdy jest ono zbyt wysokie, zaleca ich zamknięcie i ponowne uruchomienie. To również pozwala zaoszczędzić zużycie pamięci, a w związku z tym także czasu i energii, co może być istotne choćby podczas pracy mobilnej.

Antywirus na telefon i tablet?

Użytkownicy korzystający z systemu Android na telefonach oraz tabletach mogą kupić także wersję programu AVG na swoje urządzenia przenośne. Poza poszerzonym menedżerem zadań, program oferuje także ochronę prywatności w razie kradzieży oraz geolokalizację poprzez sieć GSM (a nie GPS, gdyż nie wszystkie telefony ją obsługują). Jeśli chodzi o ochronę prywatności to dopóki urządzenie jest włączone, czy też dopóki karta SIM nasza oryginalna nie została wyciągnięta, możemy zdalnie usunąć wszystkie nasze pliki, które tam były zachowane, wszystkie nasze kontakty, czy też wiadomości, które otrzymaliśmy”.

Geolokalizacja jest obsługiwana przez stronę avg.com i niestety nie jest bardzo dokładna – pokazuje gdzie znajduje się telefon w promieniu około 300-400 metrów. Jednakże jest możliwość włączenia alarmu – tak, więc jeśli złodziej znajduje się w danym pomieszczeniu, budynku, to nie powinno być większych trudności ze zlokalizowaniem jego położenia, gdy włączy się głośny alarm.

Wersja SMB

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, wersje biznesowe programów AVG Antywirus oraz AVG Internet Security nie mają ograniczeń, co do możliwości wykupienia ilości stanowisk. Oprócz wszystkich wersji systemu operacyjnego Microsoftu od XP do Windows 8, wersje biznesowe mogą być obsługiwane także przez system Windows Server – zapewnia to ochronę nie tylko pracowników, lecz także lokalnej sieci, w której pracują. W tym przypadku licencje niczym się nie różnią, co nie jest tak oczywiste u konkurencji.

AVG przewidziało także trzydziestoprocentowe rabaty wersji biznesowej dla instytucji samorządowych, rządowych, fundacji, stowarzyszeń, jak również dla edukacji – na przykład szkół podstawowych.

W wersji biznesowej wymienionych programów producent oferuje także specjalny program do administrowania całą infrastrukturą zainstalowanych programów na poszczególnych komputerach. Dzięki niemu można zarządzać aktualizacjami, czyli ściągać je tylko na jeden komputer, a następnie rozprowadzać za pośrednictwem sieci lokalnej do wszystkich użytkowników, co bardzo usprawnia działanie firmy. Ponadto można określać odgórnie poziom zabezpieczeń, dodatkowe firewalle, które to ustawienia nie mogą być później zmieniane przez szeregowego pracownika – gwarantuje to jednolitą ochronę dla całej lokalnej sieci.

AVG PC TuneUP

Ta, skojarzenie nie jest przypadkiem – firma AVG kupiła „silnik” popularnego programu PC TuneUp Utilities i dołączyła do pakietu oferowanych rozwiązań. AVG PC TuneUp jest pakietem optymalizacyjnym, który pozwala użytkownikowi zwiększyć wydajność swojego komputera poprzez zmianę wielu ustawień systemowych, porządkowanie zawartości dysku i rejestru Windows, a także zarządzanie zainstalowanym na komputerze oprogramowaniem. Oferuje narzędzia, umożliwiające konserwację dysku twardego i rejestru systemowego (oczyszczanie ze zbędnych plików, defragmentowanie oraz naprawianie wykrytych błędów), usuwanie duplikatów plików i folderów, zarządzanie aplikacjami uruchamianymi z systemem, zainstalowanym oprogramowaniem oraz optymalizację systemu i usług.

W praktyce

AVG Internet Security w najnowszej wersji 2013 używamy, na co dzień od 2 miesięcy. Podobnie jak poprzednia wersja pakiet działa stabilnie, a przede wszystkim transparentnie. W praktyce oznacza to, że nie spowalnia systemu i aplikacji zachowując „czujność”, o czym świadczy kilka wykrytych zagrożeń. Program wyłapał zarówno ataki pochodzące ze stron internetowych jak i fałszywki w poczcie. I o to chodzi!autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Nowa wersja antywirusa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 00:00
Na początku nowego 2013 roku Arcabit, polski producent oprogramowania antywirusowego, udostępnił najnowsze produkty zabezpieczeń Arcavir Antywirus oraz Arcavir Internet Security 2013.
rozwiń zwiń