X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Digitalizacja w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 12:12
Biblioteka wykorzystuje platformę opartą na rozwiązaniach IBM. System do przechowywania i udostępniania zbiorów biblioteki został oparty na macierzach dyskowych IBM Storwize V7000 Unified o efektywnej pojemności 300 TB.
Digitalizacja w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu
Foto: glowimages.com

Dzięki realizacji projektu wykorzystującego rozwiązania firmy IBM odbiorcy zyskają łatwiejszy dostęp do zasobów dziedzictwa narodowego zapisanego w postaci cyfrowej, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka uszkodzeń cennych druków i rękopisów. Ponadto Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu zyska również doskonałe narzędzie do promocji swoich zbiorów.

  • Macierze IBM Storwize V7000 Unified potrafią również integrować się z zewnętrznymi skanerami antywirusowymi, co pozwala na optymalną wydajnościowo weryfikację wykrywania infekcji, która odbywa się w sposób niewidoczny dla użytkownika. Co więcej, urządzenie samo rozpoznaje najczęściej używane fragmenty danych i przenosi je na szybkie dyski SSD w celu przyspieszenia procesów.

Najcenniejsze (z powodu wieku, unikatowości lub powiązań ze znanymi postaciami) rękopisy i druki nazywane cymeliami posiadają wyjątkowe znaczenie dla dziedzictwa narodowego. Z tego powodu oryginały tych dzieł, wyłączone z powszechnego czytelniczego obiegu, pozostają w zamkniętych magazynach, a nawet w sejfach. Udostępniane są wąskiemu gronu odbiorców najczęściej jedynie w postaci mikrofilmów w celu ograniczenia możliwości uszkodzenia, czy też zniszczenia. Rozwój nowych technologii  pozwala na udostępnienie w Internecie wysokiej jakości cyfrowych kopii  tych dzieł. Gwarantuje to zdalny i nieprzerwany dostęp do cymeliów, nie tylko badaczom, ale także wszystkim zainteresowanym oraz ogranicza zagrożenie zniszczenia oryginałów.

  • Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, obok liczącego się w skali kraju współczesnego księgozbioru naukowego, posiada unikatowe (ważne merytorycznie i atrakcyjne wizualnie) zasoby, dotyczące w znacznej mierze obszaru historycznego Śląska. Przykładem mogą być historyczne księgozbiory, należące do władców (w tym książąt piastowskich), śląskich instytucji kościelnych (klasztorów i kolegiat) oraz wybitnych Ślązaków. Kolekcja starych druków, czyli druków wydanych do roku 1800, jest jednym z większych zbiorów w Europie, a kolekcje rękopisów średniowiecznych i dawnych atlasów geograficznych są największymi tego typu w Polsce.
  • Do najcenniejszych dzieł należą niewątpliwie rękopisy średniowieczne, inkunabuły (druki wydane do roku 1500 włącznie, w tym Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium wydane drukiem przez Caspara Elyana w 1475 r., zawierające najstarsze teksty drukowane w języku polskim), stare druki (jak Legenda maior de beata Hedwigi, wydana drukiem przez Konrada Baumgartena w 1504 r., czy też wczesne wydania dzieł Lutra, Serwantesa, Szekspira itp.), rękopiśmienne i starodruczne atlasy (w tym: Claudii Ptolemei viri Alexandrini Cosmographie, wydana w Ulm w 1482 r., rękopiśmienny atlas portolanowy Battisty Agnesego wykonany w Wenecji około 1540 r.), mapy, druki muzyczne i grafiki.

 autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Wirtualne urzędy w chmurze IBM

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 17:35
Firma IBM poinformowała o umowie z InteliWISE, na mocy której IBM zapewni dostęp do aplikacji „Wirtualnego Urzędnika” w modelu chmury obliczeniowej SmartCloud Enterprise, wspierając dostęp o najwyższych standardach bezpieczeństwa do e-usług świadczonych przez lokalne samorządy.
rozwiń zwiń