Nowe Technologie

Cloud Computing w MŚP

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 11:15
Co daje Cloud Computing w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce? Czy jest to rozwiązanie, któremu można zaufać? Czy faktycznie zwiększa efektywność? Czy mamy do czynienia ze zmianą paradygmatu pracy w biznesie w postaci zwiększenia mobilności i elastyczności? Na te pytania pozwala odpowiedzieć badanie Ipsos MORI przeprowadzone dla Microsoftu w lutym 2013 roku.
Cloud Computing w MŚP
Foto: glowimages.com

Od początku czerwca wielokrotnie pisaliśmy w naszym portalu o badaniu Ipsos MORI przeprowadzonym dla Microsoftu na początku tego roku. Badanie dotyczyło wizerunku Cloud Computing w małych i średnich przedsiębiorstwach na przestrzeni całej Europy – jak przedstawiał się on w różnych krajach i jak można go wykorzystać do zwiększania efektywności i mobilności w małej lub średniej firmie.

Wyniki dla Polski są optymistyczne

– użytkowników chmury jest coraz więcej, a ci, którzy już należą do tego grona potrafią bardziej efektywnie się nią posługiwać i wiedzą więcej na temat zagrożeń z nią związanych. Badanie Ipsos MORI dość wyraźnie pokazało, że osoby, które mają wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa cloud computing najzwyczajniej w świecie nie zetknęły się jeszcze z tymi rozwiązaniami na tyle, żeby samodzielnie sprawdzić, że są o wiele bezpieczniejsze niż początkowo sądziły. Co więcej, ci, którzy decydują się na rozwiązania w chmurze, robią to właśnie ze względu, a nie w obawie o poziom bezpieczeństwa gwarantowany przez nie.

Pozytywne myślenie użytkowników chmury idzie jeszcze dalej – znając możliwości i będąc pewnym swojego biznesu przewidywali oni coraz lepsze wyniki własnej działalności gospodarczej związane właśnie z nowymi rozwiązaniami IT. Co więcej te wyniki mogły być uznane za lepsze dlatego, że cloud computing określany był jako rozwiązanie kluczowe dla ich biznesu.

Jakie rozwiązania cloud computing są używane przez MŚP w Polsce?

  • Najczęściej wskazywano  pocztę opartą o ten system (82% użytkowników chmury),
  • wymianę dokumentów (46%).
  • archiwizację danych (42%)
  • komunikatory internetowe (35%)

Komentarze pojawiające się w związku z tymi usługami podkreślają zwiększenie komunikowalności pracowników, a tym samym efektywności całej firmy. Tomasz Majewski, Kierownik Działu Informatyki w przasnyskiej firmie Kross, będącej czołowym producentem rowerów w Europie zaznacza: Odkąd przenieśliśmy naszą komunikację do chmury, opierając ją o Office 365, widzimy wyższą efektywność naszych działań, a pracownicy doceniają prostotę tego rozwiązania.

Prostsze rozwiązania to bardziej zadowoleni pracownicy, a tym samym skuteczniejszy biznes. Jednakże nie tylko efektywność jest tutaj podkreślana, lecz także mobilność – rozwiązania chmurowe są, bowiem dostępne nie tylko ze zwykłych desktopów czy notebooków, lecz także tabletów i smartfonów.

Niezwykle ważna jest dla nas synchronizacja poczty pomiędzy telefonem służbowym a komputerem. Na obu urządzeniach dostępne są te same kontakty, e-maile i kalendarze, dzięki czemu w podróży smartfon doskonale zastępuje komputer, a praca poza biurem nie traci na wydajności – podkreśla Andrzej Bednarek, prezes AK NOVA, firmy inżynierskiej i doradczej działającej w obszarze gospodarki odpadami i ochrony środowiska.

Przytoczone powyżej wnioski potwierdza także przykład Grupy Akcja Job, która od początku istnienia swojej firmy (2006 r.) stawiała na nowoczesne rozwiązania. Nowy system praktycznie zniósł dotychczasowe bariery związane z pracą na odległość, integrując nasze biura rozsiane po całej Polsce w jedną, spójnie funkcjonującą organizację. W każdej chwili możemy sprawdzić kalendarz spotkań naszych współpracowników z drugiego końca Polski czy realizowane przez nich projekty. Za pomocą jednego kliknięcia możemy łączyć się z nimi poprzez wideokonferencje i omawiać wspólne projekty w taki sposób, jakbyśmy pracowali obok siebie. – mówi Maciej Bieliński, Dyrektor Handlowy, Grupa Akcja Job.

Powyższe przykłady nasuwają pytania o zmianę paradygmatu pracy w biznesie SMB – czy prostota, zwiększona efektywność i mobilność wyprą tradycyjne rozwiązania? Nigdy więcej siedzenia za biurkiem przy niewygodnym i szybko grzejącym się desktopie wśród tysiąca papierów, kalendarzy, segregatorów i telefonów do wykonania? Nowoczesne technologie pozwalają zmienić taki stan rzeczy, na, jak się wydaje, o wiele wygodniejszy i skuteczniejszy.autor: Bartosz Kamiński

Czytaj także

Informatyczna przyszłość biznesu w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 11:56
Wg badania Ipsos MORI wykonanego dla Microsoftu, 66% polskich firm z sektora MŚP przyznaje, że IT odgrywa kluczową rolę w sukcesie ich organizacji. Spośród tych, które wdrożyły już usługi w chmurze, aż 77% uważa, że wykorzystywane przez nich rozwiązania wspierają ich efektywność.
rozwiń zwiń