Nowe Technologie

Lenovo: firma na topie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 19:04
Lenovo to firma, która zadziwia tempem wzrostu - nawet w czasach stagnacji. Co więcej ma własną wizję rozwoju rynku, którą dyktuje konkurencji.
Mirosław  Pisaniec,  SMB Sales Manager w Lenovo
Mirosław Pisaniec, SMB Sales Manager w Lenovo

Z Mirosławem  Pisańcem,  SMB Sales Managerem w Lenovo rozmawia Cezary Tchorek-Helm.

1.    Dziś Lenovo to firma ze ścisłej światowej czołówki, która jednak nie zapomina o swojej historii. Jaka jest wizja Lenovo na przyszłość informatyki w całości?  W jakim kierunku zmierza branża?

W obecnych działaniach Lenovo jest dużo z klasycznego modelu biznesowego. Najprostszym przejawem jest, na przykład współpraca z klientami poprzez kanał resellerski, która zapewnia wartość dodaną. Gdy chodzi o wizję dalszego rozwoju, w kwietniu 2012, prezes Lenovo Yang Yuanqing zapowiedział koniec ery PC i początek ery PC plus. Pod pojęciem PC plus rozumiemy unifikację i połączenie grup produktowych oraz technologii, które do tej pory nie były do końca ze sobą spójne. Dobrym przykładem są tablety, które jeszcze nie tak dawno były zupełnie nowymi rozwiązaniami, jednak szybki rozwój technologiczny sprawił, że dziś stanowią one ważny element cyfrowego ekosystemu. Jak zatem będzie wyglądać przyszłość? W mojej opinii komputer PC – notebook lub all-in-one - nadal będzie istotnym urządzeniem. Zyskujące popularność tablety i smartfony, będą je doskonale uzupełniać, a całość stworzy wspomniany wcześniej cyfrowy ekosystem.     

2.       Czy można zaryzykować twierdzenie, że rynek zmierza w kierunku urządzeń „smart” (tablety, smartfony itd.) czy też klasyczne komputery nadal sprzedają się dobrze?

Dane rynkowe wskazują na spadek liczby klasycznych komputerów, które są wypierane przez rozwiązania mobilne. Trend potwierdzają też niezależne badania ekspertów jednak w mojej ocenie rynek, analizowany jako całość i definiowany jako PC plus, nadal rośnie choć następują przetasowania w poszczególnych grupach produktów. Zyskują urządzenia z grupy smart oraz mobilnych. Proces wymiany urządzeń na rozwiązania mobilne ma miejsce szczególnie w sektorze urządzeń konsumenckich, ale pamiętajmy o tym, że tradycyjny komputer PC nadal będzie odgrywał ważną rolę.

3.       Czy zatem w obliczu rozwoju urządzeń mobilnych kategoria desktopów jest na wymarciu?

Na rynku biznesowym sytuacja wygląda inaczej niż w segmencie konsumenckim. Przede wszystkim teza głosząca śmierć desktopa nie jest do końca prawdziwa. Następuje raczej zjawisko odchodzenia od klasycznego desktopa, na miejsce, którego pojawiają się komputery all-in-one. Rynek AIO będzie rósł w perspektywie 3-4 lat i co ważne wszystkie najważniejsze firmy analityczne określają dynamikę tego sektora jako dwucyfrową. W Lenovo postrzegamy ten rynek jako pełen możliwości, tym bardziej, że otrzymujemy optymistyczne informacje z rynku administracji publicznej gdzie ogłaszane są coraz to nowe przetargi. Pojawia się natomiast inne wyzwanie. Wśród klientów cały czas brakuje wiedzy o komputerach typu all-in-one. Dlatego jednym z zadań jakie sobie stawiamy jest edukowanie i promocja takich rozwiązań jak zintegrowane komputery PC. Ergonomia, dotykowy ekran oraz ciekawe rozwiązanie i funkcjonalności to największe zalety tego sprzętu.

4.       Jakie są konkretne modele nowych AIO proponowanych przez Lenovo?

Bardzo ciekawym przykładem urządzenia, które pojawi się w drugiej połowie 2013 jest komputer ThinkCentre Edge 93z. Ten model będzie miał możliwość położenia ekranu poziomo, co wraz z dotykowym ekranem uczyni z niego ogromny tablet. W wielu pracach projektowych takie rozwiązanie daje znaczną poprawę komfortu pracy. Dla klienta korporacyjnego mamy przygotowaną linię AIO M, których rozbudowa jest niezwykle prosta, bo nie wymaga narzędzi. Wiemy jakich rozwiązań oczekują nasi klienci i dzięki temu jesteśmy w stanie ich dostarczyć. Najlepszym tego przykładem są wspomniane wcześniej modele.  Warto pamiętać, że urządzenia Lenovo nadążają za najnowszymi zmianami na rynku. Gdy pojawi się kolejna generacja układów Intela na platformie Shark Bay (procesory Haswell), od razu wprowadzamy takie rozwiązania do swoich komputerów AIO. Ponadto sprzęt Lenovo zyskuje dodatkowe funkcje użytkowe oraz stylowy design, który wbrew pozorom odgrywa dla wielu użytkowników ważną rolę. Kładziemy nacisk, na jakość i nowe funkcje urządzeń, które poprawiają wydajność pracy w firmach.

5.       Co nas czeka nowego w sektorze notebooków?

Debiuty produktowe przypadają średnio raz na kwartał. Ostatnio największą zmianą było wprowadzenie przez Lenovo modeli z technologią dotykowego ekranu. To jednak nie wszystko, bo przy w nowym sprzęcie poprawiamy również ergonomię oraz parametry techniczne. Aktualnie najciekawszym notebookiem w ofercie jest konwertowany Lenovo ThinkPad Helix, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To może być również wskazówka, że konsumenci zaczną coraz częściej wybierać rozwiązania mobilne. Z drugiej strony, ci sami konsumenci, jako sektor biznesowy, będą zainteresowani jednak rozwiązaniem bardziej profesjonalnym. Oba typy będą się powoli przenikały. W kategorii produktów budżetowych, cechujących się wysokim wskaźnikiem ceny do jakości, największym zainteresowaniem cieszą się nowe modele ThinkPad Edge, np. E531.  

6.       Czy trend BYOD jest dobry dla biznesu, czy to właściwy kierunek?

Konsumeryzacja wymaga dobrego przygotowania zarówno sprzętu jak i strategii sprzedaży. W Lenovo jesteśmy świadomi tego procesu. W ofercie konsumenckiej naszą odpowiedzią na BYOD są tablety, które są w pewnym sensie alternatywą dla notebooków. Natomiast oferta skierowana dla odbiorcy biznesowego to rozwiązania bardziej przyjazne dla użytkownika - lepszy dźwięk i grafika, ciekawszy design. Mamy świadomość tego trendu i wiemy, jakimi modelami zainteresujemy rynek.    

7.       Czy premiera Windows 8 spowodowała zmiany w preferencjach konsumentów? Liczy się już nie tylko szybszy procesor, ale inny sposób pracy? (Yoga, Helix)

Naszym zadaniem jest takie przygotowanie oferty, aby użytkownik był zadowolony. Większość naszego sprzętu jest wyposażona w podwójny system i klient sam wybiera, które rozwiązanie jest dla niego ciekawsze. W segmencie urządzeń dotykowych i posiadających tylko Windows 8 zauważamy regularne wzrosty, bo klienci stopniowo zaczynają dostrzegać zalety tego systemu, takie jak na przykład doskonałe zabezpieczenia danych przed kradzieżą. Podobnie jak w przypadku all-in-one producenci powinni postawić na edukację użytkowników.

8.       Czy legendarny ThinkPad to nadal komputer głównie dla korporacji?

Jeszcze dwa lata temu sprzedaż ThinkPada była skierowana głównie do odbiorców korporacyjnych. Jednak cały czas badamy potrzeby klientów, co doprowadziło nas do ciekawych wniosków – coraz więcej małych przedsiębiorców zgłasza zapotrzebowanie na ten rodzaj sprzętu. Aktualnie ThinkPady w konfiguracjach dla MSP są dostępne za pośrednictwem sklepów internetowych. Co więcej – wyniki sprzedaży w tym kanale są doskonałe i nie wpływają na wyniki klasycznego sposoby dystrybucji, gdzie oferujemy bardziej rozbudowane i zaawansowane wersje ThinkPadów, m.in. z vPro i czytnikami kart. Tak elastyczne podejście, które bazuje na wnikliwej obserwacji rynku, pozwala nam dywersyfikację oferty oraz dotarcie z dobrym produktem do większej liczby odbiorców.

9.       Tematem, który budzi wiele emocji jest zastosowanie tabletów w biznesie. Czy takie urządzenia sprawdzą się w codziennej pracy?

Tablet to niezwykle mobilne urządzenie. Jego specyfika sprawia, że jest to przydatne narzędzie dla osób, które często pracują poza biurem jak na przykład rzeczoznawca majątkowy, lekarz domowy czy przedstawiciel handlowy. Oczywiście duże znaczenie ma zastosowany system operacyjny, ale Lenovo posiada w ofercie również modele pracujące w oparciu o Windows 8, jak na przykład nasz ThinkPad Tablet 2. Sprzęt jest kompatybilny z innymi komputerami wykorzystywanymi przez przedsiębiorców w codziennej pracy. Taka synchronizacja jest kluczowa z perspektywy wydajności i efektywności. Poza tym warto pamiętać, że tablet Lenovo jest wyposażony w dopinaną klawiaturę oraz procesor Intela. Takie połączenie daje użytkownikowi do dyspozycji skuteczne narzędzie biznesowe, które może wypełnić lukę pomiędzy dwiema częściami rynku: tabletową oraz profesjonalnych urządzeń mobilnych.

10.   Co nowego Lenovo zaoferuje w najbliższym czasie?  

Już niedługo na naszej stronie internetowej będzie dostępna aplikacja „Business Partner Locator”. Dzięki niej klient końcowy będzie miał możliwość wyboru dostawcy sprzętu Lenovo. W praktyce, w dowolnej części kraju, klient może znaleźć rekomendowanego przez nas resellera, który przeszedł proces naszych szkoleń produktowych i technologicznych. Chcemy w ten sposób z jednej strony promować naszych partnerów, którzy inwestują w swój rozwój. Z drugiej – ułatwiamy polskim przedsiębiorcom wybór możliwie najlepszego dostawcy naszego sprzętu na rynku.    Oczywiście pojawią się również nowe produkty, zachęcam do sprawdzania naszej strony internetowej lenovo.pl. Oprócz tego pojawią się rozwiązania związane z pamięcią masową, które są dostępne dzięki firmie LenovoEMC. W najbliższej przyszłości chcemy również zaoferować polskiemu klientowi rozwiązania chmurowe. Choć to dopiero przed nami, to warto jednak poczekać, bo wtedy nasza oferta będzie miała w zasadzie kompleksowy charakter.autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Imponujące wyniki finansowe Lenovo

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 08:34
Szybkie przekształcenia pod hasłem PC Plus i skuteczna kontrola kosztów przynoszą wzrost zysków w IV kwartale o 90%.
rozwiń zwiń