X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Strach się bać?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 00:00
Ponad 12 lat po jego pierwszym uruchomieniu i pięciu latach od jego ostatniej głównej aktualizacji ( Service Pack 3 ), Microsoft ostatecznie kończy wsparcie dla systemu Windows XP. Czy jest się czego obawiać?
Audio

W praktyce oznacza to że Microsoft nie wyda żadnych dodatkowych aktualizacji dla przestarzałego systemu operacyjnego. Brak wsparcia  oznacza definitywny koniec  aktualizacji zabezpieczeń lub poprawek błędów , pozostawiając  komputery nadal działające pod kontrolą  XP bardziej podatne na wirusy i ataki hakerów.

Jeśli jesteś jednym z tych,  którzy nie są gotowi do odejścia od systemu Windows XP , to możesz mieć cztery pytania :

Jak bardzo narażone są moje komputery pracujące pod kontrolą Windows  XP?

Ocena ryzyka związanego z systemem Windows XP jest trudna, zwłaszcza , gdy chodzi o niejasne wskaźniki , takie jak " bardziej podatny” . Ale historia często się powtarza , w tym w dziedzinie bezpieczeństwa . Zobaczmy więc, co mówi nam historia. Według szacunków samego Microsoftu, Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 był o dwie trzecie bardziej narażony na ataki od momentu zakończenia wsparcia w 2010 roku.

Hakerzy uwielbiają oprogramowanie, które nie jest często „łatane”. Mogą atakować je w wolnym czasie, nie będąc  blokowanym przez łatki bezpieczeństwa od dostawcy . Niech nie uspokaja Cię cisza przed burzą – potencjalni napastnicy najprawdopodobniej zaczną intensywnie działać od kwietnia 2014 korzystając z „wieczystych luk”, które już nigdy nie będą poprawione.

Mam tylko kilka systemów XP. Powinienem się martwić?

Oczywiście. Nie możesz spać spokojnie, ponieważ komputery stacjonarne i laptopy są furtką do całej sieci. Wystarczy włamać się do tylko jednego z nich, a są szanse, że źli ludzie mogą znaleźć drogę do innych systemów, w tym Twoich klejnotów koronnych . Udział w domenie Windows , lokalne buforowanie haseł i  autoryzacja użytkowników helpdesk są jednymi z najbardziej popularnych ( i nieuniknionych) powodów, dzięki którym napastnicy są w stanie rozprzestrzeniać się do innych systemów w sieci. Tak długo, jak masz jeszcze jeden system XP połączony z resztą sieci, należy  liczyć się z zagrożeniem. Problem wykracza poza Windows. Weźmy Java, na przykład. W połowie 2013 roku  zaprzestano wsparcia Oracle Java w wersji 1.6 . Ale wiele systemów nadal korzysta z tej wersji Javy , która ma wiele publikowanych luk - i napastnicy z tego korzystają.

Moje dodatkowe zabezpieczenia są szczelne. Powinienem nadal się martwić?

Niestety, systemy antywirusowe i firewall dają małą kontrolę w przypadku niezałatanych luk , i często są one trudne do zarządzania. Twoje systemy wykrywania włamań i zapobiegania są również w większości nieskuteczne przed atakami na system Windows XP , ponieważ są one oparte na sygnaturach , a więc nie są w stanie wykrywać i chronić przed takimi atakami zero-day .

Więc co mogę zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby stopniowe wycofywanie XP i przejście do aktualnej wersji systemu Windows. W wielu przypadkach może to być okazją do wymiany sprzętu na nowy. Utrzymanie systemów z najnowszymi poprawkami  wprowadzanymi na bieżąco jest stanem idealnym. Jeśli z powodów biznesowych musisz nadal korzystać z Windows XP SP3, warto rozważyć  zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń jakie oferuje np. platforma FireEye , która uzupełnia firewalle (te tradycyjne oraz nowej generacji), IPSy, antywirusy oraz bramki, które nie są w stanie zablokować zaawansowanych zagrożeń, zostawiając luki w systemie bezpieczeństwa sieci. FireEye oferuje jedyne na rynku rozwiązanie dla firm, które wykrywa i blokuje ataki zarówno przez WWW oraz email, jak również zagrożenia ukryte we współdzielonych zasobach plikowych. FireEye zapewnia ochronę we wszystkich fazach cyklu ataku używając wirtualnego silnika, który skutecznie wykrywa zagrożenia typu zero-day.autor: Robert Kamiński