Chorwacja zaczyna Euro od mocnego uderzenia

Martin Ruszkiewicz 10.06.2012
Mario Mandzukić strzela na bramkę Irlandii
Mario Mandzukić strzela na bramkę Irlandii, foto: PAP/Adam Ciereszko

W drugim meczu grupy C piłkarskich mistrzostw Europy Irlandia przegrała z Chorwacją 1:3.

Zobacz serwis Polskiego Radia na Euro 2012>>>

Świetnie spotkanie rozpoczęli Chorwaci. Po dośrodkowaniu z prawej strony boiska Darijo Srny głową wpakował piłkę do bramki Mario Mandżukić.

Wraz z upływem minut do głosu doszli piłkarze z "Zielonej Wyspy". Najpierw Damien Duff zbiegł z piłką do środka boiska i zdecydował się na strzał zza pola karnego. Uderzył jednak lekko i niecelnie. Chwilę później potężnie z rzutu wolnego kropnął z kolei Keith Andrews, ale trafił w dobrze ustawiony mur Chorwatów.

Napór Irlandczyków przyniósł wymierny efekt. Centra z rzutu wolnego, Seab St Ledger wyprzedził w polu karnym Corlukę i z kilku metrów skierował piłkę głową do bramki.

Mecz w Poznaniu był rozgrywany w bardzo szybkim tempie. W 23 minucie nieprzyjemny strzał zza pola karnego oddał Ivan Perisić, ale Shay Given popisał się znakomitą interwencją.

Obrona Irlandii zupełnie pogubiła się w 43 minucie. Jeden z defensorów źle wybił piłkę, ta trafiła do stojącego przed bramką Nikicy Jelavicia, który nieatakowany przez nikogo bez trudu umieścił ją w siatce.

Mistrzowie początków

Po przerwie znów nastąpiło niesamowite otwarcie Chorwatów i niemal kopia gola z pierwszej połowy. Dośrodkowanie Perisicia z lewego skrzydła, Madżukić znakomicie strącił piłkę, która odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki.

Irlandia próbowała "wrócić do gry", ale wyraźnie brakowało jej atutów. W 68 minucie Dunne wyskoczył zza pleców chorwackich obrońców, uderzył mocno głową, ale trafił wprost w ręce Pletikosy.

W 78 minucie podopieczni Slavena Bilicia mogli postawić kropkę nad "i". Srna wycofał piłkę na z prawej strony do wbiegającego w pole karne Rakiticia, który uderzył technicznie w długi róg, ale nieznacznie się pomylił.

Piłkarze z "Zielonej Wyspy" do końca walczyli o korzystny rezultat, ale albo brakowało im szczęścia, albo na posterunku byl Pletikosa.