Polskie Radio
Section05
Chorwacja

Archeologiczna sensacja? Odkrycia na Cyprze i w Chorwacji

Archeolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, we współpracy z naukowcami z innych krajów, prowadzą badania m.in. na stanowisku Erimi Pitharka na Cyprze i na chorwackiej wyspie Rab. Efekty ich pracy już są imponujące, a prawdopodobnie czeka nas jeszcze "archeologiczna sensacja".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA odkrycia i ciekawostki Witold Lazar Trójka archeologia Cypr Chorwacja Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wypadek autokaru w Chorwacji. Na Okęciu wylądował samolot z kolejnymi pacjentami

Na Okęciu wylądował odrzutowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przywiózł 3 kolejnych pacjentów rannych w wypadku autokaru w Chorwacji - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Według wcześniejszych informacji wróciły osoby, które mają rozległe złamania. W szpitalach w Chorwacji jest jeszcze 15 poszkodowanych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Chorwacja wypadek autobus pielgrzymka Okęcie Medjugorje

"Potrzebna inicjatywa". Kwiatkowski o projekcie ustawy ws. szybszych wypłat świadczeń poszkodowanym w wypadkach

- Moim zdaniem projekt ustawy o przyspieszeniu wypłaty świadczeń poszkodowanym w wypadkach powinien we wrześniu na pierwszym posiedzeniu Sejmu zostać uruchomiony, bo ten wypadek w Chorwacji wyraźnie pokazuje, że taki projekt jest potrzebny - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Kwiatkowski POLSKA ustawa wypadek Chorwacja

Nowe informacje w sprawie wypadku autokaru w Chorwacji. Wątpliwości dotyczą biura podróży

Urząd marszałkowski województwa mazowieckiego zawiadomił organy ścigania o nieprawidłowościach w biurze podróży "U Brata Józefa", które zorganizowało tragiczną pielgrzymkę do Medjugorje - oświadczyło biuro prasowe urzędu. Chodzi o niezgłoszenie działalności do rejestru organizatorów turystyki, z czym wiąże się m.in. brak gwarancji ubezpieczeniowych dla podróżnych. Jak jednak przekonuje właściciel biura - wpis nie jest mu potrzebny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mazowieckie Warszawa Chorwacja regiony infografika turystyka

Ranni w wypadku w Chorwacji przylecieli do Polski. Dyrektor szpitala MSWiA poinformował o ich stanie zdrowia

Zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie doktor Artur Zaczyński poinformował, że stan zdrowia przywiezionych dzisiaj pacjentów, rannych w wypadku w Chorwacji, jest stabilny. Samolot z 10 osobami rannymi w wypadku polskiego autokaru wylądował w Warszawie, a następnie udał się do Poznania. Pacjenci z chorwackich szpitali trafią teraz do lecznic w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wypadek Chorwacja autobus pielgrzymka Medjugorje

Wojskowa Casa z rannymi w wypadku pod Zagrzebiem już w Polsce

Około 15:00 wylądował samolot Wojska Polskiego, przewożący 10 osób rannych w sobotnim wypadku autokaru pod Zagrzebiem. Ministerstwo Zdrowia podało, że maszyna, najpierw wyląduje w stolicy, a następnie wyleci do Poznania. Samolot wystartował z Chorwacji po południu. Na pokładzie oprócz poszkodowanych znajdują się członkowie rządowego zespołu humanitarno-medycznego oraz ratownicy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Sił Zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Chorwacja wypadek autobus pielgrzymka Medjugorje

Wypadek w Chorwacji. Premier Morawiecki zapowiada wzmożone kontrole autokarów

Premier Mateusz Morawiecki zlecił Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego zintensyfikowanie kontroli sprawności pojazdów. Chodzi szczególnie o autokary, którymi dzieci wyjeżdżają na wypoczynek. Szef rządu powiedział, że wypadek autokaru w Chorwacji przypomniał nam, jak bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Chorwacja wypadek autobus pielgrzymka Medjugorje

Wypadek w Chorwacji. Rzecznik MSZ podał informacje dot. transportu poszkodowanych do Polski

- Mamy czterech pacjentów, którzy wrócili do Polski i są pod opieką lekarzy. Kilkunastu z pozostałych pasażerów wróci w środę - poinformował na antenie Programu 1 Polskiego Radia rzecznik resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina. Jak dodał, o transporcie poszkodowanych decydują m.in. chęci pacjentów, decyzja lekarzy oraz kwestie trwających procedur śledczych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Chorwacja Krajowy Plan Odbudowy wypadek Unia Europejska Łukasz Jasina Grzegorz Jankowski

Poszkodowani w Chorwacji wrócą do Polski. Wiceszef MSZ wskazał miasta docelowe

Transport poszkodowanych w wypadku w Chorwacji nastąpi samolotem typu Casa - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Przypomniał, że przylot 13 osób do Warszawy planowany jest na środę po południu. W stolicy pozostanie kilku pacjentów; kolejni zostaną przetransportowani środkiem lotniczym odpowiednio do Poznania, a później także do Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Chorwacja wypadek autobus Medjugorje pielgrzymka

TYLKO U NAS Śledztwo po wypadku autokaru w Chorwacji. Wysłannik Polskiego Radia: kluczowy może być wiek kierowcy

- Dużo wskazuje na to, że chodziło tu o zasłabnięcie kierowcy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Piętka, wysłannik Informacyjnej Agencji Radiowej do Chorwacji, pytany o śledztwo w sprawie wypadku polskiego autokaru na autostradzie do Zagrzebia. - Oczywiście to są domniemania i poszlaki wskazywane przez osoby pracujące przy śledztwie, ale pewnie za jakiś czas się tego dowiemy - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chorwacja Bałkany wypadek Polskie Radio 24 Medjugorje Europa autobus TYLKO U NAS

Katastrofa polskiego autokaru w Chorwacji. Siostry nazaretanki walczą o życie

- Dwie siostry nazaretanki z Kalisza walczą o życie. Mama jednej z nich zginęła na miejscu - przekazał rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski. Wiadomo, że w pielgrzymce autokarowej do Medjugorje uczestniczyły trzy siostry z tego samego zgromadzenia. Jedna z nich s. Janina Mateusiak również zginęła w wypadku, o czym poinformowały katolickie media.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Chorwacja pielgrzymka wypadek autobus