Komentatorzy radiowi to emocjonalni ekshibicjoniści

polskieradio.pl
Aneta Hołówek 29.06.2012
Tomasz Zimoch
Tomasz Zimoch , foto: PR

- Brak samokontroli komentatorów radiowych działa na słuchaczy - uważa profesor Włodzimierz Gruszczyński, językoznawca z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie.

Tak komentuje Tomasz Zimoch >>>

O języku komentatorów i słowach które wypowiadają podczas żywiołowych relacji krążą anegdoty, ale jak uważa gość audycji "Dogrywka w Jedynce" profesor Włodzimierz Gruszczyński, to właśnie ta spontaniczność to coś, co jest w tym zawodzie takie wyjątkowe.

- Komentatorzy radiowi potrafią przekazywać swoje najgłębsze emocje i w stu procentach słychać jak przeżywają to, co się dzieje na stadionie – podkreśla profesor.

Według językoznawcy właśnie takich prawdziwych emocji brakuje w telewizji. - Komentarz telewizyjny jest nudny, nie oddaje tego co się dzieje na boisku – dodaje profesor.

Jak się okazuje kibice piłkarscy znaleźli sposób na idealny przekaz ze stadionów, na których rozgrywane są mecze piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie.

- Podczas Euro 2012 słyszałem od wielu znajomych, że mecz oglądają w telewizji, ale dźwięku słuchają z radia.

Włodzimierz Gruszczyński przyznaje, że w relacjach komentatorów zdarzają się czasami błędy językowe, ale jak na tak żywiołowe i szybkie wypowiedzi jest ich stosunkowo niewiele.

Na stanowiskach komentatorskich Polskiego Radia podczas Euro 2012 zasiadają Tomasz Zimoch, Andrzej Janisz, Robert Skrzyński, Włodzimierz Machnikowski, Grzegorz Hałasik i Marek Solecki.

ah, polskieradio.pl

>>> Zobacz serwis Polskiego Radia o Euro 2012

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!