Bez medali, ale siatkarze na osłodę

Marcin Nowak 04.08.2012

Czwarte miejsce Sylwii Bogackiej w strzelaniu z karabinu sportowego w trzech postawach na 50 m oraz awans siatkarzy do ćwierćfinału to najważniejsze wydarzenia kolejnego dnia igrzysk w Londynie.

Polskie Radio zaprasza do słuchania relacji i transmisji z Igrzysk Olimpijskich, które nadawane są na antenach Programu Pierwszego, Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.

W eliminacjach, składających się z dwóch serii w każdej z trzech postaw: leżąc, stojąc i klęcząc, lepiej z dwóch startujących Polek spisała się Agnieszka Nagay. Z wynikiem 584 pkt była piąta.
Bogacka, która przed tygodniem wywalczyła srebrny medal w strzelaniu z karabinu pneumatycznego 10 m, uzyskała 583 pkt i o awans do finału musiała walczyć w dogrywce. Polka uzyskała drugi wynik i zakwalifikowała się do czołowej ósemki.
W decydującej rozgrywce lepiej spisała się Bogacka, która awansowała na czwartą pozycję. Od medalu dzieliło ją 1,2 pkt. Nagay strzelała najgorzej w stawce i spadła na ósme miejsce.

Relacja z zawodów w strzelectwie, gdzie Sylwia Bogacka zajęła 4. miejsce >>>

Pewny awans do ćwierćfinału siatkarzy
Trzecie zwycięstwo w olimpijskim turnieju odnieśli siatkarze. Podopieczni trenera Andrei Anastasiego nie mieli problemów z pokonaniem ekipy gospodarzy i wygraną 3:0 przypieczętowali awans do ćwierćfinału.

Relacja ze spotkania polskich siatkarzy z Wielką Brytanią >>>
Do zakończenia zmagań grupowych pozostało im poniedziałkowe spotkanie z drużyną Australii.
Jedyny miły akcent w sesji przedpołudniowej drugiego dnia rywalizacji lekkoatletów to awans do poniedziałkowego finału skoku o tyczce Anny Rogowskiej. Mistrzyni świata z Berlina uzyskała 4,55. Odpadła Monika Pyrek, która zaliczyła tylko 4,40.

Anna
Anna Rogowska

Relacja z występu Anny Rogowskiej i Moniki Pyrek >>>
W eliminacjach biegu na 400 m Marcin Marciniszyn zajął szóste miejsce w swojej serii, a czas 46,35 nie wystarczył do awansu do półfinału.
W finale biegu na 3000 m z przeszkodami zabraknie Katarzyny Kowalskiej i Matyldy Szlęzak. Pierwsza z nich była w swojej serii 11. z czasem 9.48,60, a druga finiszowała ma 14. pozycji - 10.08,84. Wystarczyło to do zajęcia, odpowiednio, 30. i 41. miejsca.
Z kolei Karolina Tymińska po tym, jak nie zaliczyła żadnej próby w skoku w dal, wycofała się przed szóstą konkurencją siedmioboju.

Karolina
Karolina Tymińska

Relacja z występu Karoliny Tymińskiej >>>
W triathlonie - 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu - Agnieszka Jerzyk zajęła 25., a Maria Cześnik była 31. Do zwyciężczyni Szwajcarki Nicoli Spirig straciły, odpowiednio, 3.04 i 4.21.
O pechu może mówić Cześnik, która po pierwszej części rywalizacji zajmowała 20. miejsce, ale na rowerze miała upadek i musiała później gonić rywalki.
W sprincie na torze kolarskim Damian Zieliński był 14. w eliminacjach, później przegrał pojedynek z Rosjaninem Denisem Dmitriewem i o awans do kolejnej rundy po południu powalczy w repasażu z Japończykiem Seiichiro Nakagawą.

Ostatni dzień na olimpijskiej pływalni
Wieczorem z biało-czerwonych o medale walczyli będą sztangiści Arsen Kasabijew i Tomasz Zieliński (kat. 94 kg). Reprezentant Kazachstanu Ilja Ilin zdobył w Londynie złoty medal igrzysk olimpijskich w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg uzyskując w dwuboju 418 kg. Tomasz Zieliński został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji z rezultatem 385 kg. Arsen Kasabijew nie został sklasyfikowany w dwuboju, gdyż wycofał się z rywalizacji po rwaniu. Powodem było odnowienie się kontuzji kolan, której doznał podczas czerwcowych mistrzostw Polski w Zakliczynie.

Arsen
Arsen Kasabijew

Z kolei Mateusz Sawrymowicz zajął siódme miejsce w olimpijskim wyścigu na 1500 m kraulem. Polski pływak osiągnął rezultat 14.54,32 i przyznał, że choć start w finale igrzysk go cieszy, to tak naprawdę liczą się tylko medale, a do miejsca na podium dużo mu brakowało.

Zwyciężył fenomenalny Yang Sun. Przy okazji 20-letni Chińczyk czasem 14,31,02, pobił o 3,12 s własny rekord świata.

Serena Williams rozniosła rywalkę

Amerykanka Serena Williams straciła tylko jednego gema w starciu z Rosjanką Marią Szarapową w finale tenisowego turnieju igrzysk olimpijskich w Londynie.

Relacja z olimpijskiego finału kobiet w tenisa ziemnego >>>
Młodsza z sióstr Williams pokonała Szarapową - inną byłą liderkę rankingu tenisistek WTA Tour - 6:0, 6:1. Brązowy medal zdobyła Białorusinka Wiktoria Azarenka.

Serena
Serena Williams

Na trawiastych kortach londyńskiego The All England Lawn Tennis and Croquet Club Serena Williams w tym sezonie wygrała wszystkie 13 meczów, bowiem przed miesiącem triumfowała tu w wielkoszlemowym Wimbledonie. Wówczas w trzysetowym finale wygrała z Agnieszką Radwańską.
30-letnia Amerykanka, obecnie czwarta na świecie, w pełni zdominowała olimpijską rywalizację tenisistek. W sześciu meczach singlowych straciła tylko 17 gemów (w drugiej rundzie pokonała Urszulę Radwańską 6:2, 6:3).
Doświadczona zawodniczka może jeszcze zdobyć medal w deblu, w którym startuje ze starszą siostrą Venus. Obie mają w dorobku już dwa olimpijskie triumfy - w 2000 roku w Sydney i przed czterema laty w Pekinie.

Amerykanie nie zawiedli w koszykówce
W turnieju koszykarzy problemy mieli finaliści poprzednich igrzysk. Amerykanie, którzy w Pekinie zdobyli złoty medal, pokonali Litwę tylko 99:94, natomiast aktualni wicemistrzowie olimpijscy Hiszpanie ulegli Rosjanom 74:77.

Relacja z meczu USA - Litwa w koszykówce mężczyzn >>>
Reprezentacja USA z kompletem zwycięstw prowadzi w tabeli grupy A (podobnie Rosja w B). Litwini do końca meczu walczyli jak równy z równym i dopiero akcje LeBrona Jamesa przesądziły o sukcesie podopiecznych trenera Mike'a Krzyzewskiego. Najwięcej punktów dla USA zdobyli James i Carmelo Anthony - po 20. Najskuteczniejszym zawodnikiem w zespole Litwy, która wygrała walkę pod tablicami (42:37), był Linas Kleiza (Toronto Raptors) - 25 pkt.
Start finału wioślarzy w konkurencji dwójki podwójnej wagi lekkiej został powtórzony z powodu pękniętego siedzenia w łodzi Brytyjczyków Zaca Purchase'a i Marka Huntera. Ostatecznie mistrzowie olimpijscy z Pekinu zostali w sobotę wyprzedzeni przez Duńczyków Madsa Rasmussena i Rasmusa Quista.
Do uszkodzenia sprzętu doszło na pierwszych stu metrach sobotniego finału. Purchase podniósł swoje krzesełko, pokazując uszkodzenia, a sędzia przerwał rywalizację. Pozostali uczestnicy wrócili na start. Natomiast trenerzy Brytyjczyków śrubokrętem naprawili uszkodzone siedzenie.
Po ponownym starcie mistrzowie z Pekinu prowadzili, ale na ostatnich metrach przegrali z Duńczykami.

Niezwykły rekord w strzelectwie
W trapie zwyciężyła 20-letnia Włoszka Jessika Rossi, ustanawiając dwa rekordy świata. Najpierw w kwalifikacjach zgromadziła maksymalną liczbę punktów - 75, a później poprawiła wynik łączny (kwalifikacje i finał) - 99 pkt.
Dotychczasowy rekordowy wynik łączny - 96 pkt należał od 2006 roku do Słowaczki Zuzany Stefecekovej, która w Londynie wywalczyła srebrny medal. Po brąz sięgnęła Francuzka Delphine Reau.

Dołęga ma szanse na złoto
W sobotę z turnieju w Londynie zostali wycofani dwaj główni kandydaci, obok Marcina Dołęgi, do złotego medalu olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów w kategorii 105 kg - Rosjanie Chadżimurat Akkajew i Dmitrij Kłokow. Rywalizacja w tej wadze jest zaplanowana na 6 sierpnia.
Powodem wycofania się sztangistów - jak poinformowano w oficjalnym komunikacie ministerstwa sportu Rosji - są poważne problemy zdrowotne, ale szczegółów nie podano.
W listopadzie 2011 roku w mistrzostwach świata w Paryżu Akkajew zajął pierwsze, a Kłokow drugie miejsce. Dołęga wówczas nie startował, przechodził rehabilitację po operacji kontuzjowanego stawu skokowego.