Polskie Radio

383 pociągi każdego dnia. PKP ogłosiło nowy, zimowy rozkład jazdy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 15:15
Więcej pociągów, nowe połączenia i utrudnienia spowodowane pracami remontowymi. Kolejarze przedstawili nowy, zimowy rozkład jazdy. Od 9 grudnia najbardziej popularne połączenia zostaną wzmocnione dodatkowymi pociągami. 
Audio
  • Kolejarze zaprezentowali zimowy rozkład jazdy. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PKP, materiały prasowe

PKP Intercity w nowym rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać od 9 grudnia tego roku, uruchomi średnio 383 pociągi każdego dnia. To o 23 pociągi więcej niż w obecnie obowiązującym rozkładzie. Pociągi będą jeździły częściej i na wydłużonych trasach. W sumie w nowym rozkładzie będzie o 23 pociągi na dobę więcej - poinformował we wtorek prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.  

PKP Intercity zwiększa także liczbę połączeń na trasach, na których nie kursuje Pendolino. Na trasie Warszawa – Poznań będzie ich 13, a nie 11 jak do tej pory. W wakacyjne weekendy PKP Intercity uruchomi połączenie EIC Fregata relacji Warszawa – Kołobrzeg. Z kolei pociągi obsługiwane przez pojazdy Flirt3 pojadą od grudnia w nowej relacji Warszawa – Kraków przez Centralną Magistralę Kolejową. Składy Pesa Dart obsłużą relacje: Białystok – Szklarska Poręba przez Warszawę i Wrocław oraz Warszawa – Zielona Góra przez Wrocław

W zimowym rozkładzie pojawi się nowy, międzynarodowy pociąg relacji Wiedeń-Berlin przez Budapeszt i Wrocław. Trasy niektórych, krajowych pociągów zostaną wydłużone. W przyszłym roku będą kontynuowane prace na kilku dużych trasach kolejowych. Jak mówi Mirosław Skubiszyński z Polskich Linii Kolejowych, pasażerowie nadal będą musieli się liczyć z utrudnieniami na tych odcinkach. 

Dokładne informacje na temat nowego rozkładu jazdy pojawią się na stronach internetowych przewoźników, Polskich Linii Kolejowych a także na dworcach kolejowych. 

Nowe wagony zamiast starych

Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk zapowiedział również, że na wielu trasach pojawi się nowy tabor. Chodzi między innymi o trasę ze Szczecina na wschód kraju. - Chcemy wymienić wagony flotę między Szczecinem, a Trójmiastem, Olsztynem i Białymstokiem bo tam wagony są słabsze – poinformował prezes PKP.

 PKP Intercity zamierza też wkrótce ogłosić przetarg na modernizację 14 pociągów ED74, tzw. Edyt. Koszt modernizacji jednego składu szacuje na kilkanaście mln zł - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes PKP Intercity Marek Chraniuk. 

- Lada moment będziemy ogłaszali przetarg na modernizację pociągów ED74. Mamy już specyfikację - powiedział prezes PKP Intercity i dodał: - Pociągi po modernizacji będą sukcesywnie trafiały na tory do roku 2021. Po modernizacji będzie to całkiem nowy pojazd 

Chraniuk powiedział też, że obecnie trwa przetarg na zakup przez PKP Intercity 12 nowych pociągów elektrycznych, a ostatnie przesunięcie terminu otwarcia ofert zrobiono na prośbę potencjalnych producentów tych pojazdów. 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak