Polskie Radio

"Dzień bez kamuflażu" - budowanie świadomości na temat łuszczycy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 19:58
Pomysł akcji „Dnia bez kamuflażu”, który już po raz drugi odbył się w 23.08.2019 r. w Warszawie, zrodził się z konieczności budowania świadomości społecznej na temat łuszczycy. Wciąż wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że łuszczycą można się zarazić. Jest to powodem częstej stygmatyzacji chorych, ich izolacji i utraty pracy, a także utrudnionego uczestnictwa w życiu społecznym. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pumatokoh/Shutterstock.com

W audycji znajdziemy dużo wiedzy medycznej, edukacji, poradnictwa i porad psychologicznych pozwalających żyć z łuszczycą i to bez kamuflażu, szczególnie latem, aby dać szansę chorym na "zrzucenie" zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe.

***

Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą chorobą zapalną o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Osoby na nią chorujące są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju wielu chorób towarzyszących związanych z zespołem metabolicznym, w tym nadciśnieniem, dyslipidemią, otyłością i cukrzycą typu 2. Na łuszczycę choruje ponad 1 200 000 Polaków. Podczas audycji omówimy holistyczne podejście do tej choroby.

***

Na "Eurekę" w czwartek (29.08) o godz. 19.05 zaprasza Artur Wolski. 

Zobacz więcej na temat: choroba łuszczyca