Polskie Radio

Dawnych balów czar

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 17:36
W międzywojennej Polsce bale odbywały się przede wszystkim w okresie karnawału. Organizowały je środowiska ziemiańskie, arystokratyczne, wojskowi, dyplomaci i artyści. Największe bale w Warszawie odbywały się w Hotelu Europejskim, Hotelu Bristol, Resursie Kupieckiej, Resursie Obywatelskiej, w salonach Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Opery Warszawskiej, a także w Szkole Sztuk Pięknych i Kasynie Garnizonowym w Alei Szucha.
Audio
  • Bale w II Rzeczpospolitej (Cztery pory roku/Jedynka)
Bal w jednej z sal Hotelu Bristol w 1937 roku
Bal w jednej z sal Hotelu Bristol w 1937 rokuFoto: NAC

- w cyklu „A to Polska właśnie” o- karnawałowych i ostatkowych balach w II Rzeczpospolitej organizowanych w Warszawie m.in. w hotelach Bristol czy Europejski, ale też w słynnej Adrii, gdzie tańczono na obrotowym parkiecie w rytm muzyki wykonywanej przez orkiestrę Golda i Petersburskiego. Dowiemy się też czy i jak ówczesne balowe tradycje usiłowano przenieść w czasy PRL –u
    Artur Stachowski znawca historii i warszawski przewodnik

Czytaj także

"Prasowanie" obrazów. Jak naprawia się zabytki?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:35
Jak utrzymać zabytki, by kolejne pokolenia mogły je podziwiać? Jak wygląda pracownia konserwatorska? By poszukać odpowiedzi na te pytania dziennikarka Małgorzata Głogowska odwiedziła Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
rozwiń zwiń