Polskie Radio

"Zostań w domu". Polskie Radio proponuje we czwartek

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 13:50
Czas w domu to doskonała okazja, by spędzić go w towarzystwie Polskiego Radia. Zapraszamy Słuchaczy, by sprawdzili, co ciekawego przygotowaliśmy na czwartek. Nasza oferta programowa jest bardzo bogata. #zostańwdomu z Polskim Radiem!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

Program 1 Polskiego Radia 

Higiena podstawą walki z koronawirusem
W "Eurece" (19.00-19.30) Artur Wolski przypomni, że podstawą w czasie zakażeń koronawirusem jest higiena. Dyscyplina w tym przypadku jest konieczna, aby zadbać o zdrowie swoje i bliskich. Zalecamy: unikania dużych skupisk ludzi, mycie rąk, dezynfekcję klamek czy przedmiotów, których najczęściej dotykamy.  Nikt jednak nie mówi, że każdego dnia powinniśmy również myć włosy! Dlaczego to takie ważne?

Na włosach również może osadzać się kurz lub drobne kropelki śliny zwierające koronawirusa. Jeśli przebywamy w pomieszczeniach gdzie ktoś kicha lub kaszle  czy nawet oddycha bardzo blisko nas, a jest osobą zarażoną może przenieść na nas chorobę. Dotyczy to głównie ludzi wykonujących zawody, które nie mogą pracować zdalnie z domu np. transport, służba zdrowia, handel. Kiedy wieczorem kładziemy się spać wycieramy  nasze włosy o poduszkę a ta ma bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi, oczami czy nosem. W ten sposób możemy również przenieść pośrednio wirusa - dlatego każdego dnia powinniśmy umyć głowę.

O 19:30 Joanna Ficińska ("Jedynka Dzieciom") zaprosi dzieci do wysłuchania historii warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Komedia jest dobra na wszystko
W "Magazynie Bardzo Filmowym" (21.00-21.30) Joanna Sławińska będzie omawiała polecane przez słuchaczy filmy, jednak tym razem z naciskiem na komedie, których oglądanie pomoże nam przejść przez trudny czas epidemii i izolacji w domach. Chcielibyśmy wiedzieć, która  komedia filmowa wprawiła słuchaczy w doskonały humor, poprawiła nastój? Albo która była przepełniona tak absurdalnym humorem, że często wybuchali państwo śmiechem? Według różnych ankiet, między innymi rankingu BBC, w którym wzięli udział krytycy filmowi z 52 krajów, najlepszą komedią wszech czasów okazało się "Pół żartem, pół serio". 

Spośród polskich komedii ogromną popularnością  wśród naszych widzów cieszyły się miedzy innymi filmy "Rejs",  "Ewa chce spać", "Zezowate szczęście", "Nie lubię poniedziałku", "Gangsterzy i filantropi", swoich fanów mają też niektóre filmy Marka Koterskiego.
Wśród komedii uznawanych za kultowe są "Cztery wesela i pogrzeb". I o tej komedii wspomnimy w audycji prezentując archiwalny wywiad Joanny Sławińskiej z reżyserem tego filmu, którym jest Mike Newell.

Adam Skorupa - kompozytor muzyki do gier
W cyklu "Już taki jestem" (21.35) znajdzie się rozmowa Jolanty Fajkowskiej z Adamem Skorupą - najbardziej znanym polskim kompozytorem muzyki i twórcą efektów dźwiękowych do gier wideo. Przełomem w jego twórczości jest pierwsza części trylogii "Wiedźmin" (2007), którą skomponował wspólnie z Pawłem Błaszczakiem. Skorupa jest współautorem muzyki do gry "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów". Skomponował m.in. muzykę do "Arki i Dziedzictwa" Grzegorza Jonkajtysa oraz "Kinematografu" Tomasza Bagińskiego. Stworzył też ścieżkę dźwiękową do wyprodukowanego dla Muzeum Powstania Warszawskiego filmu "Miasto Ruin". Jest autorem oprawy muzycznej do Wiadomości w TVP i telewizji Al-Jazeera.

o 21:45 w Lekturach Jedynki, z zasobów Archiwum Polskiego Radia, "Życie towarzyskie i uczuciowe" Leopolda Tyrmanda w interpretacji Andrzeja Kopiczyńskiego.

Od 23:00 do północy czeka nas retransmisja znakomitego koncertu z 4 lutego br. - Scena Szpilmana Jedynka Live  - Lena Ledoff i Adam Rymarz - Krzysztof Komeda - Droga do Hollywood. Koncert prowadził Paweł Sztompke.

O godzinie 23.50 usłyszymy kolejny odcinek "Siły wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności" Honore Carla. Czyta Henryk Talar.

Program 2 Polskiego Radia 

godz. 16.00 "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

Porozmawiamy z twórcami trójmiejskiej Galerii Koło, udamy się na wirtualny spacer po Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej, przypomnimy rozmowę z jednym z najwybitniejszych europejskich reżyserów teatralnych – Ivo van Hove i omówimy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.  

godz. 17.30 "O wszystkim z kulturą" – prowadzi Michał Szułdrzyński

Efektem epidemii jest egzystencjalny lęk przed śmiercią. To wielkie wyzwanie dla nauki i technologii, które - jak wielu uwierzyło - tworzymy właśnie po to, by ochroniły nas przed tym lękiem. Jednym z jego najdobitniejszych wyrazów są wszelkiego rodzaju wizje apokaliptyczne, które święcą teraz tryumfy. O splocie tych spraw porozmawiamy z socjologiem Jaremą Piekutowskim i publicystą Janem Maciejewskim.

godz. 19.15 "Książka do słuchania"

Wiktor Zborowski czyta premierowo "Boso, ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka. Warto zostać w domu i słuchać literackiej Dwójki.

godz. 19.30 "Filharmonia Dwójki"

Odtworzymy koncert z okazji 100-lecia otwarcia Filharmonii Warszawskiej (05.11.2001, Filharmonia Narodowa, Warszawa) oraz Koncert z festiwalu Chopin i jego Europa (Warszawa, Filharmonia Narodowa, 30.08.2016).

W programie:

Ignacy Jan Paderewski Koncert fortepianowy a-moll op.17, wyk. Piotr Paleczny – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord,

Emil Młynarski Symfonia F-dur op. 14 "Polonia", wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk.

Jacek Kaspszyk będzie też  telefonicznym gościem "na żywo" naszego wieczornego programu.

godz. 21.30 "Rozmowy po zmroku"

 "Nie ma o czym mówić", czyli audycja dokumentalna Aleksandry Łapkiewicz

"Nie jestem typem wspominkarza” - mówi w archiwalnym nagraniu z okresu wojny Maria Hiszpańska-Neumann. Wychodząc od tego rzeczowego, wstrząsającego nagrania, w którym artystka wspomina doświadczenia obozowe i twórczą działalność w Ravensbrück, opowiemy o jednej z najciekawszych polskich graficzek, której twórczość, pełna pytań ostatecznych, rozpięta jest między macierzyństwem a śmiercią, przedstawieniami Piety i św. Franciszka z Asyżu.

Właśnie ukazała się jej biografia "Zostały mi słowa miłości". W audycji o artystce opowiedzą Maria Czarnecka i Ewa Kiedio - autorki biografii oraz córka artystki - Bogna Neumann.

Program 3 Polskiego Radia 

W godz15.05-19.00 na antenie popołudniowe pasmo "Zapraszamy do Trójki" (prowadzenie: Patrycjusz Wyżga). W programie m.in.:

  • 16.20 – Jak wrócić teraz z Rosji do Polski samochodem  materiał Maciej Jastrzębskiego.
  • 16.35 – Pomysły na kwarantannę: ksiądz uczy (za darmo) łaciny przez Skype.
  • 16.45 – "Puls Trójki"  gość: Piotr Arak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o bezpieczeństwie finansowym oraz scenariuszach dla gospodarki polskiej i światowej po epidemii.
  • 17.10 – Indie w kwarantannie – rozmowa z Aishą Dattą z New Delhi, dziennikarką "Economic India Times".
  • 17.20 – "Biegam, bo lubię" – Paweł Januszewski i Krzysztof Łoniewski. 
  • 17.45 – "Puls Trójki" – gość: Anna Golan, psycholog, terapeuta par, o relacjach w zamknięciu  sprzeczkach i sposobach na rozładowanie napięć.
  • 18.10 – "Mini Zagadkowa niedziela" Katarzyna Stoparczyk.
  • 18.20 – Rozmowa z Polakiem z Berlina o tym, jak Niemcy radzą sobie z epidemią.
  • 18.30 – "Bardzo ważny projekt" – rozmowa Eryka Kazanowskiego z Pawłem Kolczyńskim, wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu, o antykryzysowych działaniach ARP w ramach tarczy antykryzysowej (głównie kredyty obrotowe dla średnich i dużych firm) i własnych (fundacja ARP przeznaczyła kilka mln zł dla małych firm).
  • 18.45 – Reportaż w Trójce – "Wsi spokojna, niewesoła" (przyg. Ewa Michałowska). W powiecie mławskim dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia. Ludzie stosują się do zaleceń – starają się pozostawać w domu, w miejscach publicznych zachowują stosowne odległości. Ludzie żyją spokojnie, ale złe wieści ze świata napływają…

Od godz. 19.05 do północy "Wieczór z Trójką w domu", zaprasza Piotr Stelmach.

W tym paśmie o godz. 19.50 "Mini Akademia Rozrywki", czyli najlepsze skecze wyselekcjonowane dla Państwa przez Łukasza Szweda.

O godz. 20.50 kolejny odcinek "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. W obsadzie znaleźli się młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia oraz w epizodycznej roli Seweryna Baryki – Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiadał Andrzej Brzoska.

W paśmie wieczornym (godz. 22.05-23.00) Teatrzyk Zielone Oko - remake „Gabinetu Powtórzeń” – słuchowiska Ewy Szumańskiej z lat 70.

Teatrzyk Zielone Oko – to cykl sensacyjnych słuchowisk i jednocześnie jeden z najsłynniejszych naszych tytułów, a sygnał poprzedzający każde słuchowisko nie ma sobie równych w całej historii Polskiego Radia.

Nadawanie Teatrzyku Zielone Oko powraca w samym XXI wieku po raz (co najmniej) trzeci. Tym razem będziemy prezentowali powtórki, wybranych słuchowisk z tego cyklu we czwartki, po 22.00. Na dobry początek proponujemy „Gabinet Powtórzeń”, remake słuchowiska Ewy Szumańskiej z lat 70.

Sama historia premiery tego remake’u należy także do ciekawszych. Został on zrealizowany „na żywo” na 18. Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. I był to precedens. Nigdy wcześniej w Sopocie nie podejmowaliśmy się podobnej próby, ale mieliśmy już za sobą spore doświadczenie dzięki całej serii przedstawień Teatrzyku Zielone Oko w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Tamten eksperyment odbywał się podczas poprzedniego powrotu Teatrzyku na trójkową antenę.

„Gabinet Powtórzeń” realizowaliśmy w nietypowych warunkach, stanowił on jedynie uzupełnienie programu towarzyszącego Festiwalowi. Gościliśmy w zabytkowym Dworku Sierakowskich, siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Nie liczyliśmy na wielką publiczność, tymczasem zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania i nie wszyscy chętni zmieścili się w niedużej salce Dworku.

Reżyserię powierzyliśmy debiutującemu w Teatrze Polskiego Radia reżyserowi z Sopotu – Adamowi Nalepie. W obsadzie znaleźli się słynni, doświadczeni aktorzy – Dorota Landowska, Andrzej Mastalerz i Marcin Troński oraz znacznie młodsi – Marcin Hycnar i Szymon Piotr Warszawski. Przy fortepianie improwizował mistrz – Włodek Pawlik.

Publiczność zapewne przyciągnęły także: nazwisko autorki (słynnej „Młodej Lekarki) oraz mit Teatrzyku Zielone Oko.

Słowo mit jest uzasadnione. Pierwsze słuchowisko TZO nadane było w Trójce w kwietniu 1967 roku, a więc cykl jest młodszy od Trójki zaledwie o 5 lat. Nadajemy „Gabinet Powtórzeń” na tydzień przed naszymi 58. urodzinami.

Na słuchowiska Teatrzyku Zielone Oko zaprasza Barbara Marcinik, która kolejnej nocy (z czwartku na piątek, 27.03, g. 0-2) będzie celebrować Międzynarodowy Dzień Teatru 2020.

Czwórka

Czwartek w Czwórce upłynie m.in. pod znakiem gotowania, które poprawia humor, kultury, w której możesz uczestniczyć online oraz ćwiczeń spalających tłuszcz.

W audycji "Czat Czwórki" - z zaproszonymi gośćmi - spróbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie powinny być etyczne postawy osób objętych kwarantanną i z jakimi  moralnymi dylematami zmagają się pacjenci z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa.

Po godz. 17.00 zapraszamy na "TOP". Tym razem zwiedzimy wirtualnie brytyjski Parlament i sprawdzimy, jak działa aplikacja "Ćwiczenia spalające tłuszcz"

W "Strefie Prywatnej" podpowiemy natomiast, jak wyćwiczyć i wzmocnić subiektywne poczucie szczęścia.

Polskie Radio Dzieciom

Od godziny 15.00 do 17.00 zapraszamy na Popołudnik (prowadzi Marcin Kusy) - Gościem telefonicznym będzie Staś Kukulski, 12-letni wokalista, uczestnik The Voice Kids oraz laureat I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Uczy się śpiewać i grać na skrzypcach od 5 roku życia.
Rozmawiać będziemy o jego najnowszej piosence "Kim jesteś". To autorski singiel Staśka, który powstał w ramach nagrody specjalnej otrzymanej w 40. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.
Po godzinie 16.00, jak co czwartek, kolejne wydanie "Listy Przebojów Polskiego Radia Dzieciom".
"Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom" to audycja pełna hitów muzycznych dla najmłodszych. Co tydzień w czwartki o godzinie 16.00 Marcin Kusy, dziennikarz muzyczny, prezentuje dziesięć przebojowych piosenek, które dzięki głosom słuchaczy mogą wspiąć się na szczyt listy lub spaść na niższe pozycje.
W każdym wydaniu notowania prezentujemy też dwie nowości, które mają szansę znaleźć się w głównym notowaniu.
16:30 Języki obce - Nie wychodząc z domu i słuchając Polskiego Radia Dzieciom można uczyć się języków obcych. W poniedziałki i środy języka angielskiego, we wtorki niemieckiego, w czwartki francuskiego, zaś w piątki języka włoskiego.
Lekcje języków obcych przygotowywane są we współpracy z Instytutem Francuskim i Włoskim Instytutem Kultury. Codziennie usłyszeć można premierową lekcję, zaś na stronie Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można wszystkie archiwalne audycje. 
W ten czwartek słuchając języka francuskiego, nauczymy się słów związanych z hobby i zajęciami dodatkowymi takimi jak malarstwo, koszykówka, informatyka, przy okazji ucząc się dni tygodnia.
Polskie Radio Chopin

O godzinie 15.00 w audycji "Chopin live" Róża Światczyńska przedstawi sylwetkę koreańskiego pianisty młodego pokolenia, zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Seong-Jin Cho.
Usłyszymy nie tylko dzieła Chopina, ale również innych wybitnych romantyków – Liszta i Schumanna. Seong-Jin Cho poruszył nie tylko środowisko muzyczne – pianista otrzymał w Polsce również Medal Młodego Pozytywisty – odznaczenie dla zasłużonych ludzi kultury i nauki.

O godzinie 22.00 audycja "Czarne na białych" Jakuba Puchalskiego poświęcona będzie Witoldowi Małcużyńskiemu. 
Artysta w okresie powojennym zdobył opinię jednego z najwybitniejszych pianistów i rozwinął wielką, światową karierę. Gra Małcużyńskiego po latach może być w wielu aspektach dyskusyjna, ale wciąż pozostaje poruszająca.

Zapraszamy! #Zostańwdomu z Polskim Radiem!
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU