Polskie Radio
Section05
Joanna Sławińska

Reżyser, który grał u największych. Jerzy Skolimowski urodzinowo

- Jeden z moich dziadków był carskim generałem. Ożenił się z polską pianistką i wyniknęło z tego związku kilkoro dzieci, między innymi moja matka. Ta domieszka rosyjskiej krwi, te szeroko rozstawione kości policzkowe prawdopodobnie powodują to, że amerykańscy casting agents widzą mnie jako Rosjanina - mówił Jerzy Skolimowski (rocznik 1938) w archiwalnym wywiadzie Joanny Sławińskiej dla radiowej Jedynki, który przypomnieliśmy w dniu jego urodzin (5.05).
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski kino Joanna Sławińska premiera FILM aktorzy Cannes festiwal filmowy Włochy

Jerzy Skolimowski: odmówiłem w Hollywood filmu z Garym Oldmanem

- To miał być film na podstawie dość parszywej książki, kategorii C albo jeszcze gorzej. Dotyczyło to morderstw na tle seksualnym i rzecz działa się w Wiedniu na przełomie XVIII i XIX wieku. Miałem sobie sam napisać scenariusz. Zachęcony siedmiocyfrową kwotą, zabrałem się za pisanie. Coś zaczęło mi się nawet wykluwać, ale zawsze u podstaw tego wszystkiego leżała ta straszna książka. W końcu powiedziałem mojemu agentowi, że nie chcę tego robić - mówił reżyser Jerzy Skolimowski.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski Joanna Sławińska kino FILM Cannes

"Retro Warszawa". Wystawa jak portal do dawnego świata

Podróż w czasie, spacer po pełnej gwaru, muzyki i kolorów Warszawie z czasów 20-lecia międzywojennego to możliwość, jaką daje pierwsza wystawa stałej galerii poświęconej immersyjnej sztuce cyfrowej, czyli pozwalającej zanurzyć zmysły w cyfrowo tworzonej rzeczywistości. Wystawa zatytułowana "Retro Warszawa" prezentowana jest w dawnej Fabryce Norblina.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Joanna Sławińska

Premiera filmu "Marzec '68". Miłość na tle społecznego i politycznego napięcia

Film w reżyserii Krzysztofa Langa to burzliwa historia Marca '68 ukazana z perspektywy młodych ludzi. Głównych bohaterów - Hanię i Janka połączyła trudna miłość i muszą oni odnaleźć się w atmosferze pełnej społecznego i politycznego napięcia. Kinowa premiera obrazu "Marzec'68" będzie miała miejsce w najbliższy piątek, 25 marca. 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM premiera Ireneusz Czop historia Polski Joanna Sławińska