Polskie Radio
Section05
Joanna Sławińska

"W teatrze przemocy". Dzieci-żołnierze ze złamanym życiem

- Pierwsze i najważniejsze pytanie, które się pojawia, kiedy spotykamy postać Dominica Ongwena, brzmi: czy można sądzić go za wszystkie jego czyny, mając na uwadze to, że został jako dziewięciolatek porwany i zindoktrynowany - mówi operator filmowy Kacper Czubak. Nasz gość jest współautorem filmu dokumentalnego "W teatrze przemocy" opowiadającego historię człowieka, który jako dziecko siłą został wcielony do jednostki terrorystycznej.
Zobacz więcej na temat:  dzień dziecka kino film dokumentalny Joanna Sławińska

"Solaris mon amour" - osobista opowieść inspirowana powieścią Lema

Powieść "Solaris" Stanisława Lema od wielu lat stanowi źródło inspiracji dla innych twórców. Po wydane w 1961 roku dzieło sięgnął niedawno również Jakub Mikurda. Efektem jego pracy jest film dokumentalny "Solaris mon amour". W obrazie autor wykorzystał archiwalne materiały Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz pierwszych radiowych adaptacji powieści Lema.
Zobacz więcej na temat:  film polski Stanisław Lem kino Joanna Sławińska Jakub Mikurda

"Trzymam się burty i płynę". Jan Englert ponownie w głównej roli filmowej

- Kocham kamerę. Tylko ci, którzy stoją za kamerą, nie zawsze kochają mnie. Przez dobrych naście lat nie miałem żadnych ofert filmowych. Były tylko epizody - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Englert. Kilka dni temu rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Skrzyżowanie", w którym gra główną rolę. Znany aktor wciela się w postać emerytowanego ordynatora.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Jan Englert

Zakończyły się zdjęcia do serialu "Rojst Millenium". Holoubek: jest tam skok w niedaleką przeszłość

Jan Holoubek zaczynał jako autor zdjęć do cudzych filmów, ale już wtedy myślał o reżyserii. I choć bał się tego zawodu wielokrotnie udowodnił, że jest znakomitym reżyserem. Uznanie zdobył m.in. dwoma sezonami serialu "Rojst", a niedawno zakończył zdjęcia do trzeciego sezonu pt. "Rojst Millenium". 
Zobacz więcej na temat:  kino film polski festiwal filmowy reżyser Joanna Sławińska serial

O sprawach ostatecznych w polskim kinie. Zanussi: "jesteśmy zdani na niepewność"

Dwie polskie premiery tygodnia zasługują na szczególną uwagę. Łączy je temat spraw ostatecznych: śmierci i ciężkiej choroby, tego, co ważne poza światem materialnym i sukcesem. Filmy "Prawdziwe życie aniołów" oraz "Liczba ostateczna" mówią o tym jednak w odmienny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Krzysztof Zanussi Krzysztof Globisz film polski KULTURA Kinga Preis Anna Dymna

Noc Oscarowa: "IO" bez statuetki, "Wszystko wszędzie naraz" z siedmioma nagrodami

Za nami 95. ceremonia wręczenia Oscarów. Tryumfatorem tegorocznej gali była produkcja "Wszystko wszędzie naraz", która zdobyła siedem statuetek. Wyróżnienia nie otrzymał niestety "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Przebieg ceremonii śledziliśmy na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Joannie Sławińskiej i Pawłowi Sztompke towarzyszyli krytycy i filmoznawcy oraz producent filmowy Sean Bobbitt.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Paweł Sztompke Oscary FILM kino

Reżyser, scenarzysta i malarz. Radiowy portret Jerzego Skolimowskiego

Jerzy Skolimowski jest nie tylko wielką postacią polskiego kina, ale też człowiekiem uzdolnionym w wielu innych kierunkach. Poza reżyserią i pisaniem scenariuszy twórca nominowanego do Oscara filmu "IO" zajmuje się również m.in. malarstwem; ponadto artysta wielokrotnie stawał przed kamerą, występując w produkcjach cenionych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Jerzy Skolimowski film polski kino

"Filip" w kinach. Eryk Kulm: wszyscy jesteśmy trochę takimi Filipami

Od dziś w kinach oglądać możemy jedną z ważniejszych polskich premier tego roku - film "Filip" na podstawie książki Leopolda Tyrmanda. Obraz Michała Kwiecińskiego nagrodzono Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni, a odtwórca tytułowej roli, Eryk Kulm, otrzymał za tę kreację prestiżową nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino premiera Titanic Eryk Kulm Michał Kwieciński