Polskie Radio

"Zostań w domu". Polskie Radio proponuje na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 17:19
W dniu śmierci Krzysztofa Pendereckiego anteny Polskiego Radia zapraszają do wysłuchania audycji poświęconych temu wybitnemu twórcy. Za pośrednictwem Polskiego Radia można również uczestniczyć w rekolekcjach i nabożeństwach. Sprawdź co mamy dla Ciebie #Zostańwdomu z Polskim Radiem!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

KRZYSZTOF PENDERECKI - WSPOMNIENIE NA ANTENACH POLSKIEGO RADIA

Program 1 Polskiego Radia 

Krzysztofa Pendereckiego będziemy wspominać w radiowej Jedynce w audycji  "Kulturalna Jedynka" Anny Stempniak, godz. 22.00-23.00.

Archiwalnej rozmowy z Mistrzem będzie można wysłuchać w programie  "Koncert chopinowski" (Adam Rozlach, godz. 23.00-24.00).

Program 2 Polskiego Radia 

Południowe pasmo niedzielne, w godz. 10.00 do 14.00 w całości poświęcone zostało Krzysztofowi Pendereckiemu. Prowadzenie: Andrzej Sułek.

Na godzinę 16.00 Dwójka zaprasza na słuchowisko „Czarna maska” wg Gerharta Hauptmanna w reż. Jana Warenyci. 

Dramat Gerharta Hauptmanna jest literackim pierwowzorem libretta opery Krzysztofa Pendereckiego. Akcja toczy się w 1662 roku, po trzydziestu latach wojen religijnych. 

Wieczorna "Filharmonia Dwójki" , godz. 19.00 – 22.00 poświęcona będzie żegnanemu dziś Mistrzowi. Przedstawiona będzie pierwsza w historii rejestracja Pasji wg Św. Łukasza - interpretacja nagrana w Krakowie w kwietniu 1966, niespełna miesiąc po prawykonaniu dzieła w katedrze w Munster w Niemczech.

Krzysztof Penderecki Passio et mors Domini nostri Iesu Christi secundum Lucam, wyk. Stefania Woytowicz - sopran, Andrzej Hiolski - baryton, Bernard Ładysz - bas, Leszek Herdegen - recytator, Chór Chłopięcy i Mieszany Filharmonii Krakowskiej Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, dyr. Henryk Czyż.

O godzinie 22.00 "Wieczór płytowy". Prowadzący Przemek Psikuta otworzy audycję płytą z II koncertem skrzypcowym Pendereckiego "Metamorfozy" -

Anne-Sophie Mutter, London Symphony Orchestra, Krzysztof Penderecki – 1997 Deutsche Grammophon.

Od poniedziałku, 30.03, przez cały nadchodzący tydzień w godz.12.45 – 13.00 w Dwójce do wysłuchania będą "Głosy z przeszłości" z Krzysztofem Pendereckim. Jest to nagranie Agaty Kwiecińskiej z 2013 roku.

Program 3 Polskiego Radia

 O godzinie 19.05 w Radiowej Trójce zapraszamy do wysłuchania III Symfonii (Symfonia Pieśni Żałobnych) pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbył się 29 listopada 2014 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie i był częścią wieczoru, na który złożyły się także "48 Responses To Polymorphia" w wykonaniu Jonny’ego Greenwooda (Radiohead)

CZWÓRKA

W audycji "Hrapkowidz", o godzinie 14.10 - zapraszamy do wysłuchania rozmowy z krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem na temat twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Muzykę tego kompozytora można usłyszeć m.in. w filmach "Lśnienie" Kubricka i "Katyń" Andrzeja Wajdy.

POLECAMY TAKŻE:

Program 1 Polskiego Radia  - NIEDZIELA

W audycji "Czas Pogody" (10:00 - 12:00) Zbigniew Krajewski przypomni słuchaczom o akcji skierowanej szczególnie do seniorów -  "Nie wychodź z domu". Namawiamy do ostrożności w tym trudnym czasie, który jest jeszcze trudniejszy dla osób starszych i ograniczonych ruchowo. Jak w tej sytuacji można pomóc? Odpowiedź jest prosta - pamiętając o takich osobach i dzieląc się swoim czasem, robiąc zakupy, idąc do apteki lub wyprowadzając psa - jak to działa i sprawdza się na stołecznym Powiślu opowie wolontariusz akcji Sąsiedzi Sąsiadom.

W audycji znajdzie się również najnowszy raport zdrowotny, a dla rozweselenia - kabaretowe perełki z archiwum Teresy Drozdy i aria wybrana przez Kazimierza Kowalskiego.

O 14:10 na antenie Jedynki pojawi się Iga Niewiadomska prezentując słuchaczom wybrane przez nich piosenki. Będzie można przekazywać życzenia od słuchaczy dla słuchaczy - telefoniczne, SMSowe i przez FB.

O 17:10 "Spacer z kulturą" Doroty Truszczak, którego wiodącym tematem będzie akcja #zostanwdomuzkulturą. Dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski oraz Joanna Bancerowska  opowiedzą o propozycjach  na stronie  internetowej NCK , m.in.:  Katyń i Smoleńsk - wystawa wirtualna w sieci; webinaria NCK, promowanie czytelnictwa - z  Biblioteki Katyńskiej NCK seria  katyńska w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą zbrodni katyńskiej, debata on-line dotycząca 11 listopada, konkurs z nagrodami  na przekład staropolskiego wiersza na współczesną polszczyznę oraz ETNOPolska – projekt wsparcia dla  organizatorów i twórców kultury w małych ojczyznach.

Pomiędzy 18:00 a 19:00 Jedynka rozpoczyna cykl słuchowisk Teatru Polskiego Radia "Dzieci bliżej historii". Słuchowiska opowiadają o najważniejszych wydarzeniach w naszej historii, o wybitnych Polakach - pisarzach, dowódcach, naukowcach. Cykl jest realizowany przez Teatr Polskiego Radia we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Pierwszym z kolei będzie słuchowisko Wacława Holewińskiego pt.: "Nie tknął mnie nikt” w reżyserii Janusza Kukuły.

Słuchowisko poświęcone jest historii Powstania Styczniowego. Bohaterami są Dimitrij Łosiew pułkownik rosyjskiej żandarmerii oraz Ludwik Zwierzdowski ps. „Topór”. Ten ostatni był ważną postacią Powstania Styczniowego.

W lutym 1864 roku Topór opracował plan zajęcia Opatowa. Bitwa, stoczona 21 lutego 1864 roku, zakończyła się porażką wojsk powstańczych. Zwierzdowski ranny w potyczce zdołał wycofać się, lecz już następnego dnia został pojmany przez patrol kozacki i powieszony na rynku w Opatowie. Miał 34 lata.

Narratorem słuchowiska jest czternastoletni Max, uczeń rekonstruujący w swojej głowie kilka ostatnich godzin życia Ludwika Zwierzdowskiego, jego rozmowę z pułkownikiem Dimitrijem Łosiewem, w której obaj prezentują racje swoich narodów, tłumaczą własne postawy, zastanawiają się nad przyszłością zarówno Polski, jak i Rosji. To także refleksja nad odwiecznym pytaniem: „bić się czy nie bić”, a także nad tym, czy są ważniejsze sprawy w życiu narodów od wolności.

Słuchowisko jest dokonaną przez Wacława Holewińskiego adaptacją jednego z jego opowiadań zawartych w tomie „Nie tknął mnie nikt”.

Program 2 Polskiego Radia - NIEDZIELA 

17.00 – "Płytomania" – audycja Jacka Hawryluka, a w niej m.in.: pojedynek tenorów – Francuza Benjamina Bernheima i Niemca Daniela Behle’a i początek nowej serii płyt z muzyką Bogusława Schaeffera.

19.00 – "Dawno niedawno" – tym razem o nietypowej porze Magdalena Łoś rozpoczyna muzyczne przygotowania do czasu Pasji i Zmartwychwstania. W programie: Ludwig van Beethoven Chrystus na Górze Oliwnej op. 85, wyk.  Simona Houda-Šaturová  – sopran, Tanja Baumgartner  –  mezzosopran, Andrew Richards  – tenor, Wojciech Drabowicz  –  baryton, Piotr Nowacki  –  bas Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Lawrence Foster (11 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Teatr Wielki - Opera Narodowa, 6.04.2007); 

Giovanni Battista Pergolesi Stabat Mater, wyk. Sandrine Piau – sopran, Christopher Lowrey – kontratenor, Les Talens Lyriques, dyr. Christophe Rousset; François Couperin Leçons de ténèbres (fragmenty), wyk. Caroline Mutel,  Karine Deshayes – soprany, Les Nouveaux Caractères, dyr.  Sébastien d'Hérin; Nikolaus Bruhns De Profundis, wyk. Stephan MacLeod – bas, Ricercar Consort, dyr. Philippe Pierlot

Program 3 Polskiego Radia - NIEDZIELA

Od godziny 20.00 zaprasza "SCENA TEATRALNA TRÓJKI" – premiera „Pogodzić się ze światem” na podstawie tekstów Edwarda Stachury

Pomysł, by powstało dla Sceny Teatralnej Trójki słuchowisko  na podstawie tekstów Edwarda Stachury, narodził się podczas naszego spotkania z Wojciechem Fułkiem 24 lipca ubiegłego roku, w 40. rocznicę śmierci Steda. Wojciech Fułek, autor sztuk radiowych, przystąpił od razu do tworzenia tego scenariusza i po niecałym roku otrzymaliśmy słuchowisko wyreżyserowane w Teatrze Polskiego Radia przez Janusza Kukułę.

Oto, co autor słuchowiska napisał o swoim pomyśle:

„Pogodzić się ze światem” jest to adaptacja ostatniego tekstu Stachury, tłumacza,  poety i barda, autora m.in. „Całej Jaskrawości” czy „Wszystko jest poezją”. Po tragicznym wypadku, w którym stracił prawą  rękę, Edward Stachura pisał – niemal do końca  swojego życia – dziennik „Pogodzić się ze światem” – wstrząsający dokument bezradności człowieka w zderzeniu z  obezwładniającą, paraliżującą zmysły chorobą.

Jest to jednak również swoista spowiedź i testament  pisarza oraz dowód na jego rozpaczliwą walkę  o samego siebie – do ostatniego oddechu. Walkę przegraną, którą przerwała samobójcza śmierć 24 lipca 1979 roku.

Słuchowisko „Pogodzić się ze światem”  zostało stworzone jako  próba rozmowy  Edwarda Stachury  z matką oraz ze swoim młodszym alter ego.  Muzycznie ilustrują je  piosenki, które na pewno przyczyniły się  również do popularyzacji jego twórczości. Oprócz piosenek nagranych przez Mirosława Czyżykiewicza, Marka Gałązkę  oraz przyjaciela  poety -  reżysera i kompozytora, Jerzego Satanowskiego - wykorzystano też oryginalne wykonania autorskie, zrealizowane  w latach 70.  specjalnie dla Programu 3 Polskiego Radia.  

Premierę tradycyjnie poprzedzi rozmowa Barbary Marcinik z autorem słuchowiska.

Wojciech Fułek – „Pogodzić się ze światem”

Reżyseria – Janusz Kukuła

Realizacja dźwięku – Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne – Krzysztof Kasiński

Występują: Teresa Lipowska, Krzysztof Gosztyła, Marcin Przybylski.

CZWÓRKA - NIEDZIELA

O 20.05 zapraszamy na rozmowę na temat męskiej modlitwy, czyli rekolekcji dla mężnych. W audycji "Muzyka dobrego słowa" opowie o nich o. Michał Legan i Ewelina Zamojska. 
W "Nocnych Cz@tach" po godz. 21.00 porozmawiamy o wiarze w czasach zarazy – czy spadło na nas fatum czy może rozbrzmiewa wołanie Opatrzności? Czy poza depresyjnym czasem kwarantanny i izolacji społecznej można szukać jakiś pozytywnych aspektów naszej codzienności? Jak przeżyć i najlepiej wykorzystać dany nam czas? Paradoksalnie, w epidemii można dostrzec działanie Boga i spróbować zrozumieć jego cel. Jak się okazuje niekorzystne okoliczności pandemii można przeżyć owocnie dla własnego ducha.

Odkryć dodatkowy wymiar rzeczywistości, który zazwyczaj przysypany jest zbyt dużą ilością zajęć. Jak to zrobić? Zapytamy o rady dominikanina o. Tomasza Grabowskiego. 

Polskie Radio Dzieciom - NIEDZIELA

W samo południe od godziny 12.00 do 13.00 zapraszamy na "Zwierzyniec" (prowadzi Pascal Kaczorowski) - W programie wzbijemy się w powietrze na skrzydłach naszej wyobraźni, ku podniebnej krainie, aby przyjrzeć się ptakom, ponieważ już pierwszego kwietnia obchodzimy Dzień Ptaków. To świetna okazja, aby dowiedzieć więcej o władcach przestworzy.

Po południu od godziny 17.00 do 18.00 "Kulturoteka" (prowadzi Martyna Chuderska) - Co tydzień, w niedzielę, dostarczamy dużej porcji kulturalnych ciekawostek. Dziś przyjrzymy się słynnej sztuce "Dziadek do orzechów". 

7 marca odbyła się premiera tego spektaklu dla dzieci w Teatrze Baj. Dzięki wykorzystaniu różnych technik teatralnych oraz współczesnemu spojrzeniu twórców spektaklu na znaną z opowiadania E. T. A. Hoffmanna historię przenosimy się do świata snu i wyobraźni. O spektaklu opowie gość telefoniczny reżyserka Ewa Piotrowska. 

Polskie Radio Chopin - NIEDZIELA

W oczekiwaniu na tegoroczny turniej pianistyczny, co tydzień Artur Bielecki przypomina uczestników ubiegłych edycji. W najbliższej audycji "Wokół Wielkiego Konkursu" o godzinie 7.00 autor zaprezentuje nagrania trzech wyróżnionych pianistów I Konkursu Chopinowskiego – Henryka Sztompki, Stanisława Szpinalskiego i Grigorija Ginzburga.

Bohaterem audycji Anny Skulskiej "Laureaci nagród specjalnych Konkursów Chopinowskich" o godzinie 8.00 będzie Ivo Pogorelić, chyba najbardziej sensacyjny przegrany w całej historii Konkursu Chopinowskiego, artysta, który współcześnie wzbudza jeszcze skrajniejsze emocje wśród słuchaczy niż podczas pamiętnego Konkursu z 1980 roku.

Dariusz Marciniszyn z naszych przepastnych archiwów radiowych wybrał dla słuchaczy nagrania dzieł Chopina w wykonaniu laureata V nagrody XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985) Jeana Marca Luisada. Z Archiwum Polskiego Radia, początek o godzinie 22:00.

Zapraszamy! #Zostańwdomu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak