Polskie Radio
Section05
Adam Rozlach

Adam Rozlach o Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga: nie ma już "turystów konkursowych"

- Nie ma już w konkursach - także Chopinowskim czy Wieniawskiego - turystów konkursowych, którzy jeżdżą od konkursu do konkursu, grają tak średnio albo byle jak i jadą na następny konkurs. Oczywiście odpadają po pierwszym etapie. Teraz uczestnicy są bardzo dobrze przygotowani - tak Adam Rozlach ocenił poziom XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Zobacz więcej na temat:  Róża Światczyńska dyrygent Katowice Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga Dwójka Adam Rozlach muzyka klasyczna Filharmonia Śląska w Katowicach

"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Część 1 i 2 [POSŁUCHAJ]

W dwóch audycjach usłyszeliśmy poematy nocy autorstwa Fryderyka Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Zmarły w 2021 roku brazylijski artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Adam Rozlach przypomniał Nokturny z opusów 9, 15, 27 i 32 (19.11) oraz 37, 48, 55 i 62 (26.11) w interpretacji Freirego nagrane w 2009 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin Nelson Freire

"Koncert Chopinowski". Utwory Chopina zagrał Eric Guo, zwycięzca prestiżowego konkursu na instrumentach historycznych

Na zakończenie audycji podsumowujących II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, który odbywał się w zeszłym miesiącu w Warszawie, Koncert fortepianowy e-moll op. 11 zagrał zwycięzca konkursu, kanadyjski pianista Eric Guo, z towarzyszeniem Orkiestry Historycznej pod dyrekcją Vaclava Luksa. Nagranie powstało podczas finałowych przesłuchań w Sali Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Polskie Radio Eric Guo

Maraton Chopinowski Polskiego Radia. "W twórczości Chopina jest dużo melancholii"

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości już po raz drugi stał się okazją do muzycznego świętowania. Za nami blisko 27 godzin wydarzenia, na które złożyło się 11 koncertów. To również szereg dyskusji nad istotą twórczości Chopina. Twórczości "pełnej melancholii, ale i pozytywnych emocji".
Zobacz więcej na temat:  Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin muzyka klasyczna 11 listopada Święto Niepodległości Adam Rozlach Janusz Olejniczak

"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina na instrumentach historycznych w wykonaniu Martina Noebauera [POSŁUCHAJ]

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia zagrał - wyróżniony w II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych - austriacki pianista Martin Noebauer. W jego wykonaniu usłyszeliśmy: Poloneza B-dur op. 71 nr 2, Mazurka cis-moll op. 50 nr 3 oraz Sonatę h-moll op. 58, utwory zagrane w I i II etapie Konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Martin Nöbauer Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Polskie Radio

Koncert Chopinowski. Jak zagrał Piotr Pawlak, laureat prestiżowego konkursu na instrumentach historycznych? [POSŁUCHAJ]

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia zagrał laureat II nagrody II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - pianista Piotr Pawlak. W jego wykonaniu usłyszeliśmy wybrane utwory, które wykonywał podczas I i II etapu Konkursu. Zabrzmiał Polonez "Pożegnanie Ojczyzny" M. K. Ogińskiego, Walc Es-dur op. 18 oraz Mazurek a-moll op. 17 nr 4 połączony z Sonatą b-moll op. 35, oczywiście F. Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Adam Rozlach Piotr Pawlak

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Kto zagra w II etapie?

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych trwa w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W niedzielę (8 października) odbyły się ostatnie przesłuchania I etapu. Późnym wieczorem poznaliśmy piętnastu uczestników zakwalifikowanych do II etapu. Swoimi przemyśleniami podzielił się ze słuchaczami Adam Rozlach. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Adam Rozlach Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

"Koncert Chopinowski": kompozycje Fryderyka Chopina na instrumentach historycznych [POSŁUCHAJ]

W przypadającym na Międzynarodowy Dzień Muzyki wydaniu "Koncertu Chopinowskiego" usłyszeliśmy kolejne pieśni Fryderyka Chopina w wykonaniu Olgi Pasiecznik (sopran) i Mariusza Godlewskiego (baryton), a Tomasz Ritter, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, zagra dwa Nokturny na kopii pianoforte Grafa z ok. 1819 r.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin

"Klasyczne Lato z Radiem" na 61. Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim

W ostatnim odcinku tegorocznej odsłony "Klasycznego Lata z Radiem" Adam Rozlach wybrał się do Kudowy-Zdroju, gdzie od ponad 60 lat organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski. Należy on do najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. Tu prezentowana jest twórczość wybitnego polskiego kompozytora - Stanisława Moniuszki. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna opera Stanisław Moniuszko Kudowa-Zdrój Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski

"Klasyczne Lato z Radiem" 2023. Relacja z 56. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

"Klasyczne Lato z Radiem" zawitało do Krynicy-Zdroju, gdzie od 12 do 19 sierpnia trwał 56. Festiwal im. Jana Kiepury. - Festiwal ten może poszczycić się wieloma imprezami. Tak muzycznymi, jak również towarzyskimi. (...) To, co zakładałem w końcowej fazie konstruowania repertuaru, udało mi się prawie w stu procentach - mówi prof. Tadeusz Pszonka. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Kiepura Adam Rozlach muzyka klasyczna opera Krynica-Zdrój

Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Dobiegła końca 78. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W Klasycznym "Lecie z Radiem" Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali to wydarzenie. Zaprosiliśmy też na rozpoczynające się w nowym tygodniu dwa znaczące letnie święta muzyczne: Festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie oraz Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Duszniki-Zdrój

"Warto tutaj być". Adam Rozlach o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju

W Dusznikach-Zdroju trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Każdego roku swoją obecnością uświetniają go pianiści utytułowani oraz ci, którzy dopiero wstępują w szeregi pianistów najwybitniejszych. Ich występy, które potrwają do 12 sierpnia, śledzi Adam Rozlach. - Jest tu dużo, dużo muzyki. Występują ci dojrzali, utytułowani pianiści, ale także ci młodzi. To naprawdę ogromny walor - podkreśla dziennikarz radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Adam Rozlach Duszniki-Zdrój muzyka klasyczna Festiwal Chopinowski