Polskie Radio
Section05

Adam Rozlach

"Chopin i jego Europa" 2024. Festiwal, który jest w stanie zadowolić różne strony zainteresowane muzyką

- "Chopin i jego Europa" jest bardzo pojemną nazwą. Mieści się w niej wielu kompozytorów, wiele instrumentów, wiele utworów - wskazał w audycji "Letnisko" Adam Rozlach, redaktor Polskiego Radia. Trwa 20. edycja tego Międzynarodowego Festiwalu. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Chopin i jego Europa i reszta świata".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Chopin i jego Europa 2024 Ula Kaczyńska Rafał Sławoń muzyka klasyczna

Stanisław Leszczyński: muzycy mają poczucie współtworzenia programu festiwalu "Chopin i jego Europa"

Stanisław Leszczyński, twórca i dyrektor artystyczny jubileuszowego, XX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa" odwiedził studio Klasycznego "Lata z Radiem". Nasz gość omówił cały program, a następnie zaprosił słuchaczy na koncerty, które odbywać się będą w pierwszym z trzech tygodni trwania festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2024 Stanisław Leszczyński

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Jakie wydarzenia zaplanowano?

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy to jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń Małopolski. Od 10 do 17 sierpnia najlepsi muzycy i wyjątkowi soliści zaprezentują swoje możliwości w ariach operowych i operetkowych, a także w muzycznych nowościach. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Paderewski na Ujazdowie Festiwal im. Jana Kiepury

Festiwal "Muzyczne Ogrody" po raz 24. w Warszawie. Co jeszcze w programie?

W pierwszą niedzielę lipca rozpoczęliśmy X Klasyczne Lato z Radiem. W audycji zaprosiliśmy na letnie koncerty organowe w m.in. Gdańsku-Oliwie i Jastrzębiej Górze oraz na trwający w Warszawie, już 24. Festiwal "Ogrody Muzyczne". Naszym gościem był Łukasz Strusiński, dyrektor artystyczny warszawskiego festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem muzyka klasyczna Łukasz Strusiński Festiwal Ogrody Muzyczne

"Koncert Chopinowski": dzieła Fryderyka Chopina w interpretacji Andrzeja Czajkowskiego

W audycji z 23 czerwca usłyszeliśmy obszerne fragmenty występów Andrzeja Czajkowskiego (1935-1982) w ramach V Konkursu Chopinowskiego (1955). Z ogromnym powodzeniem grał wtedy m.in. Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Impromptu Ges-dur op. 51, Poloneza - Fantazję As-dur op. 61 oraz Preludium cis-moll op. 45. W audycji z 30 czerwca można było posłuchać Scherza E-dur op. 54 kończącego jego występ w II etapie konkursu i Koncertu f-moll op. 21, który pianista wybrał do finałowego etapu. Towarzyszyła mu wtedy Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna muzyka fortepianowa

Chopinowskie dzieła w interpretacji Tatiany Szebanowej

W audycji "Koncert Chopinowski" można było usłyszeć: Bolero C-dur op. 19, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22, Balladę g-moll op. 23 oraz dwa Polonezy stanowiące opus 26, w tonacjach cis-moll i es-moll w interpretacji rosyjskiej pianistki, laureatki II nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1980) Tatiany Szebanowej (zmarła w 2011 roku).
Zobacz więcej na temat:  Tatiana Szebanowa Fryderyk Chopin muzyka klasyczna

"Koncert Chopinowski": Józef Hofmann i jego interpretacje dzieł Chopinowskich

Bohaterem kolejnego wydania audycji był Józef Hofmann. Usłyszeliśmy, nagrany w 1903 roku, pierwszy Chopinowski utwór pianisty - Poloneza A-dur op. 40 nr 1 - oraz Koncert e-moll op. 11 zarejestrowany podczas koncertu transmitowanego przez amerykańską stację radiową 13 marca 1938 roku. Soliście towarzyszyła wtedy Nowojorska Orkiestra Filharmoniczna pod dyrekcją Johna Barbirollego.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Fryderyk Chopin Józef Hofmann muzyka fortepianowa

Czas szkoły średniej i matury. Dlaczego z sentymentem wracamy do czasów szkolnych?

Maj to nie tylko kwitnące rośliny, ale również czas egzaminu dojrzałości. Z czym kojarzy nam się matura i koniec szkoły średniej? W audycji "Dwie do setki" Magdalena Zawadzka, Jerzy Satanowski, dr hab. Jacek Dobrowolski, Adam Rozlach i Kaja Tomczyk podzielili się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Czok Roch Siciński Magdalena Zawadzka Jerzy Satanowski Jacek Dobrowolski Kaja Tomczyk matura szkoła średnia edukacja KULTURA