Polskie Radio

Demencja dziecięca. Podłoże, diagnostyka i terapia

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 06:50
8 marca prezydent Andrzej Duda nazwał problemy chorych na choroby rzadkie oraz chorych onkologicznych – priorytetami zdrowotnymi naszego państwa. Kilka dni później najważniejsze stały się wyzwania COVID-19 koncentrujące uwagę mediów, partii politycznych i budzące niepokoje wielu z nas.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Africa Studio

Jednocześnie stan pandemii nie wstrzymał postępu żadnej z innych, zagrażających życiu, chorób. Nadal  potrzebna jest możliwie najskuteczniejsza diagnostyka, dostęp do terapii i rehabilitacji pacjentów z chorobami rzadkimi z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa epidemicznego.

13 maja odbyła się w internecie kolejna debata ekspertów Medycznej Racji Stanu - tym razem poświęcona sytuacji chorych w Polsce na choroby rzadkie i ultrarzadkie w czasach pandemii.

Gościem audycji będzie profesor Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska z Kliniki Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, z którą porozmawiamy o sytuacji dzieci chorych na choroby neurologiczne - szczególnie na "demencję dziecięcą", czyli CLN2 (Ceroidolipofuscynozę) - genetyczną chorobę diagnozowaną najwcześniej w wieku 2 lat. 

***

Na "Wieczór odkrywców" w paśmie Eureka w czwartek (21.05) o godz. 19.05 zaprasza Krzysztof Michalski.

kh

Czytaj także

Polio: jeden z najgroźniejszych wirusów. Zachorował nawet prezydent USA

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 22:00
Jednym z najgroźniejszych zagrożeń epidemicznych na świecie w pierwszej połowie XX wieku był wirus polio powodujący głównie u dzieci zakaźną chorobę Heinego-Medina, w konsekwencji której może dojść do porażenia i zaniku mięśni kończyn dolnych. Najsłynniejszą ofiarą polio był prezydent USA Franklin Delano Roosevelt.
rozwiń zwiń