Polskie Radio

"Romantyczne brzmienia" i "Bezpieczna Jedynka" – Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 11:32
Koronwirus, jego wpływ na ducha i ciało dzieci oraz seniorów, a nawet… przyrodę! 60 lat powieści radiowej "W Jezioranach”, a także dlaczego kierowcy szaleją na drogach. Słuchaj Polskiego Radia!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/StockSnap
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 – W "Czterech Porach Roku" koronawirus a zdrowie dzieci: tajemnicza choroba dzieci związana podobno z Covid-19. Jakie są objawy, bać się czy nie? Dzieci wracają do przedszkoli, żłobków, szkół (klasy 1-3), przed nami wakacje - jak izolacja wpłynęła na odporność, co mogą robić rodzice, opiekunowie, by dzieci były bezpieczne? Jak przygotować dziecko do powrotu do funkcjonowania w grupie? Gościem audycji będzie lek. med. Lidia Stolarska-Kraszewska, pediatra.

Zamknięci w domach ludzie, pełni niepokoju o jutro stali się ofiarami medialnego chaosu. Wśród masy sprzecznych informacji ze wszystkich stron, pojawiły się wypowiedzi tych, których znamy z pierwszych stron kolorowych gazet. Niektórzy drwili z sytuacji epidemicznej, podważając sens podejmowanych przez niemal cały świat działań izolacyjnych, a niektórzy ekspresowo stawali się pseudoekspertami w zakresie  wirusologii.

29 maja 1960 miał premierę pierwszy odcinek powieści radiowej "W Jezioranach"- przypomnienie pierwszych odcinków, montaż dźwiękowy z głosami różnych aktorów. Zaprasza Roman Czejarek.

13.00-15.00 - W "Muzycznej Jedynce" Zbigniew Zegler zaprosi na finał Maja Polskiej Piosenki - panteon rodzimych wakacyjnych przebojów. Usłyszymy m.in. Zdzisławę Sośnicką, Zbigniewa Wodeckiego, Video, Cleo i innych.

17.10 – W "Bezpiecznej Jedynce" zajmiemy się brawurą na drodze. Jak wynika z raportu GITD, kierowcy w czasie epidemii, kiedy był dużo mniejszy ruch na drodze, znaczniej mocniej naciskali gaz łamiąc tym samym ostro przepisy i doprowadzając do tragicznych w skutkach wypadków.

W ostatnim czasie 455 kierowców straciło prawo jazdy i jest to niechlubny rekord ostatnich pięciu lat. W dodatku fotoradary też zrobiły więcej zdjęć kierowcom przekraczającym dopuszczalną prędkość, a 30 odcinkowych pomiarów prędkości zarejestrowało od 14 marca do 14 kwietnia ponad  13 tys. naruszeń – o 46,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowie psycholog transportu, dr Andrzej Markowski. Zaś o konsekwencjach takiej brawury powie Sylwester Pawłowski, twórca projektu edukacyjnego "Świadomy Kierowca". Najświeższe dane przedstawi GITD a o analogicznej sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów opowie Łukasz Zboralski, twórca serwisu BRD24. Zaprasza Patryk Kuniszewicz.

23.10 - "Samotność  seniora"- reportaż Katarzyny Błaszczyk

Odkąd rozpoczęła się izolacja wielu seniorów pozostaje w domach. Niektórzy wychodzą raz w tygodniu, inni starają się nie wychodzić wcale. Jak to na nich wpływa? Kto im pomaga? W jaki sposób mają kontakt z innymi? Nawet jeżeli izolacja się skończy, wielu z nich pozostanie w domach. Są w grupie największego ryzyka. Rządzi nimi strach. Mix nagrań. Rzeczywiste: seniorka, która nie wytrzymała u siebie w małym mieszkaniu i przeprowadziła się do dzieci oraz 70-latka, która pozostaje wyłącznie na własnym podwórku, plus rozmowy telefoniczne (pani, lat 84  z chorymi płucami, która od stycznia nie wyszła nawet przed dom).


logo

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

8.30 - W Poranku Dwójki razem z Bartoszem Skaldawskim - dyrektorem Narodowego Instytutu Dziedzictwa - wybierzemy się w wyjątkową podróż po Polsce. W naszym spotkaniu odniesiemy się do konkursu "Zabytek zadbany" i jego laureatów. Porozmawiamy o tym, jakie wyzwania wiążą się z opieką nad zabytkami.

W audycji również: relacja z międzynarodowej konferencji "Trouble in Pradise" oraz spotkanie z kompozytorem Radkiem "Bondem" Bednarzem.​ 

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

W 80 rocznicę urodzin rosyjskiego noblisty – Josifa Brodskiego słuchamy w poniedziałek jego wiersza, a w kolejne dni wierszy rosyjskich poetów-dysydentów: Natalii Gorbaniewskiej, Osipa Mandelsztama, Tomasa Venclovy, Anny Achmatowej.

10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Artur Ruciński

Cykl audycji Znacie to posłuchajcie prowadzi w tym tygodniu znakomity polski baryton - Artur Ruciński, współpracujący z największymi  scenami operowymi  m.in. Bayerische Staatsoper w Monachium, Royal Opera Hause w Londynie, Teatro Alla Scala w Mediolanie, Opera Bastille w Paryżu czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Artur Ruciński przedstawia w swoich audycjach fragmenty oper ważnych dla jego kariery oper, dzieł, które go ukształtowały i stały się ważnymi etapami w jego życiu, prezentuje nagrania śpiewaków, których najbardziej ceni, z którymi miał okazje pracować, ale także tych, których znamy tylko z nagrań, a także muzykę lżejszą w charakterze, której często słucha.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Stefan Gierowski, opracowanie Aleksandra Łapkiewicz

Profesor Stefan Gierowski - malarz określany mianem klasyka nowoczesności i zasłużony pedagog 21 maja obchodził 95. urodziny. Naukę rozpoczął jeszcze przed wojną, od 1945 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Odrzucając w latach 50- tych figurację, kilkadziesiąt lat prowadził swoje malarskie studia i poszukiwania. Świętując jubileusz profesora w tym tygodniu zapraszamy do słuchania jego wspomnień w cyklu zapiski ze współczesności.  

13.00 – 15.00 – Pora koncertowa: Dźwięki na 95 obrotów – prowadzi Andrzej Sułek

- Stan Getz i Trio Andrzeja Trzaskowskiego na Jazz Jamboree 1960

- Kaja Danczowska w radiowych archiwaliów

- Adam Harasiewicz w kąciku chopinowskim 

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem jest Aga Zaryan, która jutro wystąpi w ramach "Domówki z Dwójką".

Przypominamy także rozmowę z cenionym rosyjskim dramaturgiem - Nikołajem Koladą, przyglądamy się planom przebudowy i rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, opowiadamy o historii "Świerszczyka", który obchodzi jubileusz 75-lecia i odwiedzamy Ośrodek Sztuki Lescer w Zalesiu Górnym, gdzie pokazywana jest wystawa "Spotkanie". W cyklu "Literackie witaminy" - Janusz Drzewucki.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Ks. Jan Twardowski – audycja Doroty Gacek - dokument (powtórzenie).

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Josif Brodski w 80. rocznicę urodzin – audycja Doroty Gacek

 

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Audycja publicystyczna - Barbara Marcinik

02.00-02.45 - GH+ - Grzegorz Hoffmann

02.45-03.00 - Kwadrans Leszka Długosza

03.00-06.00 - GH+ - Grzegorz Hoffmann

06.00-09.00 - ZAPRASZAMY DO TRÓJKI – prowadzi Marcin Łukawski/wydaje Izabella Woźniak

09.00-10.00 - Winien i ma – prowadzi Arkadiusz Ekiert/wydaje Sylwia Hejj

11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema  - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik, Eliza Rycembel i Piotr Machalica.

12.00-14.00 - Godzina Prawdy - Michał Olszański

14.30 - "Powieść dla młodzieży" – Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna”. Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

14.00-16.00 - W Tonacji Trójki – prowadzi Michał Margański/wydaje Piotr Kordaszewski

19.00-22.00 - Lista Przebojów Programu Trzeciego notowanie 1998 i 1/3 – prowadzi Mariusz Owczarek/wydaje Aleksandra Budka

22.00-00.00 - Audycja muzyczna – prowadzi Piotr Stelmach

logo

CZWÓRKA

9.00-10.00 - Rozbiegani – Czy witamina D jest potrzebna biegaczowi? Sport w czasie pandemii – rozmowa z autorką profilu instagramowego dr Spraweczka, Martą Sprawką. W cyklu Czwórka wspiera maturzystów Barbara Tworek- trenerka jogi - da nam wskazówki, jak zadbać o swoje ciało podczas nauki i pracy przed komputerem oraz zaprezentuje ćwiczenia rozciągające.

12.00-13.00 - Stacja Nauka – Jak przyroda zareagowała na zmniejszoną aktywność ludzi? W Tajlandii odkryto największą od 20 lat liczbę gniazd z jajkami złożonymi przez samice żółwia skórzastego. A jak na epidemii zyskuje fauna miejska w Polsce? W cyklu Science czy fiction? fakty i mity dotyczące włosów, np. czy po wyrwaniu jednego włosa wyrosną dwa kolejne?

15.00-16.00 - Czat Czwórki -  Wakacje na ROD-os? Czy Rodzinne Ogródki Działkowe w tym roku będą jednym z popularniejszych wakacyjnych miejsc dla wielu z nas? Do rozmowy zaprasza Piotr Firan.

16.00-17.00 - 4 bieg – 6 czerwca zostaną otwarte kluby fitness i siłownie. Jakie będą nowe zasady korzystania? Na co musza przygotować się właściciele, trenerzy oraz ćwiczący? Czy będzie bezpiecznie?

18.00-19.00 - Będzie głośno – po godz. 18.00 rozmowa  z AG Carmen – nową wokalistką na polskiej scenie muzycznej. Jest autorką wszystkich kompozycji i tekstów swoich piosenek. Stylem wpisuje się w nurt popowej alternatywy polskiej. 8 marca 2020 r. ukazał się jej pierwszy singiel Bones wraz z klipem. Jest on zapowiedzią debiutanckiego albumu AG Carmen o tytule Heartache. Album Heartache będzie zbiorem utworów opowiadających o trudnej emocjonalnej próbie wokalistki, przewrotności uczuć, ale i pięknie, jakie się za tym wszystkim kryje. Proste, dosadne teksty i warstwa muzyczna zbudowana na filarach alternatywnego popu, indie rocka i elektroniki, otwierają nowy rozdział w świecie polskiej muzyki alternatywnej.

22.00-00.00 - Rock Blok– Bartek Koziczyński zaprasza na rozmowę z Kasią Lins o jej nowym albumie „Moja wina”.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 67 lat temu urodził się Danny Elfman, amerykański muzyk, członek grupy Oingo Boingo i znany twórca muzyki filmowej. Jest autorem muzyki do takich filmów jak Batman czy Edward Nożycoręki. Posłuchamy jego twórczości.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Najsmaczniejsze przetwory... to znaczy jakie? Czy najpyszniejszy jest dżem ze sklepu, a może ten robiony przez babcię? Czym jest peklowanie? Jak odróżnić ogórki małosolne od kiszonych? Szykuje się przepyszny "przetworowy" program.

17.15-17.45 - "Rodzina pod żaglami" - Dzień Dziecka na jachcie. Prezenty i nagrody dla dzieci. Co dzieci lubią i czego potrzebują, a co im się przyda. Czyli dzieci na morzu i w podróży. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Królik i Lew przyjrzą się energii odnawialnej. Dowiemy się: co to jest prąd, skąd się bierze, czym są źródła odnawialne i nieodnawialne, jakie możemy sobie założyć w domu, jak działa moduł słoneczny, jakim cudem prąd się bierze ze słońca i jak to wpływa na przyrodę.

​21.00-23.00 "Strefa rodzica" - Mężczyzna i rozwód

Jak mężczyźni mają się zachować względem dziecka a jak względem "byłej"? Gdzie mają szukać siły, gdzie wsparcia? Co robić, a czego nie robić? Jak walczyć o dziecko, żeby nie robić to jego kosztem? 

Gość: Paweł Maciaszek,  prezes Fundacji POMOCOWNIA, terapeuta TSR, trener biznesu i trener umiejętności psychospołecznych, mediator rodzinny, trener grup ojcowskich. Prowadzi interwencje kryzysowe, terapię indywidualną i terapię par. Prowadzi warsztaty z zakresu: asertywności, skutecznej komunikacji i kreatywności, zarządzania stresem, efektywności osobistej, przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

8.00 - Bohaterem programu Anny Skulskiej będzie Maurizio Pollini. W audycji "Laureaci nagród specjalnych PR…" wysłuchamy Chopinowskich miniatur oraz Koncertu A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusza Mozarta, gdzie Pollini’emu towarzyszą Filharmonicy Wiedeńscy pod batutą Karla Bohma.

19.00 - W programie "Romantyczne brzmienia" Magdaleny Łoś wysłuchamy m.in. Kwartetu smyczkowego E-dur nr 8 op. 80 Antonina Dworzaka w wykonaniu Albion Quartet oraz Symfonii fantastycznej op. 14 Hectora Berlioza w wykonaniu Mahler Chamber Orchestra i Les Musiciens du Louvre.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak