Polskie Radio

"Stacja Kultura" i "Stacja Nauka" - Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 15:00
Czy możemy nie chodzić do pracy ze strachu przed Covid-19 oraz wszystko o „prywatnych” testach na tę chorobę. Czy do powstania filmu niezbędny jest szwenkier i gafer? A także reportaż o pomocy - "Z potrzeby serca”. Wtorek z Polskim Radiem!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/FelixDesignStudio
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" prawo pracy: czy pracownik może odmówić świadczenia pracy z uwagi na strach przed zakażeniem, mimo że firma zapewniła mu odpowiednie środki ochrony? Jakie są dziś obowiązki pracownika, jakie pracodawcy? Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop? Gościem audycji będzie Grzegorz Ruszczyk, radca prawny.

W audycji również „Dzielnicowy patriotyzm” - nowy cykl spotkań online w Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieszkasz na dużym osiedlu i chciałbyś dowiedzieć się czegoś o jego początkach? Twoje osiedle to wzorcowy pomnik urbanistyki, a może efekt przemysłowej produkcji masowej? Czego brakuje warszawskim osiedlom? Czy każda płyta jest wielka? Czym była jednostka sąsiedzka? Czego możemy nauczyć się od projektantów? Gościem audycji będzie architekt i varsavianista Grzegorz Mika, prowadzący spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ponadto „prywatne” testy na Covid – jest ich wysyp. Jaki to ma sens z medycznego punktu widzenia? Dlaczego zwykle taki test przynosi więcej szkody  niż pożytku? Wątpliwości wyjaśni dr Michał Sutkowski.

Zaprasza Roman Czejarek.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka", w której Maria Szabłowska przedstawi naszą Płytę Tygodnia - album "Jesienna" Stanisławy Celińskiej.

Niezwykła płyta, bardzo osobista i przesycona miłością, pragnieniami, tęsknotami. Stanisława Celińska podjęła się niełatwego zadania. Na prośbę swoich fanów, z którymi spotykała się po koncertach i wsłuchiwała w ich życiowe historie, zarówno radosne i te smutne, Artystka zdecydowała się napisać teksty skierowane właśnie do tych wszystkich, którzy szukają ukojenia,  spokoju, wsparcia. Duet Stanisława Celi​ńska i Maciej Muraszko to gwarancja jedynego, niepowtarzalnego klimatu oraz niezapomnianych chwil.

„Jesienna…” to antidotum na smutek, odizolowanie, złe samopoczucie, pochmurny poranek. Przede wszystkim to przyjaciel, w którego warto się wsłuchać.

Słowa: Stanisława Celińska

Muzyka: Maciej Muraszko​

21.30 - "Z potrzeby serca”- reportaż  Joanny Bogusławskiej

Daria Mejnartowicz najpierw pomagała w Polsce. Na świat otworzył ją program mentoringowy dla liderek z krajów rozwijających się, do którego nominowała ją ambasada amerykańska. W Nowym Jorku poznała Hillary Clinton i kobiety, z którymi potem będzie pomagać innym. Dwa lub trzy razy w roku wyjeżdża pomagać w świecie, np. odbudować szkołę w Nepalu po trzęsieniu ziemi. Wspomaga działalność ubogiej przychodni w Birmie, dokąd wiezie sprzęt rehabilitacyjny, piłeczki, stetoskopy, by szkolić pielęgniarki, jak pracować z osobami po udarach. Pomaga dzieciom na Madagaskarze, by mogły chodzić do płatnej szkoły.

Teraz w Polsce koordynuje zakup aparatury medycznej, środków ochrony osobistej. Pomaga także w krajach afrykańskich (m.in. w Tanzanii, Madagaskarze i Kenii), gdzie jej pomoc związana jest z profilaktyką i przetrwaniem epidemii. Brakuje tam wszystkiego, ludzie teraz nie zarabiają nawet swoich 5 dolarów pensji, brakuje im żywności, wody i nie ma środków ochrony osobistej​.


logo

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

08.30 – GOŚĆ - Maciej Ślesicki - reżyser, scenarzysta, współzałożyciel, wraz z Bogusławem Lindą, Warszawskiej Szkoły Filmowej. Porozmawiamy o wyzwaniach związanych z powolnym odżywaniem rynku filmowego, a także o zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych specjalistów, bez których nie powstałaby żadna profesjonalna produkcja filmowa. Jaka jest przyszłość niedocenianych zawodów jak oświetlacz, szwenkier czy gafer?

09.30 - GOŚĆ - Agnieszka Budzińska –Bennett - wybitna artystka - wokalistka, harfistka - gra na harfie średniowiecznej, muzykolog, osoba odkrywająca na wielu płaszczyznach piękno muzyki dawnej, założycielka i kierowniczka rezydującego w Bazylei zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki średniowiecza - Ensemble Peregrina.

Przygotowanie przez nią każdego utworu poprzedzone jest długą i wnikliwą pracą analityczną opartą m.in. na archiwach. W najbliższą sobotę artystkę zobaczymy i usłyszymy w słynnym już cyklu spotkań - Domówka z Dwójką. W Poranku opowie o wybranym repertuarze, pracy nad nim, scenerii spotkania, a także o planach na najbliższe miesiące.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

Z okazji Dnia Dziecka słuchamy najpiękniejszych i najbardziej znanych wierszy i bajeczek dla dzieci: Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Jachowicza, Aleksandra Fredry i Jana Brzechwy, czyli klasyki we wspaniałych interpretacjach, m. in. Ireny Kwiatkowskiej.

10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Patrycja Piekutowska prezentuje codziennie w tym tygodniu wybrany przez siebie muzyczny repertuar.

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Manuela Gretkowska, która opowiada o swojej nowej książce zatytułowanej "Faworyty". Przypominamy także rozmowę z rosyjskim reżyserem teatralnym - Konstantinem Bogomołowem, odwiedzamy Zamek Królewski w Warszawie, gdzie prezentowana jest wystawa "Niezwykły dar Króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich", zapowiadamy premierę "Kreacji 12" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej i zdajemy relację z Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W cyklu "Literackie witaminy" - Ryszard Koziołek.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Wspomnienie o Zofii Rysiównie w 100. rocznicę urodzin, audycja Anny Lisieckiej

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Nowa Polska – prowadzi Ewa Szczecińska

Bohaterem audycji będzie Karol Nepelski, wychowanek Krzysztofa Pendereckiego w krakowskiej Akademii Muzycznej, który wcześniej studiował na wydziale mechanicznym Politechniki Gdańskiej.

„W młodości chciałem zostać inżynierem” wspomina. Inspiracje artysty są bardzo rozległe. W swojej sztuce sięga do pra-źródeł muzyki inspirując się kulturami pierwotnymi oraz naukami ścisłymi i biologią, ważna jest dla niego także tradycyjna mitologia oraz najnowsza technologia. W audycji wysłuchamy fragmentów rozmowy autorki z kompozytorem z 2016 roku oraz jego utworów: Primordium Encephalon Neurosymfonii i Primordium Naturalia.

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: ks. Jan Twardowski, audycja Doroty Gacek

 

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Audycja muzyczna Grzegorz Hoffmann

02.00-04.00 - Trójkowe Archiwum Koncertowe:

Michał Rudaś - Zofia Sylwin/ wyd. Aleksandra Budka

Loco Star - Zofia Sylwin/ wyd. Aleksandra Budka

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

5.50 - Korneliusz Pacuda - Wszystkie drogi prowadzą do Nashville

06.00-10.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski/wyd. Roma Leszczyńska

09.30 - Informator ekonomiczny - Marcin Jagiełowicz

Gość: dr Marcin Wojewódka. Od soboty przedsiębiorcy mogą sprawdzać co się dzieje z ich wnioskami o zwolnienie z ZUSu. Temat ważny, bo ludzie nie zapłacili i nie wiedzą jaką dostaną decyzję. Poza tym o przełożonej likwidacji OFE, może o PPK.

10.00-13.00 - Dzień z Trójką. Prowadzenie: K. Stoparczyk/wyd. G. Darmetko

13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-16.00 - W Tonacji Trójki – Aleksandra Budka

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga/Marcin Pośpiech              

18.31 - Bardzo Ważny Projekt - Sylwia Zadrożna

Piotr Arak dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zaprezentują wyniki najnowszych badań, jak przedsiębiorcy radzą sobie ze skutkami pandemii.

18.45 - Reportaż w Trójce (SRiD) – Agnieszka Szwajgier

Rozwożą jedzenie, nagrywają audiobooki -  to muzycy, którzy jeszcze do niedawna grali w salach koncertowych czy w filharmoniach. Z powodu pandemii koronawirusa odwołano wszystkie koncerty, a część festiwali przeniesiona została do sieci. Artyści próbują zachować higienę pracy, choć ćwiczenie na instrumencie w domu - z dwójką małych dzieci obok - okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Nie ma też szans na próby, których nie zastąpi granie "online" z użyciem popularnych komunikatorów.

Gdzie szukać motywacji do ćwiczenia i doskonalenia warsztatu, skoro wiadomo, że w najbliższym czasie nie wyjdzie się na scenę? Jak fizyczna stagnacja może przerodzić się w coś kreatywnego, na przykład tajemnicze wyzwanie hot16challenge? I wreszcie - za czym najbardziej tęsknią artyści - czy naprawdę za oklaskami?

19.00-22.00 - Wieczór z Trójką. Prowadzenie: Piotr Stelmach / wyd. Piotr Kordaszewski

21.12 - Mini Powtórka z Rozrywki

22.00-23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz

 

logo

CZWÓRKA

10.00-12.00 - Stacja Kultura - Polska musi uwierzyć w miłość, czyli pocztówka z kwarantanny od Karoliny Czarneckiej.  Artystka w najnowszym teledysku zabiera odbiorcę do psychodelicznej krainy i podczas trwającego lockdown’u zachęca do podróży w głąb siebie o czym więcej opowie ok. godz. 10.30. W audycji również rozmowa z Katarzyną Bondą o jej najnowszej powieści "Motyw ukryty", napisanej we współpracy z Bogdanem Lachem - wybitnym specjalistą od tworzenia portretu psychologicznego sprawców zbrodni. 

12.00-13.00 - Stacja Nauka – Powtórki do matury – matematyka. Matematyczna karta wzorów - legalna ściąga na maturze. Co się w niej znajduje? Jak z niej korzystać, aby pomogła nam zdobyć jeszcze więcej punktów z egzaminu? 

14.00-15.00 - Ratujemy świat - pszczelarstwo miejskie. Dlaczego jest istotne, w jaki sposób stworzyć miejską pasiekę i co jest do tego potrzebne, jakie to ma znaczenie dla ekologii? Na te pytania odpowie ekspert Pasieki Edukacyjnej Łukasz Przybył. Poza tym przedstawimy najczęstsze eko-pułapki - jakie są najczęściej powtarzane błędy i mity dotyczące zrównoważanego stylu życia? Czy produktu, które są oznaczone jako eko, są nimi naprawdę? 

17.00-19.00 - TOP - Jak w tym roku będą wyglądały praktyki studenckie? Studenci Politechniki Łódzkiej będą mogli odbyć praktyki zagraniczne ... zdalnie. Na jakich zasadach? 

19.00-20.00 - 12 cali na godzinę – kolejna odsłona akcji wspierania przez Czwórkę Dj-ów w czasie, gdy kluby z muzyką prezentowaną na żywo pozostają zamknięte. Gościem kolejnej odsłony audycji „12”/h” będzie wrocławski duet SEPT.  Sept to jeden z najbardziej popularnych polskich producentów i DJ–ów na scenie techno. Artysta z Warszawy wydaje nakładem renomowanych wytwórni. 

 

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 - "Poranek" - Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk. Akcja, której inicjatorką jest Nela Mała Reporterka, ma na celu edukację dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie tego, jak prawidłowo należy udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom. W Poranku przybliżymy założenia kampanii i zastanowimy się jak pomóc naszym domowym zwierzakom.  

16.45 - "Mali Naukowcy" - Czym jest płaszczyzna odwrócona i czy może posłużyć do nauki przez zabawę? O tym niezwykłym pomyśle Magister Sprężynka porozmawia z Piotrem Nawacałą, inżynierem ochrony środowiska, zawodowo zajmującym się projektowaniem nietypowych opakowań oraz przyrządów z kartonu i tektury.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Z okazji zbliżającego się lata porozmawiamy o sportach wodnych: windsurfing, wakeboard, narty wodne, żeglarstwo. Jak zacząć je uprawiać, gdzie najlepiej to zrobić i przede wszystkim jak trenować bezpiecznie. Gość: Jakub Kurpiewski - pasjonata sportów wodnych, funkcjonariusz straży granicznej na morzu, były ratownik wodny.

21.00-23.00 "Strefa rodzica" 

1. Temat: Aktywność fizyczna i prawidłowy rozwój dziecka. Gość: dr Michał Brzeziński, adiunkt w Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

2. Temat: Jak wzmocnić odporność dziecka metodami naturalnymi? W rozmowie poruszone zostaną aspekty m.in wpływu spożywania żywności wysoko przetworzonej i bogatej w cukry na obniżenie odporności dziecka, skuteczności probiotyków naturalnych i z apteki oraz leczenia miodem. Gość: Katarzyna Pinkosz, autorka książki Zdrowe Dziecko? Naturalnie!

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

19.00 - W premierowym programie Klaudii Baranowskiej "Romantyczne brzmienia" na antenie zagości twórczość jednego z największych romantyków – Franza Schuberta, która wejdzie w dialog z muzyką patrona anteny. Usłyszymy zatem m.in. VIII Symfonię h-moll „Niedokończoną” Schuberta w wykonaniu Les Musiciens du Louvre pod kierunkiem Marca Minkowskiego oraz Sonatę wiolonczelową g-moll Fryderyka Chopina w interpretacji Pavla Gomziakova i Marii Jao Pires.

22.00 - Bohaterem audycji "Czarne na białych" będzie Mieczysław Horszowski, bohater drugiej płyty z zainicjowanej przez Polskie Radio Chopin serii „From the Polish Radio Archives”. W pierwszej części programu w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty usłyszymy dzieła Bacha i Mozarta, a w drugiej – muzykę Fryderyka Chopina. Zapraszamy w imieniu Jakuba Puchalskiego.

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak