Polskie Radio

"Siedem Sióstr" Lucindy Riley i 94. urodziny Jana Krenza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 16:44
Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości Atlantis na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec nadał im imiona mitycznych Plejad. Na bestsellerowe "Siedem Sióstr" Lucindy Riley zapraszamy do Czwórki. W ramach NOSPR online z okazji 94. urodzin wybitnego​ dyrygenta i kompozytora Jana Krenza, przypomnimy 7. Festiwal Muzyczny Polskiego Radia "Paryżanie" - pod jego dyrekcją.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Stokkete
logo

JEDYNKA

LITERATURA

10.35 - Ken Follett "Filary Ziemi". To trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge.

Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta.

Prezentujemy słuchowisko wg audiobooka Audioteki w reżyserii Szymona Kuśmidra. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Michał Żurawski, Katarzyna Herman, Piotr Cyrwus, Mirosław Zbrojewicz i Lidia Sadowa.

21.45 - Jaroslav Hašek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

23.50 - Dariusz Jaroń "Skoczkowie. Przerwany lot". Czyta Marcin Przybylski. Od 5 do 18 lipca. Wydawnictwo Marginesy.

KONCERT

Zespół IRA kolejną gwiazdą muzycznego cyklu koncertów "Lata z Radiem" 2020!

Zapraszamy na koncert online o godz. 20.00.

Gdzie słuchać? Transmisja – streaming wideo: na stronach latozradiem.pl i jedynka.polskieradio.pl, YouTube Polskiego Radia oraz na Facebooku Lata z Radiem

Cotygodniowe koncerty transmitowane są online we wtorki z jednego ze studiów koncertowych Polskiego Radia, a w piątki – na antenie Jedynki.


logo

DWÓJKA

LITERATURA

11.00-11.10 - To się czyta latem: Artur Boratczuk "Wskrzesina", czyta Arkadiusz Janiczek, odc. 2.

15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 5 (powtórzenie).

19.15-19.30 - Książka do słuchania: Tadeusz Konwicki "Kalendarz i klepsydra", czyta Szymon Kuśmider, odc. 12.


KONCERTY

19.30-21.30 - Letnia promenada - prowadzi Grzegorz Dąbrowski

Koncert inauguracyjny Festiwalu w Rawennie

(Rocca Brancaleone, Ravenna, 21.06.2020)

Alexander Scriabin Rêverie op. 24, Wolfgang Amadeus Mozart Exsultate, jubilate KV 165, Et incarnatus est z Mszy c-moll KV 427, Symfonia C-dur „Jowiszowa” KV 551; wyk.: Rosa Feola - sopran, Orchestra Giovanile Luigi Cherubini, dyr. Riccardo Muti


KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00

Antoni Szałowski Uwertura, Michał Spisak Sonata na skrzypce i orkiestrę, Samuel Barber Medea op. 23 - balet (fragment), Maurice Ravel La Valse

wyk: Patrycja Piekutowska - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jan Krenz

(7. Festiwal Muzyczny Polskiego Radia "Paryżanie" - Koncert Inauguracyjny, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, 23.05.2004)


logo

TRÓJKA

11.45 - "Proza czytana w Trójce" - Janusz Głowacki "Moc truchleje" - od poniedziałku 6 lipca (od poniedziałku do piątku). Przygotowała Barbara Marcinik.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.

Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaka uczynił to Głowacki. Efekt - "śmieszno i straszno". Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.


logo

CZWÓRKA

8.30 - W "Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza "Pani Twardowska" Adama Mickiewicza Metrowego. Bartosz "Metrowy" Medyński to raper, piosenkarz, konferansjer z Rybnika, znany przede wszystkim ze scen hip-hopowych i reggae'owych, ze wspólnych występów i nagrań w duecie z Grubsonem.

8.35 - Michał Gołkowski czyta fragmenty swojej książki "SybirPunk".

10.45 - Riley Lucinda "7 sióstr" - fragmenty książki czytają Małgorzata Lewińska, Katarzyna Tatarak i Aleksandra Zawadzka.

15.45 - Andrzej Kruszewicz czyta fragmenty swojej książki "Sekretne życie zwierząt".


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

8.45 Słuchowisko: "Chatka Puchatka". Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej.

Teatr Polskiego Radia z 1986 r. Wykonawcy: Andrzej Szczepkowski, Joanna Sobieska, Bronisław Pawlik, Ewa Milde, Wiesław Michnikowski, Wanda Majerówna, Ilona Kuśmierska, Jan Kociniak, Jerzy Bończak.

12.15 - "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. Świerszcz (odc.3).

Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Posłuchajcie opowieści o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" - Legendy z ziemi cieszyńskiej w interpretacji Kulfona i Moniki - O czarcim kamieniu w glinianym potoku.

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak